Raksts

Mr. Lembergs, You’re Beautiful!


Datums:
11. augusts, 2011


Autori

Anda Rožukalne


Foto: korafotomorgana

Palūgsim no Lemberga stāstiem brīvus medijus. Vai vismaz piepildītus ar gudriem stāstiem par viņu.

Man Lembergs patīk. Viņš visu dara pareizi! Bet viņam veltītās žurnālistikas kvalitāte man šķiet ļoti apšaubāma, patiesībā — nepieļaujami traģiska.

Lai arī Āfrikā ir baiss, Latvijā gandrīz nepieminēts bada posts, lai arī Londonā sāka plosīties nekontrolējami nemieri, bet pasaules bizness sastindzis bailēs no ASV recesijas, mūsu valstī 8. jūlijs bija kārtējās Lemberga preses konferences diena. Skaties, kur gribi, mediji piedāvāja vienādus Ventspils mēra teikumus un padarīja šo notikumu svarīgāku par jebko citu. Pašu žurnālistu uzkarsētā intriga “startēs — nestartēs vēlēšanās” atrisināta, un tas arī bija dienas notikums. Pēc pāris dienām vēlreiz pārskatot „Lemberga ziņas”, tās šķiet vēl nožēlojamākas[1]. Bet daudz svarīgāks par “Lemberga ziņu” biežumu ir jautājums par to vietu medijos un saturu.

Nepārtraukta fanu sajūta

Mediji uzvedas kā Lemberga fanu klubs. Tie viņam dāvā absolūti nekritisku attieksmi un nedalītu uzmanību jebkuram viņa vārdam, ar Lemberga tekstiem saistītos jaunumus ierindojot dienas kārtības augšgalā. Fanus raksturo arī emocionāla iesaistīšanās, atkarība no sava apbrīnas objekta, vēlme atkal un atkal nonākt tā tuvumā. Tā droši vien ir pārliecība par veiksmīgu darba dienu un satura pietiekamu nodrošinājumu, kas mierina jebkuru ziņu redaktoru vai producentu, ja vien gaidāma kāda ziņa ar Lemberga tekstu vai viņam nepieciešama pieeja medijiem.

Nemainīgas shēmas, stāstot par Lembergu, kļuvušas par Latvijas mediju tradīciju. Ieskatieties ziņās, kas par intrigu „startēs vai nestartēs vēlēšanās” publicētas jau gadiem ilgi. Atkarībā no noskaņojuma varat justies stulbi vai jautri, lasot, ka 2006. gadā[2] Lembergs nestartēs, jo “deputāta un premjera amati nav savienojami”. Vēl smieklīgāk, ka kaut kas tāds ar vārdiem virsrakstā “pieliek punktu intrigai” parādās 2006. gada jūlijā, ja jau 2006. gada janvārī viņš teicis, ka, visticamāk, nekandidēs, jo „Tās manā vecumā tomēr būtu revolucionāras izmaiņas dzīvē”[3].

Lembergam nevar pārmest svārstīšanos un cilvēku kacināšanu, jo arī pirms gada viņš teicis tieši to pašu — ka 10. Saeimas vēlēšanās nekandidēs, jo „Dievs ir katram devis savas stiprās un ne visai stiprās puses, tāpēc es domāju, ka labāk ir izmantot stiprās puses un tur, kur tu neesi tik stiprs, lai dara citi, kam Dievs šajā jautājumā ir devis vairāk iespēju”[4].

