Raksts

Par buldozeriem un aizvakarējiem rēgiem — jaunākais politikāņu izdarībās


Datums:
12. februāris, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Iznira viņš no Valsts prezidenta kabineta un braši paziņoja, ka valdības restrukturēšanas plāns ir gatavs. Valsts galvenais tehnokrāts ir izkalkulējis, ka valstī varētu būt nevis 16, bet gan 12 ministrijas. Lauvas tiesu kontrolētu "Tautas" partija, četras ministrijas tiktu atdotas zaļajiem zemniekiem, tikai viena paliktu tēvzemiešiem, un tikai viena būtu Šlesera biznesa projektam (protams, kā piebilda tehnokrāts, kopā ar viņu kā "pazemīgu kalpu" -- nu, jā, Godmanis īpaši izceļas ar pazemību, tāpat, kā gliemezis izceļas ar ātrumu).

Tūlīt pat sāka arī iezīmēties šādas pārstrukturētas valdības specifika. Kā jau vienmēr, Godmanim pats pirmais darbiņš ir sargāt savas politiskās pakaļas glābēju — jā, tā valdības vadītājs, Satiksmes ministriju arī turpmāk vadīs buldzoers, turklāt tagad tajā arī būs ielocīts E-lietu sekretārs. Buldozera pārraudzītais Latvijas pasts allaž bijis lielā mērā atbildīgs par elektronisko parakstu, bet šī paraksta būtībā kā nav tā nav, atšķirībā no Igaunijas, kur tautieši ar savu elektronisko identitāti dara ļoti daudz ko, tajā skaitā balso vēlēšanās. Cik jauki, ka vēl vairāk šī lieta tiks uzticēta tieši buldozeram — acīmredzot ar esošo nekompetenci vēl nepietiek, ir jāpieliek vēl kaut kas klāt. Vismaz varam sevi mierināt, ka elektroniskās lietas putni nemēdz traucēt, vismaz šajā jomā lielajam putnu ienaidniekam Šleseram nebūs ko vāvuļot. Toties būs atkal jaunas jomas, kurās sabāzt visus radus, draugus un partnerus, pieņemot, ka buldozeram vēl daži tādi ir, kuriem nav atrasta vieta kādā padomē vai valdē. Cita starpā Godmanis arī ir pateicis, ka tāpēc, ka buldozeram tagad būs vēl lielāka ministrija, viņam nešķietot “loģiska” doma, ka buldozers varētu kļūt par kandidātu Rīgas domes vēlēšanās. Tiesa, nekādas lielas “loģikas” nav arī viņa ministrēšanā, bet tik tālu tehnokrāta prāts laikam neaizstiepjas.

Tikmēr “Tautas” partija likusi saprast, ka ardievas amatam būs jāsaka nasing spešal autoram Slakterim, viņa vietā varētu nākt cilvēks ar mirdzošām actiņām Edgars Zalāns. Viņš pēdējā gada laikā bijis atbildīgs par administratīvi teritoriālu reformu, kura daudzmaz novesta līdz beigām, nu, iespējams, viņam tiks uzticētas visas valsts finanses. Vismaz pagaidām vēl nekas nav pateikts par zirgmīli Aizsardzības ministrijā. “Tautas” partijai klāt nāktu arī Tieslietu un jaunveidotā Ģimenes, veselības un sociālo lietu ministrija, taču tā zaudētu Kultūras ministriju, kura tiktu atdota Ventspils projektam. Varbūt arī šim darbiņam ZZS var pa fikso piemeklēt kādu, kurš nav gatavs Latviju pārstāvēt plašākajā pasaulē, kadru politikas nozīmē te nu reiz ir veidojums, kurš vēsturiski ir bijis gatavs pilnīgi uz jebko. Pilnīgi apdalīti var justies tēvzemieši, kuriem Godmanis paredzējis tikai Ekonomikas un reģionālās attīstības ministriju. Protams, te vēl nav uzrakstīts pēdējais vārds, nu sāksies tirgošanās — vēl jo vairāk ņemot vērā to, ka arī Zalānam ir pašam savs restrukturēšanas plāns. Tajā cita starpā ir iekļauta arī Vides ministrijas pakļaušana lielākai superstruktūrai. Zinot “Tautas” partijas attieksmi pre būvceltniecības jautājumiem pie jūras krasta, varam visai droši teikt, ka iecere ir vides lietas vienkārši neitralizēt.

Tikams kā aizvakarējais rēgs ir atkal uzpeldējis kādreizējais premjerministrs Repše, kurš šorīt Latvijas Avīzē klārē, ka ir gatavs premjerēšanu uzņemties vēlreiz. Dievs pasargi! Viena lieta ir cerēt, ka valdību var veidot sakarīgāki spēki par pašreizējiem, bet pilnīgi cita ir domāt par ekstravaganto nekustāmā īpašuma magnātu, laivu un jaunu meiču mīļotāju, savas algas trīskāršotāju, latviešu kino nīdēju un pašaprakstīto marsieti. Lai arī, citējot klasiķi, pēc Repšes nāca plūdi, tā nu gan nav laiva, kurā būtu vēlams kāpt iekšā vēlreiz. Tiesa, Godmanis žurnālistiem nav ne tuvu tikpat uzjautrinošs, kā Repše, no kura mutes premjerēšanas laikā varēja gaidīt visvisādas domu pērles, bet tomēr. Repšes pārstāvētais Jaunais laiks daudz ir runājis par jaunām sejām valdībā. Šī nu nebūtu jauna seja.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!