Raksts

Par nāves sodu


Datums:
02. aprīlis, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Šodien britu žurnālā "The Economist" izlasīju kaut ko interesantu, proti -- 2009. gads bija pirmais gads visā Eiropas vēsturē, kad nevienam cilvēkam netika izpildīts nāves sods. Kā zināms, Eiropas savienības dalībvalstīs nāves sods nav atļauts, arī Latvija no tā ir atteikusies. Taču tas nozīmē, ka nāves sods pērn netika izpildīts arī tajās Eiropas valstīs, kuras nav ES dalībvalstis.

Ja godīgi, man par nāves sodu vienmēr ir bijušas dalītas jūtas. Reizēm ir cilvēki, kuru noziegumi ir tik ārprātīgi un šaušalīgi, ka neliekas nedz pareizi, nedz godīgi, viņus uz visu atlikušo mūžu turēt cietumā un likt nodokļu maksātājiem finansēt viņu dzīvi. Taču galu galā esmu zvērināts nāves soda pretinieks viena vienīga iemesla dēļ. Manā dzimtajā Ilinoisas štatā 1999. un 2000. gadā tika veikts pētījums, kurā atklājās, ka 13 cilvēku, kuriem bija piespriests nāves sods, patiesībā par attiecīgo noziegumu nebija vainīgi. Lielākoties tas bija iespējams pateicoties DNS izmeklēšanai, kura tikai tad kļuva iespējama. 2003. gadā štata gubernators atcēla visus piespriestos nāves sodus, tā vietā cilvēkiem nosakot mūža ieslodzījumu tajos gadījumos, kad vaina tomēr bija pierādīta. Ja nevainīgu cilvēku ilgus gadus tur cietumā, viņu var palaist brīvībā, viņam var atvainoties un maksāt kompensāciju. Ja nevainīgu cilvēku nogalina, nekas no tā vairs nav iespējams.

Mūsdienās nāves sods ir aizliegts vairāk nekā pusē pasaules valstu. Venecuēlā tas tika aizliegts jau 1863., San Marino — 1865., bet Kostarikā — 1877 gadā. 1977. gadā Apvienoto nāciju organizācijas Ģenerālasambleja apstiprināja rezolūciju, aicinot visas dalībvalstis samazināt to noziegumu skaitu, par kuriem piespriežams nāves sods, ar domu, pakāpeniski no tā atteikties pavisam. Mūsdienās lielākais skaits izpildīto nāves sodu ir trijās totalitārās valstīs (Ķīna, Irāna, Saūda Arābija) un, tai tomēr par lielu kaunu, Amerikas Savienotajās Valstīs, kur Augstākā tiesa 1972. gadā aizliedza, bet 1976. gadā atkal atļāva nāves soda izpildīšanu. Tas ir jautājums katram štatam individuāli. 13 štatos (no 50) nāves sods ir aizliegts, vēl piecos tas netiek izpildīts arī tad, ja tas ir piespriests. Laikā kopš 1976. gada vislielākais skaits izpildīto nāves sodu bijis Teksasas štatā. Arī tur nepārprotami ir zināms, ka dažos gadījumos nogalināts tika nevainīgs cilvēks. Tam ir jābūt galvenajam argumentam.

Nāves sodam — nē. It īpaši šodien, kad pieminam vienu cilvēku, kurš tika krustā sists par spīti tam, ka viņš bija pilnīgi nevainīgs.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!