Raksts

Padomdevējiem trūkst informācijas


Datums:
19. februāris, 2002


Autori

Andra Indriksone


Foto: Foto - E. Rudzītis © AFI

Nevalstisko organizāciju (NVO) zemajai aktivitātei, iesaistoties likumprojektu apspriešanā, svarīgs iemesls ir juridisko zināšanu trūkums. Tāpēc NVO Centrs ierosina vispirms rīkot diskusijas ar likumprojektu autoriem, kas sniegtu organizācijām nepieciešamo informāciju.

Sadarbībai starp likumdevējiem un nevalstiskajām organizācijām likumprojektu izstrādē ir laba perspektīva, taču, lai to realizētu, nepieciešama vēl aktīvāka likumdevēju un NVO Centra kopīga iniciatīva, lai motivētu NVO līdzdarboties likumprojektu izstrādē, sniedzot tām vieglāk uztveramu informāciju.

Šā gada janvārī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Jānis Lagzdiņš aicināja NVO Centru līdzdarboties, lai uzzinātu NVO priekšlikumus “Valsts pārvaldes iekārtas likuma” likumprojektam. Tas tika gatavots izskatīšanai Saeimā 3.lasījumā, tātad šis aicinājums deva NVO iespēju izteikt rakstiskus priekšlikumus, tādējādi piedaloties likuma tapšanas pēdējā posmā.

Tā kā “Valsts pārvaldes iekārtas likuma” projekts paredz sabiedrības un tās organizēto grupu – tātad, NVO – iesaistīšanu valsts pārvaldē, kā arī atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu deleģēšanu privāto tiesību subjektiem, šis sadarbības piedāvājums ir liels solis pretim NVO sektora viedokļa uzklausīšanai sabiedrībai nozīmīgos jautājumos. NVO Centrs šajā apspriešanā darbojas koordinatora lomā, informējot organizācijas par likumprojekta tekstu, apkopojot iesniegtos rakstveida priekšlikumus un nosūtot tos Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai.

Nevalstisko organizāciju rakstisko priekšlikumu ievākšana beidzās šā gada 8.februārī. Likumprojekta teksts ar aicinājumu izteikt priekšlikumus bija ievietots NVO Centra mājas lapā Internetā, kā arī nosūtīts visām organizācijām, kuras reģistrētas kā NVO Centra lietotājas un kurām pieejami e-pasta pakalpojumi. Īpašs aicinājums sadarboties un pievērst NVO uzmanību šī likumprojekta apspriešanai tika nosūtīts visiem reģionālajiem NVO centriem. Priekšlikumu iesniegšanas posmā organizācijas saņēma atgādinājumus par priekšlikumu izteikšanu.

Diemžēl iesniegto priekšlikumu bija ļoti maz, tādēļ NVO Centrs aicina izskatīt jaunu sadarbības mehānismu starp likumdevējiem un NVO, lai nākotnē palielinātu likumprojektu apspriešanas efektivitāti.

Viens no NVO zemās aktivitātes iemesliem nenoliedzami ir tas, ka šāda veida sadarbībai nepieciešamas zināšanas jurisprudencē. Lielākajai daļai sabiedrisko organizāciju, kuras parasti specializējas noteiktā darbības jomā, šādu zināšanu nav un, apskatot likumprojekta tekstu, tām grūti pilnībā novērtēt likumprojekta nozīmi un patstāvīgi noformulēt iespējamās problēmas. Tāpēc NVO Centrs ierosina pirms likumprojektu apspriešanas noorganizēt diskusiju, kurā piedalītos speciālisti, kas piedalījušies likuma izstrādāšanā. Šādas diskusijas mērķis būtu ar NVO dalībnieku līdzdalību noskaidrot galvenos jautājumus un topošā likuma ietekmi uz sfērām, kurās darbojas NVO. Diskusijas rezultātus apkopotu ziņojumā un nosūtītu visām organizācijām, kuras ir NVO Centra lietotājas, jo noteikti būtu arī tādas NVO, kas šādu diskusiju dažādu iemeslu dēļ nevarētu apmeklēt. Ziņojums palīdzētu pārvarēt grūtības orientēties likumprojekta tekstā un sniegtu organizācijām nepieciešamo papildus informāciju par likumprojektu vieglāk saprotamā formā.

Sadarbībai starp likumdevējiem un NVO likumprojektu izstrādē ir laba perspektīva, taču, lai to realizētu, nepieciešama vēl aktīvāka likumdevēju un NVO Centra kopīga iniciatīva, lai motivētu NVO līdzdarboties likumprojektu izstrādē un sniegtu tām pēc iespējas izsmeļošu un saprotamu informāciju.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!