Raksts

Nedrošības un noslēgšanās vietā – jauns izaicinājums


Datums:
24. oktobris, 2006


Autori

Inese Rebaine
Rasma Rozenberga


Foto: Foto - B. Koļesņikovs © AFI

Lai veicinātu arvien plašāku cilvēku ar invaliditāti iekļaušanos darba tirgū, invalīdu un viņu draugu apvienība „Apeirons” īstenojusi projektu, kurā izmantotas informācijas tehnoloģijas, lai motivētu un iedrošinātu startēt darba tirgū.

Līdz ar izglītojošiem semināriem, psihologu konsultācijām, apgūstot CV rakstīšanas prasmes un uzvedību darba intervijās, projekta dalībnieki izmēģināja Latvijā vēl nebijušu iespēju – potenciālajam darba devējam sevi pieteikt ar nelielu videorullīti. Tā ir iespēja sevi prezentēt un darba devējam parādīt, ka cilvēki ar invaliditāti ir tādi paši potenciālie darbinieki kā pārējā sabiedrības daļa. Projekta dalībnieki savus ierakstus CD formātā var tos sūtīt darba devējiem kopā ar elektroniskajiem pieteikumiem.

Lai veicinātu arvien plašāku cilvēku ar invaliditāti iekļaušanos darba tirgū, invalīdu un viņu draugu apvienība „Apeirons” īstenojusi projektu, kurā izmantotas informācijas tehnoloģijas, lai motivētu un iedrošinātu startēt darba tirgū. Līdz ar izglītojošiem semināriem, psihologu konsultācijām, apgūstot CV rakstīšanas prasmes un uzvedību darba intervijās, projekta dalībnieki izmēģināja Latvijā vēl nebijušu iespēju – potenciālajam darba devējam sevi pieteikt ar nelielu videorullīti. Tā ir iespēja sevi prezentēt un darba devējam parādīt, ka cilvēki ar invaliditāti ir tādi paši potenciālie darbinieki kā pārējā sabiedrības daļa. Projekta dalībnieki savus ierakstus CD formātā var tos sūtīt darba devējiem kopā ar elektroniskajiem pieteikumiem.

Projekta ideja radusies pirms divarpus gadiem – laikā, kad darba iespējas cilvēkiem ar invaliditāti praktiski nebija un Nodarbinātības valsts aģentūrai vēl nebija izstrādāta valsts programma šīs problēmas risināšanai. Projekta autori stāsta, ka doma par projektu radusies no „Apeirona” novērojumiem ikdienas darbā, sastopoties ar invalīdu noslēgšanos no sabiedrības, bailēm iziet no mājas, pārliecības trūkumu. „Apeirona” vadītājs Ivars Balodis atzīst: „Nav noslēpums – ja cilvēks-invalīds gadus divus trīs nosēž mājās, dabūt viņu laukā un iesaistīt sabiedriskās aktivitātēs un darba tirgū ir ļoti grūti, jo bieži jau radusies zināma bezspēcības sajūta un apātija. Tādēļ projekta galvenais mērķis bija iedrošināt, dot pārliecību un apziņu „pirmkārt – cilvēks, tikai otrkārt – invaliditāte”, kā arī ar interneta palīdzību radīt invalīdiem jaunas iespējas darba meklēšanai”.

Īsa informācija par projektu:

Projekta nosaukums:
Informāciju tehnoloģiju izmantošana cilvēku ar invaliditāti motivācijai un iedrošināšanai darba tirgum

Projekta iesniedzējs:
Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons”

Projekta mērķauditorija:
50 cilvēki ar invaliditāti no katra Latvijas reģiona

Projekta finansējums:
Ls 45 136

Aktivitāte, kuras ietvaros projekts ieguvis atbalstu:
Motivācijas programmas sociālās atstumtības riska grupām

Aktivitāti administrējošā institūcija:
Sabiedrības integrācijas fonds

Vairāk par projektu

Projektā iesaistītie izveidoja interneta mājas lapu potenciālajiem darba devējiem un darba ņēmējiem – invalīdiem – www.varcentrs.lv. Šajā mājas lapā ievietota informācija par darba likumdošanu un specifiskiem jautājumiem, kas skar cilvēkus ar invaliditāti, padomi komercdarbības uzsākšanai, jautājumu un atbilžu sadaļa, sludinājumi, kā arī izveidota atsevišķa pieeja ar reģistrāciju darba devējiem un meklētājiem, kas dod iespējas „iepazīt vienam otru neklātienē”.

Ideja par elektronisku datubāzi aizgūta no Vācijas, kur šāda veida specializēti darba meklēšanas portāli jau darbojas ilgāku laiku. Pārrunājot dažādas idejas un prioritātes, “Apeirona” speciālisti nolēmuši, ka tieši šis būtu veids, kā atvieglot cilvēkiem invalīdiem darba meklēšanu, kā arī vienlaikus uzrunāt darba devējus. Mājas lapā šobrīd reģistrējušies vairāk kā 350 invalīdu un gandrīz simts darba devēju.

Projekta dalībniece Iveta Rozīte no Valmieras atzīst, ka cilvēkiem ar invaliditāti ir ārkārtīgi svarīga jebkura iespēja izrauties no mājas. Iveta kā galveno ieguvumu no dalības projektā min iegūto drosmi sevi piedāvāt darba tirgū un konkurēt ar citiem.

„Sākumā braucām kā uz izklaides projektu”, atzīst Iveta, taču pasākums izvērtās nopietnāks nekā gaidīts – dalībnieki tika iesaistīti dažādos uzdevumos un lomu spēlēs.

Viņa novēroja, ka daudzi no attālākiem Latvijas nostūriem, kam iepriekš bijis maz iespēju iziet sabiedrībā, sākumā ļoti noslēgušies. Kā atzīst Iveta, daži no šiem cilvēkiem acīmredzot piedzīvojuši ne mazums psiholoģisku traumu, tādēļ ir ļoti piesardzīgi, atturīgi, pat izbiedēti. Taču interese par semināra tēmām, projektā iesaistītie profesionālie speciālisti un vispārējā pozitīvā attieksme ļāva dalībniekiem šo dienu laikā atbrīvoties un kļūt atvērtākiem.

Iveta cer, ka ar labajām datora prasmēm, semināros gūto pārliecību un arī sagatavoto videorullīti viņai drīz izdosies tikt pie sev atbilstoša darba.

Arī projekta dalībnieks no Limbažiem Dairis Daugulis atzīst, ka semināri devuši daudz svarīgas informācijas, īpaši efektīvas bijušas spēcīga profesionāļa – psihologa vadītās nodarbības, kur dalībnieki atguvuši pārliecību savām spējām. Ļoti noderīgas bijušas arī dažādas praktiskās nodarbības ar mērķi apgūt izturēšanos darba intervijās, tai skaitā reāla situāciju izspēlēšana.

Drīz pēc projekta Dairis saņēma darba piedāvājumu Limbažu Sociālajā centrā. Dairis saņēma arī kādu darba piedāvājumu projekta ietvaros, taču šim darbam bija nepieciešamas pārāk specifiskas zināšanas. Kā atzīst Dairis, ir vajadzīgi kontakti – „sēžot mājās darbu nedabūsi, ir jāiet un jārēgojas apkārt”. Viņš novērojis, ka daudzi invalīdi baidās iziet sabiedrībā un nemaz nemeklē darbu, jo nevēlas sastapties ar diskriminējošu attieksmi. „Cilvēki uzliek bruņas, masku un saka, ka viņiem neko nevajag,” taču Dairis uzsver, ka šis apburtais loks ir jālauž un jāmēģina aktīvi iesaistīties, lai arī sabiedrības attieksme pamazām mainītos.

Lai mainītu sabiedrības attieksmi un vērstu situāciju uz labo pusi, „Apeirons” savās zināšanās un pieredzē gatavs dalīties arī ar citiem – projekta rezultātā apvienība izstrādāja arī rokasgrāmatu citām organizācijām, kas gatavas veikt līdzīgus projektus. Tā ir pieejama mājas lapā un par to jau izrādīta liela interese. Kā saka „Apeirona” vadītājs Ivars Balodis, informāciju „dodam brīvi visiem, neturam sveci zem pūra”.

Eksperta komentārs:

Ansis Bogustovs, Latvijas Televīzijas žurnālists, raidījuma „Eirobusiņš” vadītājs: Projekta iecere un arī izpildījums ir ļoti interesants precedents. Tam ir liela sociāla, integrējoša loma gan pašu cilvēku ar invaliditāti, gan arī darba devēju vidū, kuri “Uz Īriju” krīzes laikā ierauga darbaspēka potenciālu, kas uz Īriju visdrīzāk nedosies – cilvēku ar invaliditāti. Šis fenomens noteikti pozitīvi mainīs darba devēju un sabiedrības domas kopumā par iespēju darba tirgū iesaistīt cilvēkus ar invaliditāti. Sākot strādāt, no sociālā nodokļa tērētājiem cilvēki ar invaliditāti kļūst par sociālā nodokļa maksātājiem – ar šādu pieeju sabiedrībā var graut neiejūtību, aizspriedumus un neizpratni par nodarbinātību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Pašas interneta mājaslapas www.varcentrs.lv dizains, izpildījums un stils ir moderns, atraktīvs un izmanto visas interaktīvās iespējas, ko sniedz e-vide. Neapšaubu šī projekta dzīvotspēju arī pēc ES līdzfinansējuma, jo tas tiešā veidā sasaistīts ar vairākām citām ES naudas izmantošanas iespējām (ES subsidēto darba vietu radīšana un darba vietu iekārtošana ar speciālu aprīkojumu u.c.). Jāuzsver, ka šīs mājaslapas fonā ir profesionāla nevalstiskā organizācija, kas nodarbojas ar invaliditātes lietām. Tādējādi darba tirgus nav vienīgā vide, kurā netieši tiks integrēti šīs e-lapas klienti – cilvēki ar invaliditāti.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!