Raksts

Neatkarīgā tiesībsarga amata kandidāta publisks paziņojums


Datums:
16. februāris, 2011


Autori

Didzis Melbiksis


Latvijas tautaineatkarīgajiem masu medijiem un drosmīgajiem žurnālistiemgodīgajiem politiķiemnevalstiskajām organizācijām, kuras aizstāv cilvēktiesībasnenogurdināmajiem pilsoniskās sabiedrības aktīvistiemun visiem pārējiem, kuriem rūp mūsu valsts nākotne

Latvijas politiķu elite (varbūt to saskaņā ar jaunākajām valodas attīstības tendencēm drīkst saukt par politikāņu krējumeli?) jau kuro nedēļu sten un vaid, nespējot izvēlēties kandidātu tiesībsarga amatam. Te tautas kalpu uzrunātie cilvēki atsakās. Te atkal kādai partijai beigušās neapstādināmā darba rūķa Brigmaņa izfantazētās “amatpersonu kvotas”. Te atkal kāda partija pierāda savu gļēvumu un nodevību pati pret savu nosaukumu, jo nespēj vienotā korī un skaļā balsī pateikt, kurš tad ir tai tīkamais kandidāts. Un vēl kāda partija nosauc kandidātu, kurš ekspertu vērtējumā visdrīzāk būs Apsītis numur divi.

Kā to sauca senie latvieši? Liela brēka, maza villa. Jeb precīzāk – tak nav tur vispār nekādas villas, partijas mēģina te ezim, te bruņurupucim kaut ko nocirpt.

Tomēr pamalē vēl spīd cerības gaisma. Es, pilnībā apzinoties risku un iespējamās konsekvences, piedāvāju savu kandidatūru uz tiesībsarga amatu. Ar politiķiem neesmu pazīstams un no partijām vispār turos tā patālāk, tāpēc šeit īsi iepazīstināšu ar šajā kontekstā nozīmīgiem faktiem par mani.

 • Esmu ieguvis maģistra grādu cilvēktiesībās un demokratizācijā Eiropas Starpuniversitāšu Centrā (European Inter-University Centre) Venēcijā. Esmu studējis arī Stokholmas universitātē un Stokholmas Teoloģijas augstskolā.
 • Esmu strādājis kā žurnālists Zviedrijas radio, laikrakstā Diena un Latvijas Radio. Kā ārštata autors (latviešu, angļu un zviedru valodā) esmu sadarbojies ar Deutsche Welle, Euranet, Expressen, Veckans Baltic Reports, Ir.lv, politika.lv, ziemelustasti.lv. Savā žurnālista darbā esmu pierādījis dziļu interesi par cilvēktiesību jautājumiem.
 • Esmu strādājis Zviedrijas sabiedriskajā organizācijā Ordfront, kura nodarbojas ar demokrātijas un vārda brīvības veicināšanu.
 • 2007. gadā manu CV atzinīgi novērtēja toreizējais Valsts cilvēktiesību birojs.
 • Lai atvieglotu tautas kalpu darbu, atgādināšu par Tiesībsarga likumā iekļauto tiesībsarga virzīšanas procedūru: “Tiesībsargu ne mazāk kā pēc piecu Saeimas deputātu ierosinājuma amatā apstiprina Saeima.” Domāju, ka ir vērts arī atgādināt, kādā kontekstā šajā likumā ir minētas politiskās partijas: “Tiesībsarga amats nav savienojams ar piederību pie politiskajām partijām.”

  Politiskajām partijām ar kandidātu atlasi nav jānodarbojas – to ir jādara tieši Saeimā ievēlētajiem deputātiem! Tāpēc aicinu jebkurus vismaz piecus godprātīgus Saeimas deputātus neatkarīgi no politiskās piederības virzīt manu kandidatūru tiesībsarga amatam. Nepakļaujieties partiju spiedienam, stāstiem par “amatpersonu kvotām” un citām politiskās perversijas pasaciņām! Esiet savas tautas – tās tautas, kas jūs ievēlēja – pārstāvji!

  Didzis Melbiksis

  2011. g. 16. februārī


  Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

  Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!