Raksts

Par KNAB, ASV politiku un varenu degsmi — pārdomas trešdienā


Datums:
03. septembris, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Vai dieniņ, cik daudz dažādu lietu, par kurām šodien padomāt. Nu, piemēram, KNAB direktora meklēšana. Tieslietu ministrija centusies nodrošināt, ka process ir pēc iespējas mazāk atklāts. Premjerministrs jau ir pateicis, ka nākamais direktors nebūs neviens, kas patlaban strādā knābī. Vārdu sakot, viss notiek atbilstoši politiskās "elites" priekšstatiem par dzīvi. Pareizi šodien Dienā raksta Aivars Ozoliņš - Godmanim radusies "neiespējamā misija" -- atrast kādu, kas netraucēs savējos, taču sabiedrībai radīs kārtīgas rīcības iespaidu. Nu, apmēram tāpat, kā patlaban Godmaņa kolēģi Ministru kabinetā dikti aktīvi cenšas "samazināt štatus," vien štatus nevar samazināt, ja tas kļūst politiski neērti. Lūk, Kastēna kantori nevarēja aizklapēt ciet (lai arī pat Kastēna partijas īpašnieks ir atzinis tā bezjēdzīgumu), jo, kā skaidrojis Godmanis, varbūt pēc tam netiks nodrošinātas tās funkcijas, kuras tam tiem "piedēvētas." Ņemot vērā to, ka galvenais Kastēna panākums ir bijis stulbu aizspriedumu pacelšana valsts politikas līmenī, nekāda traģēdija gan tā nebūtu.

Bet par KNAB direktoru. Nu, kāpēc neviens no tur patlaban strādājošajiem? Par KNAB darbu kā tādu pretenzijas nav neviens cēlis … nu, izņemot tos, kurus KNAB ir pieķēris nedarbos. Pasakot jau iepriekš, ka Jutai Strīķei un Alvim Vilkam nav izredzes, valdības vadītājs būtība pauž neuzticību visai iestādei. Ja tā, tad droši vien labākais risinājums būtu viņam pašam kļūt par KNAB direktoru. Nebūtu vairs klapatas ar Ministru kabinetu, kur viņš var runāt līdz aizsmakumam, bet neviens cits viņu pat galvā neņem (skat. iepriekš minēto fiktīvo “štatu samazināšanu”). Minimālos kritērijus KNAB vadītāja darbam droši vien apmierina. Pats vienmēr visu labāk zina. Nu, Godmani — uz priekšu!

***

Par Sāru Peilinu Amerikā. Tiem, kuri prot angļu valodu, ļoti varu ieteikt blogu “Dispatches From the Culture Wars” (http://scienceblogs.com/dispatches). Tajā ir jautrs un ironisks skatījums uz amerikāņu konservatīvo spārnu un tur valdošo pārliecību par sabiedrību un reliģiju. Šodien blogā ir ļoti uzjautrinoši (bet arī atbaidoši) fakti par Republikāņu partijas izvirzīto kandidāti ASV viceprezidenta amatam. Pati ir sapriecājusies par tā dēvēto “pavalstniecības apliecinājumu,” kuru daudzviet Amerikā bērni katru rītu skaita skolā (“Es apliecinu uzticību Amerikas Savienoto Valstu karogam un republikai, kuru tas pārstāv, viena nācija zem Dieva, nesadalāma, ar brīvību un taisnību visiem”). Šad tad jautājumi oficiāli sekulārajā Amerikā ir radušies par vārdiem “zem Dieva.” S. Peilina braši paziņojusi, ja vārdi “zem Dieva” bija pieņemami ASV veidotājiem, tad tie ir pieņemami arī viņai. Vienīgi vārdi “zem Dieva” apliecinājumā tika iekļauti … 1954. gadā. Kad ASV veidotāji visi jau bija sen nomiruši…

Vēl blogā atrodami pāris video klipi, kuros Republikāņu partijas balstītāji skaidro, ka patiesībā S. Peilinai ir varen daudz pieredzes ārpolitikā, jo (lasītāji, jūs neticēsit) … viņas Aļaskas štats atrodas blakus Krievijai! Ar šo apgalvojumu ir nākusi pat kandidāta Džona Makkeina sieva!!! Vienreizēji! Tas, ja kas, ir tas pats, kas Latvijas politikāņiem skaidrot, ka viens nodokļu nemaksātājs ir pats godīgākais cilvēks Latvijā, jo viņš ir atzinies nodokļu nemaksāšanā. un tāpēc ir pats piemērotākais cilvēks prezidenta amatam.

Vēl kļuvis zināms, ka S. Peilinas 17 gadus vecā (un nelaulātā) meita patlaban ir piektajā grūtniecības mēnesī. Tas nu nekādi neatbilst Republikāņu partijas konservatīvāko ļautiņu uzskatiem, lai gan tas lieliski uzrāda, cik idiotiska ir viņu pārliecība, ka tīņiem vajag tikai pateikt, ka ar seksu nevajag nodarboties, jo Bībelē tas nav atļauts, un viss būs kārtībā. Te nu ir fantastiskas liekulības paraugstunda. Es, protams, priecāšos, ja Republikāņi sev turpinās šaut kājā, nu, bet goda vārds, grūti saprast, kas notiek manā dzimtenē, ja vēl 21. gadsimtā ļaudis politikas vārdā var būt tik absolūti stulbi.

***

Un tikams “Tautas” partija meklē jaunu līderi, jo vecais vismaz morālā ziņā ir nolietojies. Ziņots, ka labas izredzes ir iekšlietu ministram Marekam Segliņam, jo viņam uz amatu esot “degsme.” Tas ir labs kritērijs. Apmēram tāpat, kā kādreiz “Tautas” partijas izvirzītajam ministru prezidenta kandidātam galvenais bija tas, ka viņam bija mirdzošas actiņas.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!