Raksts

NVO apziņa pilsoniskā sabiedrībā


Datums:
12. februāris, 2004


Autori

Nils Muižnieks


Uzstāšanās konferencē "NVO līdzdalība lēmumu pieņemšanā" 2004.gada 30.janvārī

Labdien, dārgie draugi! Es šodien esmu mazliet dīvainā situācijā, jo neesmu vairs ministrs, nestartēju vēlēšanās un pa tiešo kļuvu ministrs, tātad neesmu tiesīgs runāt valsts vārdā un šeit šodien runāšu savā vārdā. Stāstīšu par savu pieredzi NVO un valsts darbā, kas jums varētu palīdzēt, tāpēc ar šo informāciju dalīšos. Paldies par sadarbību un atbalstu, ko jūs man sniedzāt grūtos brīžos, tas man bija politiski svarīgi.

Šīs dienas tēma – NVO līdzdalība lēmumu pieņemšanas procesā – man ir ļoti tuva, jo pats ar to nodarbojos, tai skaitā arī 14 mēnešus esot ministrs, tāpēc varētu dalīties gan ar veiksmēm, gan neveiksmēm, bet pirms es sāku ar valsts darbu, es gribētu atgriezties stāstos par NVO un gribētu, lai jūs neatkārtotu vienu manu kļūdu, un es redzu, ka jūs to nedarāt. Es negāju pa taisno pie deputātiem, pie ministriem un uz Saeimu un nerunāju ar viņiem. Es strādāju ar starptautiskajām organizācijām, ar ANO, ar NATO, ar EDSO komandieri, jo tie vietējie politiķi jau negrib mani uzklausīt, viņi negrib dzirdēt sabiedrības viedokli, viņiem tas ir mazsvarīgs. Cerēju, ka viņi uzklausīs medijus? Es tā apriņķus mēģināju tikt klāt politiķiem. NVO pārstāvji ir vēlētāji, tiek strādāts ar ministriem, deputātiem. Pats galvenais ir informācija, kas pašlaik ir pieejama un ar to ir iespēja operēt, kas ir liels mūsu solis attīstībā. Tiek analizētas kļūdas un labie darbi. Jāstrādā uz kvalitāti nevis kvantitāti, un visas informācijas analīzes prasa lielu laiku, un katrai organizācijai būtu jāpievēršas konkrētai sfērai. No organizācijas resursiem ir atkarīgs tas, cik daudz var paveikt, un cik daudz būs iespējams paveikt kvalitatīvi. Mēs iesaistījām NVO, kas ietekmēja un turpina ietekmēt lēmumu pieņemšanu. Ir jau zināmi eksperti dažādos specifiskos jautājumos it sevišķi finansējumā, ne gluži demokrātija, bet ir. Vēl NVO tika iesaistītas dažādās darba grupās. Notiek arī ārzemju latviešu integrācija caur starptautiskajām NVO. Secinājumi par NVO spēku – daudz lielāks un interesantāks kā ierēdņu. Nav jau nekas pret ierēdņiem, bet NVO savu uzdevumu veic labi un vēl vairāk. Ierēdņi ir nepieciešami, bet viņi ieciklējas šaurā lokā, bet NVO var ieviest jaunas idejas un novērst pārlieko birokrātiju. NVO spēj piesaistīt ļoti kvalitatīvus ekspertus. NVO iesaistīšana spētu virzīt politikas attīstību daudz labāk, tāpēc tās ir jāiesaista. NVO vājums ir unikāla spēja kritizēt, bet nespēja dot ieteikumus, ko likt vietā. Dažreiz NVO ir atrauts no realitātes ar savu interesanto pieeju, un dažreiz tiek radīts kas nerealizējams, bet tas nav labi. Un bieži NVO rada labas lietas, bet tās vienkārši politisku iemeslu dēļ neies cauri. Kopumā NVO ir savi plusi un savi mīnusi, un to ir grūti mainīt. Pilsoniskas sabiedrības attieksmes veidošana, kas ir vecs projekts, bet tagad tiks īstenots, liecina, ka NVO ir laba daļa no valsts pārvaldes. Mērķis ir nonākt pie kopēja valsts redzējuma, kā palīdzēt, kā attīstīt NVO un brīvprātību. Strādā lielas darba grupas un pavasarī notiks liela, publiska projekta apspriešana. Un tā galvenais mērķis ir izveidot vienu kopīgu politisku dokumentu, ko Saeima var apstiprināt un beigu beigās var tikt pie galvenā – naudas, jo lai dabūtu Eiropas naudas, ir nepieciešams valsts līdzfinansējums.

Nobeigumā man ir liels prieks par NVO attīstīšanos un aktivizēšanos. Jauniešu NVO ir spēks. NVO māk uzstāties, rakstīt projektus, lobēt, tāpēc jaunieši ir nepieciešamais instruments sabiedrības integrēšanai. Ceru, ka drīz atkal sadarbošos ar jums kā ministrs.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!