Raksts

Par “meteroītu”


Datums:
27. oktobris, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Kārtējo reizi Latvijas vārds ir apšalcis visu pasauli, un kārtējo reizi tas ir noticis ne jau pašā pozitīvākajā kontekstā. Runa, protams, ir par "meteroītu," kurš it kā viņdien nokrita Mazsalacas apkaimē. Meteroītu nokrišana uz zemes ir pietiekami rets gadījums, lai tas piesaistītu interesi. 2002. gadā meteroīts sprāga virs mazapdzīvotas teritorijas Sibīrijā, tikai nākamajā gadā pētniekiem izdevās nokļūt līdz attiecīgajai vietai, un tur viņi atrada plaši izpostītu mežu un daudzus krītošo elementu radītus caurumus zemē. Vēl šā gada maijā zinātniekiem izdevās izsekot asteroīdam, kurš no kosmosa ienāca mūsu atmosfērā, sprāga un sadalījās, un mazus gabaliņus nometa Sudānā.

Šoreiz viss bija citādi. Portālā YouTube parādījās video, kurā redzama degoša bedre un dzirdams puisis un meitene, kuri apspriež redzēto, pilnā komplektā ar rupjībām angļu valodā. Abi stāsta varoņi spriež, ka kādam vajadzētu piezvanīt, bet sazini nu — kam. Manuprāt, ja es ieraudzītu degošu bedri, visnotaļ automātiski es zvanītu uz 02. Piedevām, video klipā meitene ir arī dzirdama sakot frāzi “Vai tas ir tas meteroīts?” Vienu vārdu sakot, inscenējums.

Protams, pirmais informācijas vilnis bija par pašu “meteroītu,” bet ātri vien sākās otrs, jau ņirdzīgāks. Portāls Wired.com raksta, ka tas esot bijis “ļoti kretinisks joks” (a very nerdy hoax). Astronoms Fils Pleits (Phil Plaitt) blogā atzīst lūk, ko: “Esmu saņēmis e-pastus no cilvēkiem, kuri stāsta par iespējamu meteroīta nokrišanu Latvijas ziemeļos. Jau biju sagatavojis bloga ierakstu, lai pateiktu, ka, manuprāt, visa situācija ir ārkārtīgi apšaubāma, bet pirms es paguvu to izvietot internetā, tika apstiprināts, ka stāsts nav patiess.”

Tagad mēs zinām, ka “meteroīts” ir bijis telekompānijas Tele2 izplānots reklāmas triks, tā autors, iespējams, ir leģendām apvītais reklāmists Ēriks Stendzenieks, lai gan citi apgalvo, ka to esot izplānojusi reklāmas aģentūra Maskavā. Vienādi vai otrādi, varētu pasmaidīt un teikt “malacis” — ja vien reklāmas autori nebūtu klusējuši, kamēr uz Mazsalacu steidzās bruņoto spēku, policijas un ugunsdrošības speciālisti. Nav nekādu šaubu par to, ka viņiem visiem noteikti bija labākas lietas darāmas. Vai pateicoties reklāmistiem, kādam nodega māja tāpēc, ka ugunsdzēsēji aplūkoja “meteroītu”? Tādu ziņu man nav, bet iespējams tas būtu bijis. Tāpēc pareizi, ka iekšlietu ministre Linda Mūrniece runā par kriminālprocesu. Te pilnīgi noteikti ir vajadzīga izmeklēšana, jo tāpat vien rotaļāties ar drošības dienestiem tomēr nav prāta darbs.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!