Raksts

Paldies Eiropas padomei!


Datums:
01. aprīlis, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Homofobi, ar Latgales puses neveiksminieku, kurš ir dumjāks par piektās klases skolēnu priekšgalā, Jūsu dienas ir skaitītas! Vakar Eiropas padomes Ministru komiteja vienbalsīgi, uzsveru -- vienbalsīgi akceptēja rekomendācijas par diskriminācijas novēršanu pret gejiem, lesbietēm, biseksuāļiem un transpersonām. Rekomendācijas saistās ar tādām jomām, kā naida runa un naida noziegumi (atkal -- ņem vērā, Latgales puses neveiksminiek!), pulcēšanās un izteiksmes brīvība, cieņa pret privāto un ģimenes dzīvi, nodarbinātība, izglītība, veselības aprūpe, mājokļa politika, sports un patvēruma tiesības.

Latviju attiecīgajā sapulcē pārstāvēja mūsu valsts vēstniece Eiropas padomē Aija Liepiņa. Viņa man pastāstīja, ka Latvija rekomendācijas kā tādas atbalsta, vien tā vēlētos, kaut EP nebūtu noteikusi konkrētu termiņu to ieviešanai. Ministru komitejas locekļi noteica trīs gadu pārbaudes periodu un solīja rūpīgi sekot notikumiem, lai pārliecinātos, ka dalībvalstis, kuras ir atbalstījušas rekomendāciju ieviešanu, tā arī ievieš. Bez šī perioda, lieki teikt, valstis varētu jautājumu novilcināt līdz pastarai dienai. Vēstniece arī teica, ka iebildumi pret atsevišķiem rekomendāciju pantiem bijuši Bulgārijai, Krievijai, Lietuvai, Polijai. Taču arī tās galu galā par tām nobalsoja.

Šis ir nudien vēsturisks notikums. Pirmo reizi starptautiska organizācija Eiropā ir skaidri pateikusi, ka diskriminācija uz seksuālās orientācijas un dzimuma identitātes pamata nav pieļaujama. Man vienmēr ir licies, ka šis ir jautājums, kurš ir jāatrisina starptautiskajā līmenī, jo mūsu un arī atsevišķās citās valstīs pie teikšanas ir ļaudis, kuri uz “kristīgu” vai “ģimenes vērtību” pamata uzskata, ka cilvēka tiesības nav absolūts jēdziens, kurš būtu attiecināms pret visiem pēc kārtas. Nu Eiropas padome ir pateikusi, ka tā tas nedrīkst būt.

Diskriminācijas pamatā vienmēr ir bailes, kas nav cilvēka cienīgas. Bailes par to, ka geji un lesbietes kaut kā apdraud “tradicionālo” ģimenes modeli. Pirmkārt, Latvijā jau ļoti sen ir ļoti, ļoti daudz bērnu, kurus audzina vientuļa māte, vientuļš tēvs, šķirti vecāki, vecvecāki, audžu vecāki un citi cilvēki, kas nav laulāts pāris. Un, otrkārt, kādā veidā, lūdzu, tas, ka man ir dzīves partneris vīrietis, jebkuram citam cilvēkam liedz veidot attiecības ar pretējā dzimuma personu un radīt vienu bērnu pēc otra?! Nekādi. Cilvēki baidās, ka geji un lesbietes cenšas citus padarīt par gejiem un lesbietēm. Tas neņem vērā divas lietas. Pirmkārt, to, ka zinātne jau labu laiku ir pārliecinājusies, ka cilvēka seksualitāte tiek noteikta ļoti agri viņa mūžā, iespējams pat mātes dzemdē. Otrkārt, tie, kuri ir pārliecināti, ka es, labi papūloties, varētu kļūt par heteroseksuālu cilvēku, noteikti nedomā, ka ar pacenšanos viņi varētu kļūt par gejiem, un tāpēc arī tas ir muļķīgs arguments. Ir arī trešā lieta — geji un lesbietes šajā pasaulē ir bijuši arī tad, kad viņi un viņas ir dedzināti pie sārta, ieslodzīti Hitlera nāves nometnēs, iespundēti PSRS psihiatriskajās slimnīcās … kurš gan tādos apstākļos brīvi izvēlētos tādu dzīvi?

Patīk tas kādam vai nepatīk, bet Latvija ir bijusi Eiropas padomes valsts kopš 1994. gada ar visu no tā izrietošo. Cilvēka tiesības tomēr nav dalāms jēdziens. Paldies EP par šo atzinumu!

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!