Raksts

Olas un vistu liktenis


Datums:
20. marts, 2008


Autori

Jānis Brizga


Biju dzirdējis stāstu par to, kāpēc Lieldienās zaķi dēj krāsainas olas. Sensenos laikos kāds putniņš esot ļoti nosalis un lūdzies cilvēkiem, lai palīdz. Tie viņu bija pārvērtuši par zaķi ar siltu kažoku. Pateicībā par šo glābiņu zaķis šai laikā, kas jau paliek siltāks, redzamās vietās atstāj krāsainas olas, kuras tas vēl joprojām dēj, jo pārvēršanās nebija notikusi pilnībā.

Taču patiesībā Lieldienu olas nāk nevis no zaķa, bet gan no vistām vai kaut kā tām līdzīga. Cilvēki vistas ir pārvērtuši nevis par zaķiem, bet gan padarījuši to dzīvi nožēlojamu, nabaga vistas iesprostojot sprostos, lai tās mazāk kustās un ātrāk aug, apcērtot tām knābjus, lai tās sevi nespēj savainot, barojot tās ar uztura bagātinātājiem un dažādām zālēm, lai tās šajos stresa apstākļos izdzīvotu.

Lieldienās, kad sācies lielais olu pirkšanas bums, ir vērts padomāt par to, kādas olas mēs pērkam. Un, ja rūpīgi pārskata veikalu plauktus ir iespējams atrast arī „laimīgo vistu” olas. Tās ir vistas, kuras nav iesportotas sprostā vai kūtī, bet kurām ir iespēja brīvi pārvietoties.

Pārtikas un veterinārais dienests skaidro, ka „par to, kādos apstākļos turētas vistas, kuru olas iegādājaties, liecina marķējums, kurā ciparu koda veidā norādīts dējējvistu turēšanas veids, dalībvalsts kods un uzņēmuma reģistrācijas numurs. Piemēram, olas marķējums 3-LV-021738 norāda, ka ola iegūta dējējvistu uzņēmumā, kurā dējējvistas tiek turētas sprostos (par to liecina cipars 3), uzņēmums atrodas Latvijā (valsts kods) un sešciparu skaitlis apzīmē olu ražotājuzņēmumu. (…) Cipars 3 marķējumā norāda, ka dējējvistas tiek turētas sprostos, cipars 2 norāda, ka dējējvistas tiek turētas kūtī, cipars 1 norāda, ka dējējvistas tiek turētas brīvos apstākļos, savukārt papildus cipars 0 norāda uz dējējvistu bioloģisko turēšanas veidu.”

Taču, ja nevarat atcerēties šos ciparus, tad, rūpīgi pārlasot iepakojumu, parasti informāciju par to, kādos apstākļos ir turētas dējējvistas, var atrast arī uzrakstītu.

Nezinu, vai vistas jūtas labāk, ja spēj pastaigāt, bet man kaut kā negribas atbalstīt uzņēmumus, kas dzīvību ir padarījuši par ražošanas optimizācijas upuri un pievērš uzmanību tikai tam, kā izspiest vairāk no nabaga vistas.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!