Raksts

Par šodienas balsojumu Saeimā


Datums:
15. aprīlis, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Par to, ka šī Saeima ir sevi izsmēlusi pavisam un ir pelnījusi padzīšanu ar vissmirdīgāko iespējamo mietu, varējām pārliecināties šodien, kad 47 deputāti balsoja pret Jāņa Maizīša apstiprināšanu ģenerālprokurora amatā. Atsevišķi no viņiem savu "domāšanu" paskaidroja jau iepriekš. Piemēram, Jaundžeikars, kurš tad, kad dēlu pieķēra pie stūres reibumā, centās diskreditēt visu Latvijas likuma aizsardzības sistēmu, pavēstīja, ka esot vajadzīga rotācija vai jaunas asinis. Taču pilnīgi skaidrs ir tas, ka šodien pret Maizīti balsoja arī ļaudis no partijām, kuras teicās viņu atbalstām.

Te sakāmas vairākas lietas. Pirmkārt, kārtējo reizi ir absolūti skaidri redzams, ka slepena balsošana Saeimā ir izbeidzama reizi par visām reizēm. Anonīmi savu lapelīti bāžot kastē, deputāts var justies pilnīgi brīvs, jo neviens nezinās, kā viņš ir vai nav balsojis. Demokrātijā tas ir absolūtākais absurds. Ja šie cilvēki sakās pārstāvam sabiedrību, tad sabiedrībai ir jāzina, kā viņi balso. Tas attiecas uz prezidenta vēlēšanām, tas attiecas uz ģenerālprokurora vēlēšanām, tas attiecas uz visām vēlēšanām pēc kārtas. Negribi Maizīti? Paskaidro, kāpēc, nevis slēpies aiz anonimitātes.

Otrkārt, būtu labi, ja Augstākās tiesas priekšsēdētājs Maizīti izvirzītu vēlreiz. Acīmredzot Saeimas partiju daudz bazūnētā iekšējā disciplīna šoreiz nav nostrādājusi. Piemēram, “Saskaņas” centra vadītājs Urbanovičs apgalvoja ka visi 17 SC deputāti esot balsojuši par Maizīti, bet zināt viņš to nevar. Atkārtota J. Maizīša izvirzīšana vismaz teorētiski piespiestu Saeimas “gudrās galvas” pirmkārt jautājumu izrunāt daudz atklātāk, nekā tas bija šoreiz un, otrkārt, tomēr pateikt skaidri, kāpēc Maizītis tiem nav pieņemams. Protams, saprotu, ka Saeimā netrūkst ļaužu, kuriem viņš ir minis uz varžacīm. Ir visi tie, kuriem Ventspils intereses pagājušā gadsimta pēdējā dekādē maksāja kukuļus. Ir “zaļie zemnieki,” kuru politiskais krusttēvs ir Ģenerālprokuratūras krustugunīs. Tiesa, lieki teikt, ka viņu cerības, ka atbrīvojoties no viena cilvēka, attiecīgās likstas beigsies, ir idiotiskas — Ģenerālprokuratūra nav viens vienīgs cilvēks. Taču vismaz viņu politkorumpēto spriedumu par Maizīti kaut cik var saprast.

Maizīša atkārtota izvirzīšana būtu pozitīva arī citā nozīmē, proti — ja Augstākās tiesas priekšsēdētājam tagad viss process ir jāsāk no gala, tad cik daudz cilvēku, kuriem ir nepieciešamās profesionālās zināšanas un kvalitātes, lai kļūtu par ģenerālprokuroru, būs gatavas piekrist kandidēt zinot, ka vērtējums, piedevām slepens, būs šo 99 “gudro galvu” rokās? Kurš būs gatavs pieciest klaunādi, kāda sāksies? Patlaban ir vēlēšanu gads, pārāk atklāti stulbi deputāti nevar uzvesties, bet saku atkal — slēpjoties aiz anonimitātes viņi var noraidīt vienu cilvēku pēc nākamā. Ne jau tāpēc Ģenerālprokuratūras darbs apstāsies, ka atsevišķi deputāti ir tik ļoti angažēti, ka viņi to labprāt redzētu pazūdam pavisam no zemes virsas, bet tomēr.

Saeima šodien sevi kārtējo reizi apkaunoja. Paldies tiem, kuri balsoja par Maizīti. Ļoti liels kauns tiem, kuri balsoja pret. Gaidīšu skaidrojumus, dāmas un kungi — vismaz no tiem no Jums, kuri neesat tik lieli gļēvuļi, lai tagad slēptos un neteiktu neko. Tādā gadījumā kauns vēl lielāks, jo tad, piedodiet, bet vienkārši esat kretīni.

Jauku visiem dienu. Izņemot tiem 47 deputātiem, kuri šodien pierādīja aptumsumu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!