Raksts

Mēs pārrakstīsim politikas noteikumus!


Datums:
27. augusts, 2002


Autori

Aleksandrs Bartaševičs


Foto: N. Mežiņš © AFI

Otrā republika ir pastāvējusi pietiekami ilgu laiku, lai varētu sacīt: “Mēs esam patstāvīga valsts!” Politiķim tas, pirmām kārtām, nozīmē lielu atbildību par to, ko viņš vada. Vienkāršam cilvēkam, kurš sēž Saeimas krēslā, tas nozīmē lielas iespējas. Diemžēl ar desmit gadiem mums nepietika, lai uzņemtos atbildību par valsti.

Turpretī iespēju realizēšana izvērsās pilnā sparā. Bijušās PSRS atstātais mantojums padarīja bagātu ne vienu vien Latvijas politiķi vai pelēko kardinālu. Nu ir īstais laiks parunāt par morāli un nerakstītajiem noteikumiem.

Iedomājieties šādu situāciju – jūs kopā ar draugiem ejat pa ielu, garastāvoklis labs, un vispār ar dzīvi esat apmierināts. Jums klāt pienāk puisēns, netīrs un tieviņš, un lūdz naudu, lai varētu paēst. Jūsu draugi rīkojas kā nu kurš, viens iedod viņam naudu, otrs nopērk bulciņu un visžēlīgi atdod to bērnam, trešais novēršas vai arī sāk lasīt morāli un izteikt pārmetumus – ubagot nav labi. Taču neviens vairs nebrīnās par to, ka nabadzība iznākusi uz ielas un daudzi bērni jau kopš mazotnes atstāti paši savā vaļā. Teikšu godīgi – es visai reti ko dodu nabagiem uz ielas. Varbūt sava pragmatisma dēļ man ir vieglāk kaut ko dāvināt bērnunamam vai palīdzēt noorganizēt pasākumu, kura rezultātu varu redzēt. Šajā sakarā man ir svarīgs cits moments – daudzi ziedotāji cilvēkus pazemo, jo daļa no viņiem paši pielika roku pie tā, ka šie cilvēki ir nonākuši uz ielas un viņiem nav iespējas godīgi nopelnīt savu maizes riku. Situācija, kādu varat redzēt uz ielas, ir tiešs politiskās dzīves atspoguļojums.

Runājot par kādu cilvēku – politiķi, mēs bieži vien lietojam frāzi – jā, viņš spēlē pēc noteikumiem, jeb viņš ir krietns. Tas tiek atzīts par pozitīvu raksturojumu. Taču mēs reti aizdomājamies par pašiem noteikumiem. Bet tieši tie mums liek daudzas parādības pieņemt kā normu.

Ikviens vēlētājs zina, ka deputātu kandidāti savas priekšvēlēšanu aģitācijas ietvaros melo. Protams, melo atšķirīgu iemeslu dēļ. Daži to, ka runājuši nepatiesību, uzzina tad, kad saprot – viņi vēlēšanās ir zaudējuši un solīto izpildīt nevar; citi gluži apzināti sola nepiepildāmas lietas, bet vēl citi patiešām uzskata, ka citādi rīkoties politiķiem nemaz nav tiesību. Krāpšana var būt rafinēta, piemēram, var lūgt atļauju pēc tam, kad lieta jau darīta. Tā mums referendumā jautās – vai gribat uz Eiropas Savienību, lai gan mēs tur jau esam un valdība uz šo jautājumu atbildēja pirms septiņiem gadiem.

Ir vēl viens nerakstīts noteikums – politiķi visu dara par naudu. Un arī šajā noteikumā ir zināma loģika. Jo vēlētāji pamana tikai košo apvalku, bet daudzi politiķi savu darbu uzskata par uzņēmējdarbību, un galu galā izrādās, ka deputāti ir pērkami.

Man politikā galvenais mērķis ir mainīt šos noteikumus, un mēs tos pārrakstīsim. Tas ir grūtāk, nekā rakstīt likumus. Jau Makjavelli teicis: “Neviena cita lieta nav grūtāk īstenojama, nedraud ar lielākām briesmām un nesola tik apšaubāmus panākumus kā vecās kārtības nomainīšana pret jaunu.” Mūsu apvienība vienmēr ir turējusies savrup no pašreizējās politiskās elites. Un ne tikai tādēļ, ka mums tika atvēlēta piektās kolonnas loma un mūsu frakcija parlamentā pārstāv daudznacionālu kolektīvu. Vienkārši mēs nevēlamies spēlēt pēc viņu noteikumiem. Šobrīd cilvēkus apvieno daudz nopietnākas problēmas – bezdarbs, analfabētisms, nabadzība, ierēdņu ņirgāšanās. Un šo problēmu risināšanai nav nepieciešama revolūcija. Ir nepieciešama politiķu atklātība un tautas uzticēšanās.

“Tur, kur vara pieder dižiem gudrajiem, pavalstnieki nemana, ka viņi eksistē. Tur, kur valda ne tik diži gudrie, tauta mēdz viņiem pieķerties un viņus slavē. