Raksts

Nedēļas nogales lasāmviela 12.-18.janvāris


Datums:
17. janvāris, 2013


Autori

Iveta Kažoka


Rekomendācijas interesantiem interneta resursiem[i][/i]

Tā kā par pagājušās nedēļas apkopojumu saņēmu daudz labus vārdus gan no man pazīstamiem, gan vēl neiepazītiem cilvēkiem, tad turpināšu arī šonedēļ!

1. Vai altruisms, vēlme palīdzēt ir “cilvēka dabā”?
Interesants, dziļš, analītisks raksts par eksperimentiem ar zīdaiņiem, lai noskaidrotu, kādā vecumā parādās tāda uzvedība, ko mēs sauktu par morālu, un vai vispār altruisms ir kas iedzimts vai iemācīts.
Daži secinājumi ļoti optimistiski, piemēram, the last few years produced a spate of […] studies hinting that […] a child arrives in the world provisioned with rich, broadly pro-social tendencies and seems predisposed to care about other people.” Taču daži arī norāda uz ” cilvēka dabas” tumšajām pusēm: “Kids are intensely tribal: 3-month-olds like people of their own race more than others, experiments have shown, and 1-year-olds prefer native speakers to those of another tongue […] Babies, in addition, are big fans of punishment.”

2. E-petīcijas: kā funkcionē Avaaz un citas līdzīgas elektroniskās demokrātijas iniciatīvas?
Vērtīgs raksts tieši par šo tēmu šonedēļas Guardian. Pateicoties tam uzzināju, ka Avaaz ir sācis konsultācijas par nākamo petīciju tēmām! Jauki citu valstu e-petīciju piemēri. Pie reizes – lūk, kā ASV Baltais Nams atbildēja uz vienu joku iniciatīvu, kas arī bija piesaukta šajā rakstā.

3. Atkal par naudu un laimi…
Atgriežoties pie pirms nedēļas skartās tēmas, lūk, superīga animācija, ko atradu brīnišķīgajā brainpickings blogā! Tajā izstāsti dažādu pētījumu rezultāti par šo tēmu: daži, iespējams, visai negaidīti. Cilvēki kļūst laimīgāki, ja var tērēt naudu labiem, altruistiskiem mērķiem.

4. Apraksts par Facebook drīzumā gaidāmo jauno informācijas meklētāju, kas var būt revolūcija e-pasaulē. Bet var arī nebūt…
Noteikti interesēs cilvēkiem, kam ir svarīgi zināt interneta jaunās attīstības tendences! Piekrītu raksta autoram, ka meklētāja koncepts nudien izskatās nedaudz biedējoši … bet, iespējams, pēc 10 gadiem jau nevarēsim savu dzīvi iedomāties savādāk.

5. Nejēdzīga atvainošanās jeb KĀ NEVAJAG atzīt savu vainu
Dopings, riteņbraukšanas leģenda, savas vainas atzīšana … bet kaut kā pilnīgi nepareizi! Piemērs atvainošanās faktam kā ķeksītim, tīri simboliskai darbībai bez jebkādas izpratnes par to, kas tieši tika izdarīts nepareizi, un vainas izjūtas (salīdzinājumam – lūk, labas atvainošanās piemērs, The Atlantic par neveiksmīgu reklāmu) Vienlaikus arī labs sociopātiskas personības raksturojums.

6. Mūsdienu kapitālisms: vērtspapīru tirgi, mākslas tirgus
Brīnišķīgs cilvēkstāsts par enigmātisku mākslas kolekcionāru, kam draud cietumsods par neatļautiem ekonomiskiem darījumiem. Lielisks veids, kā saprotami un aizraujošo pastāstīt par principiem, kādos balstīti mūsdienu vērtspapīru un mākslas tirgi!

7. Skaļie, bet aplamie medicīnas pētījumi un to popularizēšana medijos
Visizglītojošākais no šīs nedēļas rakstiem. Diezgan apjomīgs teksts, bet noteikti iesaku izlasīt katram, kas kaut reizi ir noticējis medijos publicētajai informācijai par kādu zāļu vai – kaut vai – jaunas diētas efektivitāti! Vainīgi ne vienmēr ir mediji. Ja tic raksta autora piesauktajam eksperimentam “the overall wrongness rate in medicine’s top journals is about two thirds, and that estimate has been well-accepted in the medical field.” Tālāk rakstā analizēti šī baismīgā kļūdu īpatsvara iemesli un to samazināšanas iespējas.

8. Mūsdienu zinātnes nelaime: aizspriedumainie un birokratizētie žurnāli
Turpinot iepriekšējo tēmu, vienkārši izcils kāda fiziķa savas personiskās pieredzes apraksts, mēģinot norādīt uz kļūdām rakstā, kas publicēts kādā zinātniskā žurnālā! Tik absurdi, ka pat Kafkam fantāzijas tam diez vai pietiktu …

9. Simts pilsētiņas Ķīnā, kuru ēkas ir gandrīz pilnībā kopētas no Eiropas vecpilsētām
Ļoti interesanta parādība – informāciju par to gan pamanīju vēl pirms diviem gadiem, bet nekur līdz šim nebiju redzējusi tās iemeslu analīzi.

10. Viesstrādnieki Saūda Arābijā
Mūsdienu pasaulē cilvēki brauc piepelnīties ne tikai uz turīgajām Rietumvalstīm, bet arī citur … New Yorker stindzinošs teksts par verdzības sistēmu Saūda Arābijā.

11. WTF, evolūcija?!
Atslodzei noteikti iesaku pasekot līdzi šim humorīgajam blogam un vienlaikus padomāt par cilvēka pasaules uztveres īpatnībām – it sevišķi par estētiku.

12. Sāpīga nāve vai pašnāvība?
BBC lapā vēl dažus mēnešus varēs noklausīties šo ļoti spēcīgo audioeseju.
Will Self says he would rather commit suicide than die a slow, painful death and would like society to find his choice more acceptable than at present.

13. Jaunie, perspektīvie biznesi
No sērijas – “vērts zināt”! Kas globālā līmenī šobrīd izskatās pēc perspektīvām jaunām biznesa nišām, turklāt ne tikai e-vidē?

14. Jauns BEZMAKSAS kurss par jauno laiku vēsturi (kopš 1760.gada)
Labs kurss, bez maksas, šonedēļ sākās – kopā ilgs 15 nedēļas. Pirmā nedēļa man bija vērtīga, lai gan uzskatu, ka salīdzinoši labi zinu vēsturi. Ja vēlaties atsvaidzināt savas zināšanas vai arī vienkārši vēlaties globālāku perspektīvu – pamēģiniet! Nudien neko nemaksā. Tikai jūsu laiks un enerģija!
Vienlaikus arī gūsiet ieskatu tajā, ko nozīmē labi organizēts kurss (lai gan nav Coursera PATS labākais) un e-mācīšanās.

15. No kā cilvēcei būtu jābaidās, bet … tā pagaidām nebaidās?
Visbeidzot, EDGE ir pabeidzis savu ikgadējo apkopojumu, uzdodot jautājumu un tad savācot atbildes no stipri daudziem gudriem cilvēkiem (šogad vairāk nekā 150). 2013.gada jautājums: “Par ko mums BŪTU jāsatraucas?” Ne visas atbildes ir vienlīdz spēcīgas vai pat interesantas, tādēļ atļaušos piedāvāt jums SAVU atlasi:
– Geoffrey Miller – par Ķīnas eigēnikas programmu (lai gan ieteiktu uzmanīgi izturēties pret prognozēm).
– Nassim Nicholas Taleb par to kā ekonomika kā zinātne un prakse JOPROJĀM nemāk strādāt ar varbūtībām un kādus riskus tas rada.
– David Rowan – par riskiem, ko rada milzīgais datu apjoms tiem cilvēkiem, kuriem nav prasmes ar šiem datiem strādāt vai kuri nevar tos atļauties.
– Marco Iacoboni – viņam ir līdzīgas bažas kā divos šonedēļ jau ieteiktajos rakstos par to, kā tiek pieņemtas izvēles par kādu zinātnisku atklājumu publicēšanu.
– Steven Strogatz par riskiem, ko rada tas, ka cilvēces tehnoloģijas aizvien vairāk saslēdzas vienotā sistēmā.
– William Pounfstone. Varētu domāt, ka paplašinātā realitāte (augmented reality) ir kaut kas labs. Bet .. vai vienmēr?
– Seirian Sumner par sintētisko bioloģiju: vai mēs tiešām apzināmies visus riskus?
– Karl Sabbagh uzskata, ka mums nevajadzētu pārāk uzticēties … parastiem cilvēkiem!
– Stanislas Dehaena – par iespējām lasīt cilvēku domas.

Veiksmīgu lasīšanu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!