Raksts

Par “Tautas” partijas īso atmiņu


Datums:
18. septembris, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Atkal šī "Tautas" partija, atkal šī partija. Vakar tā nobloķēja likuma par nekustāmā īpašuma nodokli nodošanu komisiju apspriešanai. Vien deputāts Dzintars Ābiķis balsoja par, un nu partijas Saeimas frakcijas vadītājas vietnieks uzskata, ka viņš no partijas būtu izslēdzams.

Te sakāmas divas lietas. Pirmkārt, jau sen man licies, ka tie daži TP deputāti, kuri nav gatavi darīt neko citu, kā vien spaidīt balsošanas podziņas atbilstoši partijas īpašnieka vēlmēm, varētu no tās tīties prom. Tas attiecas ne vien uz Dz. Ābiķi, bet arī uz Vairu Paegli, Jāni Lagzdiņu (par spīti viņa pirkstu kombinācijai Valsts prezidenta vēlēšanu dienā). Partija ar domu par Dz. Ābiķa izslēgšanu, kārtējo reizi pierāda, ka tajā brīvdomība nebūt nav vēlama. Jau vēsturē ir Aigara Štokenberga izraidīšana no partijas, piedevām brīdī, kad viņš pats, ja atmiņa neviļ, bija atvaļinājumā, un tāpēc tas viss notika aizmuguriski. Nekas nav mainījies.

Taču otrs jautājums ir par partijas uzvedību kā tādu. Frakcijas vadītāja Muižniece vakar klārēja, ka partija savu viedokli par nodokli esot paziņojusi jau sen. Tas neņem vērā apstākli, ka partijas vadītājs jau pat visai sen parakstīja vēstuli Starptautiskajam valūtas fondam, kurā nodoklis tika apsolīts. Vēl vairāk, jau pat ļoti sen to pašu citā vēstulē apsolīja toreizējais finanšu ministrs, “nasing spešal” varonis Slakteris. Īsa gan partijai tā atmiņa. Protams, pats nodoklis tomēr nav pati labākā doma — ekonomiskas krīzes laikā celt nodokļus nebūt nav prāta darbs. Kā, piemēram, to maksās tie daudzie skolotāji, par kuriem šodien Dienā ir stāstīts pēkšņa bezdarba kontekstā? Taču krīze ir kaut kas tāds, kas valdībai jārisina solidāri. TP it kā vēlas budžeta caurumu aizlāpīt ar Eiropas naudu, kas domāta tālākam laika posmam, un tā jau ir viendienas mušas attieksme, jo budžetā būs 500 miljonu samazinājums jāatrod ne vien šogad, bet arī nākamajā gadā. Diemžēl, kārtējais pierādījums par to, ka Saeimas pagaidām lielākā frakcija par valsti kopumā nedomā. Un stāsts par Ābiķi, kurš vienīgais acīmredzot vakar saprata, ka lieta tomēr ir nopietna, uzskatāmi parāda, ka valstiskums šai partijai ir pagalam svešs. Ļoti žēl.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!