Raksts

Neizpūst no mušas … etnisko spriedzi!


Datums:
13. aprīlis, 2013


Autori

Mediji pirms vēlēšanām


Foto: Claire Brownlow

Kā atbildīgi atspoguļot sašķeltai sabiedrībai jūtīgos jautājumus?

[ieraksta autore: Iveta Kažoka]

Katrai sabiedrībai ir savi sāpju punkti. Latvijā – protams – tās ir etniskās un vēsturiskās tēmas. Par tām ir skaidrs: belziens pa šiem punktiem izsauks reakciju! Manuprāt, viens no kritērijiem, kas nošķir atbildīgu žurnālistiku no dzeltenās žurnālistikas – atbildības un gaumes izjūta, runājot par šiem potenciāli sprādzienbīstamajiem jautājumiem. Nav liela māksla, uzspiežot uz šiem punktiem, izraisīt auditorijas reakciju; taču “pēc manis kaut ūdens plūdi” pieeja varbūt atsevišķos gadījumos ir attaisnojama tabloīdiem, bet noteikti ne profesionālai žurnālistikai.

Kādēļ par to rakstu? Tādēļ, ka pēdējās divās nedēļās uzmanīgi sekoju līdzi tam, kā televīziju ziņu raidījumi atspoguļo šīs “karstās” tēmas. Un redzu dažas problēmas.

Piemēram, aprīļa sākumā viena no televīzijām uzskatīja, ka atspoguļošanas vērta ir ziņa par to, ka kāds ASV pilsonis ir vērsies pie Latvijas institūta ar sūdzību par aizspriedumiem Latvijā – Latvijas sabiedrība esot īpaši aizspriedumaina. Kas tas par amerikāni (viņš tika pieteikts tieši tā – kā amerikānis!), kādēļ tieši šīs vēstules saturs tika plaši pārstāstīts sižetā, ar ko šī sūdzība tik īpaša – sižetā ne vārda. Nudien neesmu pārliecināta, ka tas bija pamatots ziņas iemesls! Vienīgais, ko tas izdarīja – auditorijas prātos nostiprināja priekšstatu, ka Latvijas iedzīvotāji esot aizspriedumaini un par to ir sākuši sūdzēties amerikāņi …. vismaz viens (lai kas viņš arī būtu!)

Līdzīgs sižets televīzijas kanāla TV5 ēterā parādījās 12.aprīlī – tas ziņu raidījumā pēc kārtas bija Nr.2. Tā saturs? Apskatiet paši (sākot ar 2:13)! Īsumā – esot kāda privātpersona Valters Rudzītis, kas 9.maijā ieradīsies Rīgā, lai pie Okupācijas muzeja piketētu par to, ka Latviju vajag deokupēt un atbrīvot no “piektās kolonnas”. Kā jums šķiet, vai tas ir ziņas vērts notikums? Man izskatās vienkārši pēc krieviski runājošās auditorijas tracināšanas.


Neesmu arī pārliecināta, ka tik plašu atspoguļojumu sabiedriskajās televīzijās (gan latviešu, gan krievu valodā) bija pelnījusi ziņa par īres sludinājumu ss.lv, kur izīrētājs kā īrnieku vēlējās tikai latvieti. Manuprāt, abos sižetos bija nedaudz par daudz konkrētā gadījuma apraksta (internetā ne tādas vien lietas notiek!), taču labs bija tālākais izvērsums, auditoriju izglītojot par šādu sludinājumu nelikumību un arī to, ka diskriminācijas aizliegums attiecas ne tikai uz valsts sektoru, bet arī privātpersonām.

Kuriozas, pretlikumīgas epizodes atspoguļojums ar mērķi nevis tīksmināties vai vaimanāt par pašu šo epizodi, bet gan auditoriju izglītot: jā, tas der!

LTV1 sižets:

LTV7 sižets:


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!