Gandrīz vai viņam medijiem jāsaka tāpat kā reiz par kandidēšanu uz ASV prezidenta amatu skaisti sacīja Kondolīza Raisa: “Vai ir vēl kāds veids kā skaidri pateikt — nē?” Bet mediji to nesaprot un nedzird, tāpēc gadiem ilgi tiek uzturēta lielā “intriga” — žurnālisti bariem skrien uz katru vienveidīgās “intrigas” preses konferenci, lai uzzinātu to pašu. Daudz lētāk tad būtu paņemt veco ziņu un publicēt ar citu datumu, jo nekādas intrigas jau nav. Labākajā gadījumā ir prasmīgs politiskais mārketings, tāpēc Lemberga vārds nenozūd no mediju satura. Vēlāk atkal varēs risināt nākamās intrigas par Lemberga pārstāvētās partijas izredzēm pirms un pēc vēlēšanām. Vai tas ir kādam svarīgi? Jā, noteikti, bet ne jau vēlētājiem vajadzīgas šīs mākslīgās intrigas ar uzspēlētu svarīgumu, kas veiksmīgi aizsedz citus notikumus. Arī politikā, arī ap Lembergu.

Slavens, jo slavens

Esmu sapratusi, ka vairs nav vērts jautāt žurnālistiem, kāpēc “Lemberga saturs” tiek publicēts. Atbilde ir viena: tas ir Lembergs. Slavens jo slavens. Ievērojams, jo plaši pazīstams savas plašās pazīstamības, nevis izcilo sasniegumu vai kāda svarīga iemesla dēļ. Aprakstāms un uzmanības vērts, jo visu laiku viņam izrādīta uzmanība, tāpēc to nevar liegt. Ar neticami labu reitingu šīs mediju uzturētās uzmanības dēļ, tāpēc atkal un atkal apbalvojams ar uzmanību. Aptuveni tā. Visi piedalās zvaigznes statusa uzturēšanā, turklāt šīs rūpes uzņemas mediji, nevis „zvaigzne”. Tas ir mediju kultivācijas efekts, kurš jo labāk darbojas, ja cilvēki tic saņemtajai vēstij. Auditorija tic, ka Lembergs būtu labākais premjers un ir lielisks saimnieks, bet žurnālisti tic, ka Lemberga ziņa izkonkurēs citas ziņas.

Kā viena no raksturīgākajām “Lemberga ziņām” bija “startēs — nestartēs” dienā LNT veidotā[5], kurā bija ļoti pilnīgs pēdējās viņa preses konferences atreferējums un jauks politiskā cīņubiedra Augusta Brigmaņa citāts. Vienpusības, komplimentāras un pakalpīgas žurnālistikas spilgts piemērs, kas, iejucis starp citām ziņām, pamazām kļūst par jauno „normālību”.

Frāzēs iesprūduši

Kāds pamatoti iebildīs, ka tik traki jau nav, jo dažās Lemberga ziņās 8. jūlijā bija pievienots arī konteksts. Jā Apollo.lv un arī Diena.lv publicēja Lemberga CV svarīgākos fragmentus[6] un atgādināja viņa aktuālos tiesas procesus. Vēlāk Apollo.lv un arī citi pārpublicēja Pietiek.com informāciju par nekandidēšanas iemesliem[7], sak’, tiesas grafiks tik spraigs, ka nebūs laika jauniem darbiem tautas vēlētā amatā. Atvainojiet, bet tas jau bija skaidrs tāpat, ka tiesa turpināsies, turklāt tās sēdes notiks darba dienās.

Frāzes par Lemberga apsūdzībām jau sen pārvērtušās tukšā skaņā. Tās neko jaunu nepasaka, jo nav jaunas informācijas, nav paša Lemberga atbilžu par daudzām viņa darbības detaļām.

Tāpat bezdomu mantrā pārvērtusies frāze par “sakārtoto Ventspili”, lai gan arī to nemitīgo svētku — Jūras svētki, Ziedu svētki referenduma dienā un pilsētas svētki iepriekšējā nedēļas nogalē — tiešo TV translāciju dārdoņas fonā varētu pamatīgāk izvērtēt un pārbaudīt. Nē, ne jau lai noliegtu vai skaudīgā žultainībā kritizētu, bet mācītos no laba parauga. Kā saka — lai iepazītu labo praksi un radītu pozitīvas, iedvesmojošas ziņas. Bet tādas, kurās būtu pamatojums, izvērtējums, analīze un vēl kādi, ne tikai Lemberga, viedokļi. Tāpēc būtu ļoti vērtīgi pamatīgi izpētīt, kā pilsēta sakārtota, kuras tās darbības jomas ir vislabākajā kārtībā un kāpēc to izdevies panākt.

