Raksts

Par likumprojektu „Priekšvēlēšanu aģitācijas likums”


Datums:
19. jūlijs, 2012


Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai

Par likumprojektu „Priekšvēlēšanu aģitācijas likums”

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS (turpmāk – PROVIDUS) saņēma  un izvērtēja Jūsu 2.aprīļa lūgumu sniegt atzinumu par atsevišķiem priekšlikumiem, kas iesniegti likumprojektam „Priekšvēlēšanu aģitācijas likums”.

Konceptuāli PROVIDUS ļoti atzinīgi vērtē izstrādāto likumprojektu.

PROVIDUS atbalsta ieceri aizliegt politiskās reklāmas elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos, sevišķi televīzijā. Mūsu līdzšinējie monitoringi liecina, ka politiskās reklāmas televīzijā ir dārgākā aģitācijas forma, kas visvairāk kropļo dažādu kandidātu iespēju vienlīdzību pirms vēlēšanām. 

PROVIDUS arī līdz šim ir iestājies par to, ka būtu reformējama brīvā priekšvēlēšanu raidlaika sadales sistēma (skat. http://politika.lv/article/kas-butu-jauzlabo-latvijas-partiju-finansu-un-prieksvelesanu-agitacijas-regulejuma). Šobrīd kandidātiem bez maksas piedāvātais raidlaiks ir auditorijai neparocīgā laikā, kā arī nav sadalāms mazākos nogriežņos. Tādēļ apsveicam domu par šīs sistēmas reformēšanu. 

Īpaši vēlamies izcelt un atbalstīt likumprojekta piedāvāto 4.panta redakciju – vēršam uzmanību, ka skaidrāki nosacījumu elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbam laikā pirms vēlēšanām izriet arī no starptautisko novērotāju rekomendācijām (EDSO Demokrātisko un cilvēktiesību institūciju biroja Ierobežotā Vēlēšanu novērotaju misija, skat.ziņojumu http://www.osce.org/odihr/elections/Latvia/86363)

Vienlaikus vēršam uzmanību, ka PROVIDUS vēlētos izmantot iespējas sniegt priekšlikumus par konkrētām normu redakcijām brīdī, kad likumprojekts tiks gatavots otrajam un trešajam lasījumam.

 

Sagatavoja Iveta Kažoka

 

Atzinums sagatavots projekta “Latvijas nevalstisko organizāciju kapacitātes stiprināšana interešu aizstāvības aktivitātēm” ietvaros.

Šis atzinums ir veidots ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu. Par atzinuma saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

92,07% no Projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

ESF-VK-SIF-ES-Krasains.png


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!