Raksts

Par atkārtotu Tautas nobalsošanas likuma caurlūkošanu


Datums:
30. jūlijs, 2012


Valsts prezidentam Andrim Bērziņam

Par atkārtotu Tautas nobalsošanas likuma caurlūkošanu

Augsti godātais Andra Bērziņa kungs,

2012.gada 28.jūnijā Jūs nosūtījāt otrreizējai caurlūkošanai Saeimas pieņemto likumu „Grozījumi likumā „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu””.   26.jūlijā Saeima caurlūkoja attiecīgo likumu un to grozīja.

Lūdzam Jūs īstenot Satversmes 71.pantā minētās tiesības atkārtoti nosūtīt šo likumprojektu otrreizējai caurlūkošanai. Atbilstoši šim pantam, prezidents otrreiz ierunas var celt tad, ja Saeima ir likumu grozījusi. Saeima 26.jūlija sēdē attiecīgo likumu grozīja, taču nepietiekamā apmērā.

Saeima ceturtajā pārejas noteikumu punktā paredzēja, ka, sākot ar 2012.gada 1.septembri līdz 2015.gada 1.janvārim, tautas iniciatīvu ierosināšanai būs nepieciešami  50 000 vēlētāju paraksti (iepriekšējo 10 000 parakstu vietā). Pieckārt palielinot nepieciešamo parakstu skaitu, Saeima ir tikai nedaudz atvieglojusi to apliecināšanas iespējas – proti, nosakot, ka „maksu par paraksta apliecināšanu …. nosaka… ne vairāk kā pusi no summas, kas likumā noteikta paraksta īstuma apliecināšanai bāriņtiesā.” Vēršam Jūsu uzmanību, ka šobrīd likums paredz 2 latus par paraksta īstuma apliecināšanu bāriņtiesā, kas nozīmē, ka turpmāk paraksta apliecināšana varētu maksāt aptuveni latu. Līdz šim Latvijā notikušajās tautas nobalsošanās parakstu apliecināšanai nepieciešamās izmaksas ir seguši referenduma iniciatīvas organizētāji.  Tas nozīmē, ka līdzšinējo aptuveni 20 000 latu vietā tautas iniciatīvas ierosinātājiem būs jārēķinās ar aptuveni 50 000 latu izmaksām parakstu apliecināšanai vien. Uzskatām, ka tik augstas potenciālās parakstu apliecināšanas izmaksas nozīmē, ka vairs ne 2015.gadā, bet jau 2012.gada septembrī var piepildīties Jūsu vēstulē paustās bažas, ka “prasība vēlētājiem ar pašu spēkiem un iniciatīvas grupas atbalstu savākt vienu desmito daļu vēlētāju parakstu prasīs tik būtisku finansiālu ieguldījumu, kas tikai palielinās naudas varu politikā un atņems pilsoniskajai sabiedrībai iespējas pašai organizēties un būt aktīvai.”  Uzskatām, ka Saeimai bija jāatrod veids kā vai nu atteikties no parakstu īpašiem apliecinājumiem (līdzīgi kā citās valstīs, kur ir paredzētas pilsoņu iniciatīvas) vai atteikties no maksas par to apliecināšanu.

 

Sagatavoja Iveta Kažoka

 

Atzinums sagatavots projekta “Latvijas nevalstisko organizāciju kapacitātes stiprināšana interešu aizstāvības aktivitātēm” ietvaros.

Šis atzinums ir veidots ar Eiropas Savienības Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu. Par atzinuma saturu atbild biedrība “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.

92,07% no Projekta finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

ESF-VK-SIF-ES-Krasains.png


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!