Diena, kas internetā un arī 9. augusta laikrakstā pretendēja uz “Lemberga intrigas” analīzi, politologiem un politiķiem bija uzdevusi jautājumu “Kāpēc Lembergs runā par kandidēšanu, bet tomēr nekandidē?”. Saņēma daudzveidīgas, pieklājīgas atbildes. Bet tas ir absolūti nesvarīgs, iekšējā politiskā ķēķa līmeņa jautājums, ar kuru nevajadzētu nodarboties, jo ap Lembergu ir ļoti daudzi neatbildētu jautājumu. Un vispār — kāpēc veltīt uzmanību Lembergam, ja no politiķiem jāprasa atbildes par viņu esošo un turpmāko darbību, nevis jāuztraucas, kurš kandidēs vai nekandidēs. Vēlētāju iesaistīšana politisko spēļu publikas lomā vairs nav tikai apnicīga vai profesionāli kroplīga, tā liecina par mediju bezatbildību.

Ir taču vēl tik daudz jauna, ko varētu pateikt par Lembergu, negaidot, kad viņš pats piedāvās gatavu materiālu. Man pietrūkst raksta ar to jautājumu sarakstu, uz kuriem Lembergs, kā stāsta žurnālisti privātās sarunās, nav atbildējis vai nav gribējis atbildēt. Vismaz tik bieži kā “Lemberga citātu ziņu” man pietrūkst sarunas ar neatkarīgiem juristiem, kas analizētu aktuālos Ventspils mēra tiesas procesus. Mani interesē publikācija, kurā analizēti Lemberga neatlaidīgi virzītie temati un publiskie diskursi, Ventspils mēra publicitāte saistībā ar viņa reitinga dinamiku. Mani interesē to efektu izvērtējums, kādi rodas, ja viena pilsēta kā reklāmdevējs mēnešiem dominē sabiedriskajā televīzijā un ko no šiem ienākumiem (cik īsti lieliem?) iegūst skatītāji. Mani interesē, kāds ir budžets LTV1 sabiedriskā pasūtījuma plānā iekļautajam konkursam Balss pavēlnieks un citiem pasākumiem[8], kuri notiek Ventspilī, kā arī tas, kāpēc citas pilsētas nevar pretendēt uz līdzīgu līdzdalību sabiedriskā medija darbā. Mani interesē citi ZZS politiķi un viņu darbība.

Tradīcijas var mainīt. Ja sabiedrība vēlas pārmaiņas jau drīz, jau pēc šīm vēlēšanām, tad pirms tām ir jāmainās arī žurnālistikai. Varbūt to var mainīt auditorija? Viens no veidiem — jārīkojas. Kā dažās valstīs notika ar saldo Džeimsa Blānta dziesmu You’re Beautiful, kas bija tik populāra un apnikusi, ka auditorija lūdza to vairs neatskaņot. Palūgsim no Lemberga stāstiem brīvus medijus. Vai vismaz piepildītus ar gudriem stāstiem par Lembergu.

_____________________________

[1] Daži piemēri: http://www.delfi.lv/news/referendums-2011/..; http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246289; http://www.diena.lv/latvija/politika/papildinata-lembergs..; http://www.diena.lv/diena-tv/lembergs..

[2] http://www.diena.lv/arhivs/zzs-brivdabas-izrade-lembergs..

[3] http://www.diena.lv/arhivs/lembergs-negrasas-startet-uz-saeimu-12659063

[4] http://www.diena.lv/sabiedriba/novados/..

[5] http://www.tvnet.lv/online_tv/14837

[6] http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246289

[7] http://www.apollo.lv/portal/news/articles/246317?ref=theme

[8] www.ltv.lv/files/2011-01_ltv_sabiedriskais_pasutijums.doc


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!