Raksts

Par Dimiteru ģimeni un tās savdabīgajām domām


Datums:
11. novembris, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Ziņots, ka viņsaulē aizgājušās leģendārās aktrises Vijas Artmanes redzamākie ģimenes pārstāvji -- dēls Kaspars un viņa daiļā līgaviņa Līga -- ir paziņojuši, ka nelaiķei par godu būtu uzstādāmi divi pieminekļi, tajā skaitā viens no tiem -- vietā, kur kādreiz rēgojās Ļeņins. Otrs būtu kapos, kur aktrise ir apglabāta.

Par pēdējo strīdu it kā nevarētu būt. Dižai aktrisei pienākas pienācīga atdusas vieta. Taču citādi gan ir jāsaka, ka te kārtējo reizi V. Artmanes pēctecis ir nācis ar, teiksim, savdabīgu domu. Pavisam, pavisam ekstrēmu. Dimitera madāma, kuru visbiežāk sabiedrība redz minoritāšu pasākumu laikā babuškas kostīmā tērptu, naidā izviebtu ģīmi un ikonas pa gaisu vicinādamu, ir paziņojusi, ka vieta, kur stāvēja Ļeņineklis “mūs iedvesmo.” Jā, iedvesmo gan — katru gadu tur pulcējas bariņš ļaužu, kuri tā arī nevar samerināties ar to, ka Padumjās savienības vairs nav. Ļeņina dzimšanas dienā tur puķes tiek liktas joprojām. Protams, Vija Artmane Padumjajā savienībā bija milzīga zvaigzne, par PSRS tautas aktrisi viņa kļuva jau 1969. gadā, arī Kompartijā viņa bija aktīva. Taču no tā neizriet, ka viņai būtu jākļūst par jauno Ļeņinu, un ar visu savu “iedvesmu,” Dimitera madāma tomēr varētu padomāt arī par to, ko minētā vieta nozīmē latviešu tautai. Ne velti daudzas reliģijas izprovējušais Dimiters ar ierosmi ir nācis laikrakstā Telegraf, nevis kādā latviešu laikrakstā.

Par aizgājējiem sliktu nerunā un nerunāšu, bet atvase gan šai aizgājējai ir savdabīgs cilvēks. Ilgu laiku apsūdzēja valsti, ka tā mammu pienācīgi neapgādājot (un to tā arī izrietēja briesmīgie meli, kādi pēc aktrises nāves parādījās Krievijas massaziņas līdzekļos), kā teicu, paprovēja vienu reliģiju pēc citas, iekams nonāca pie pašreizējās, un, protams, pēdējos gados ir pārkvalicējies par vienu no valsts galvenajiem homofobiem. Ļoti iedvesmojoši. Dimitera madāma ir pateikusi, ka Rīgas mērs Jānis Birks noteikti piekritīšot domai, ka Ļeņinekļa vietā ir jāliek Vijineklis, jo viņš esot “dvēselisks cilvēks.” Bet viņš ir arī tēvzemietis un “smadzenisks cilvēks,” kurš, jācer, nemaz nebūs priecīgs par domu, ka Ļeņina vietā ir uzslejams cits piemineklis. Šī nu reiz ir doma, kura ir pasūtāma trīs mājas tālāk.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!