Raksts

Par Saeimas nepopularitāti un par ķirurgu, kurš kļuvis par prezidentu


Datums:
16. augusts, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labdien lasītāji!Šodien Dienā Ināra Egle ir publicējusi rakstu, kurā Saeimas deputāti un citi ļaudis spriež par to, kāpēc Saeima, un it īpaši valdošā banda, patlaban ir aptuveni tikpat populāra, kā satraukts sesks parfimērijas veikalā. Piemēram, satiksmes ministrs un triecējraķete Ainārs Šlesers uzskata, ka pie vainas ir Latvijas ekonomiskā situācija, jo ļaudis vairs nevarot atrast "naudu uz katra stūra" un tāpēc jūtas pūcīgi. Nevis, piemēram, ka ļaudis ir ērcīgi par visām nebūšanām kādas ir minētā ministra darba jomā -- pasakaini dārgi tilti, Latvijas Pasta teju vai nobankrotēšana u.c.

Drīzāk taisnība būs Kārlim Leiškalnam no “Tautas” partijas, kurš spriež, ka Latvijas iedzīvotāji Saeimas deputātus saredz kā tādu amorfu masu un nesaprot, kurš tad pārstāv tieši viņus. Cita starpā I. Egle ir intervējusi deputātu Leonu Līdumu, kurš vienīgais no aptaujātajiem politikāņiem ir atzinis, ka par 2. augusta referenduma rezultātiem viņam nācies nopietni padomāt. Atzīšos — to lasot man prātā iespruka doma “ak, tad ir arī deputāts, kurš saucas Līdums?” Es tomēr neesmu politiski neinformēts, bet fakts ir tāds, ka es patlaban uz papīra lapas varētu uzrakstīt varbūt 30, varbūt 40 Saeimas deputātu uzvārdus. Nu, varbūt pat visus 50. Bet nekur tuvu pie 100 gan ne. Lielākoties valdošās kliķes ļaudis ir klusas pelītes, kuras sēž savos krēslos, reizēm aizsnaužas, palasa avīzes, pakasa pēcpusi vai degunu, aiziet uzpīpēt, un tad piespiež balsošanas podziņu tad, kad tas ir vajadzīgs un tā, kā tas ir vajadzīgs. Tā rezultātā šie ļautiņi visi kā viens sevi ir diskreditējuši pavisam. I. Egles materiāla centrālā doma ir par to, vai latviešiem nav apnicis parlamentārisms kā tāds. Secinājums var būt tikai tas, kurš pausts minētā materiāla virsrakstā — Saeima var apnikt (es būtu lietojis vārdu “apriebties”), bet alternatīvas nav. Diemžēl. Atliek vien vārgi cerēt ka varbūt valdošā banda sapratīsies un vairs nepieņems kliedzoši stulbus lēmumus, varbūt pietiks tikai ar mēreni stulbiem. Un nākamreiz, kad nāksies iet pie urnām, Latvijas pilsoņi tomēr pieminēs to, ko šī Saeima ir sastrādājusi. Vārga cerība, bet tomēr.

Un no visa tā, ko šī Saeima ir sastrādājusi, varbūt pats kliedzošākais piemērs ir ķirurgs, kurš visiem par lielu pārsteigumu (protams, neskaitot četrus vīrus un vienu pērtiķi zoodārzā) pērn kļuva par Latvijas prezidentu. Par mūsu prezidenta ekskursiju uz Ķīnu un to, kā viņš šajās dienās ir centies to paskaidrot, lieliski savā Politika.lv blogā vakar rakstīja kolēģe un domubiedre Dita Arāja. To var atrast šeit: http://politika.lv/blogi/index.php?id=60833.

Patiesi, patiesi, nupat mēs vācam ražu no tā, ko Kalvītis un pārējie “elites” pārstāvji pērn iesēja. Diemžēl arvien vairāk un vairāk rādās, ka no ķirurga Zatlera valstsvīrs tomēr nesanāks, ne tuvu tam ne. Vāvuļošana par to, ka nevarēja atrast “maršrutu” no Pekinas uz Tbilisi ir maigi sakot nožēlojama. Būtu gribējis puisis, būtu atradis arī maršrutu. Ja kas, tad Krievijas cars Vladimirs maršrutu no Pekinas uz Dienvidosetiju atrada jau nākamajā dienā pēc tam, kad sākās karš. Un vēl vairāk šī vāvuļošana liek jautāt, kas īsti strādā prezidenta kancelejā. Amerikai, piemēram, ir prezidents, kuru nedrīkst laist nekur, ja viņam nav kabatā papīrs, uz kura ir uzrakstīts precīzi tas, kas viņam ir jāsaka, jo citādi no viņa mutes nāk laukā absolūtākās Dieva zīmes. Taču viņam ir daudz cilvēku, kuri šos papīrus sagatavo. Zatleram acīmredzot tādu nav. Jo politiski apzinīgi padomdevēji nekad nebūtu ļāvuši viņam pateikt, ka Pekinā viņš ir ticies ar visādiem valstu vadītājiem, bet neprast pateikt, kas tie tādi ir bijuši. Un politiski apzinīgi padomdevēji nekad nebūtu ļāvuši viņam spriest, ka notikumi Gruzijā no “austrumiem” izskatās citādi, nekā no ziemeļiem, dienvidiem vai rietumiem. Šis, lūk, ir tas cilvēks uz kuru atliek paļauties brīžos, kad Saeimas valdošā banda kārtējo reizi pazaudē veselo saprātu un cenšas legalizēt naudas atmazgāšanu u.tml. To vismaz viņš uztvēra. Bet kā būs nākamreiz? Varbūt atkal būs jāskatās “no austrumiem”?

Jauku visiem dienu, jaukas brīvdienas. Starp citu, vai hidrometeoroloģiskie dienesti viņdien nesolīja, ka šodien būs +30 grādi? Kaut kā šķiet, ka gluži tik nevēss šodien nav.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!