Raksts

Par to, ko PSRS iemācīja čekistam un dažādiem kompartijas sekretāriem Latvijā


Datums:
30. augusts, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Pamostos, pagatavoju tēju, paņemu avīzi rokā -- un jāšausminās, nu jāšausminās par to, kādus kadrus radīja kādreizējā Padumjo sociālistisko republiku savienība.

Vispirms kaimiņvalsts cars Vladimirs. Viņa snuķis, piedodiet, bijis redzams telekanālā CNN, kur viņš visā “nopietnībā” ir stāstījis, ka notikumi Gruzijā bija Amerikas Savienoto Valstu režisēti, lai pabīdītu uz priekšu viena (vārdā nenonsaukta) ASV prezidenta amata kandidāta intereses un izredzes. Protams, Krievija nevienam nav uzbrukusi. Protams, separātistu provinču atzīšana ir bijis prāta darbs. Protams, protams, protams. Laikam neko citu no vecā pretīgā čekista nevar gaidīt. Melošanu čeka pacēla līdz augstākā talanta līmenim, savukārt “valsts”, kuru tā apkalpoja, nekad nekautrējās mētāt savu svaru kā zilonis trauku veikalā.

Savukārt tepat Latvijā, ko varam sagaidīt no politiskas grupiņas, kuras vadībā ir kādreizējais Saldus kompartijas pirmais sekretārs, tātad — perversā apvienība, kurā piedalās zemnieki un it kā vides aizstāvji? Gluži neticas, ka Saeimā ir tādi aunpieres, bet raugi, divi deputāti no ZZS jau atkal ir uzradušies ar grozījumiem, kuri padarītu vienkāršāku naudas atmazgāšanu. Kādreizējais kompartijas sekretārs ir pastāstījis, jā, viņš jau saprotot, ka pret šo domu būs iebildumi Ģenerāprokuratūrai, bet tas nekas, jo viņa vadītā ZZS no “kritikas” nebaidās, turklāt tai esot savs viedoklis par visu ko. Jā, acīmredzot arī par to, ka naudas atmazgāšana nekas tāds īpaši traks jau nav. Un, protams, protams tāpat kā Krievija nevienam neuzbruka, zaļajiem zemniekiem pat uz mirkli nav ienācis prātā tas, ka tieši par naudas atmazgāšanu ir apsūdzēts viņu “premjerministra kandidāts” Puzes ķeizars (un, ja kas, kādreizējais Ventspils kompartijas pirmais sekretārs) Lembergs. Un tā droši vien ir tikai un vienīgi absolūtākā pūces aces uzziedēšanai salīdzināmā sakritība, ka abu deputāteļu piedāvātie likuma grozījumi ir — iedomājieties! — ar atpakaļejošu spēku. Nu galva vienkārši griežas, it īpaši ņemot vērā, ka viena no “gudrajām galvām,” kura nākusi ar šo domu, kādreiz bija valdības ministre. Murgs kaut kāds.

Ar Ģenerālprokuratūru vispār ar Ventspils darboņiem saistītajā pasaulē ir interesanti. Lasot Lemberga kabatas avīzi Atkarīgā, rodas iespaids, ka attiecīgi pēc vajadzības tās skribenti Ģenerālprokuratūru prezentē vai nu kā absolūti nekompetentu kaktu kantori, kurš neko neprot, vai arī par ārkārtīgi viltīgu un sazvērestīgu instanci, kura ir tik spēcīga, ka tā spēj pat radīt problēmas tik lieliskam, tīram, godīgam un perfektam cilvēciņam, kāds ir Lembergs. Protams, jebkurā normālā valstī valsts galvenās likuma aizsardzības iestādes viedoklis tiek ņemts vērā tad, kad tiek runāts par noziedzību un likumu, bet tikai ne pie mums. Pie mums, lūk, naudas atmazgāšanas noteikumi ir jāpadara pēc iespējas vaļīgāki, un pie pakaļas tas, kas par to ir sakāms Ģenerāprokuratūrai. Un tāpat, ja kas, mums ir jāsasien Ģenerālprokuratūras rokas pēc iespējas ciešāk, lai tai nerastos, piemēram, iespēja kādam, kas digitālās televīzijas šmucē spēlēja sekundāru lomu, pajautāt par tiem, kuri to visu diriģēja un striķīšus raustīja. Saku vēlreiz — murgs kaut kāds.

Ļoti ceru, ka salīdzinoši tukšā vieta, kas saucas Latvijas prezidents, atkal sarosīsies un atkal pateiks, ka nu nē, mīļie, naudas atmazgāšanu mūsu valstī tomēr nevajadzētu legalizēt. Cerēt, ka zaļie zemnieki (un, ja kas, visi pārējie valdošās kliķes pārstāvji) paši pratīsies kauna — nu, cerēsim. Bet tikai tas vien, ka diviem deputātiem likumība ir pietiekami lielā mērā pie pēcpuses, lai iedomātos, davai — pagājušajā reizē netikām cauri, sjo, paprovēsim atkal — tas pats par sevi liek … nu, nezinu. Skumt? Laikam nē. Baidīties par valsts nākotni, jo līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām vēl ir jāiztur divi gadi? Drīzāk tā.

Jauku visiem dienu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!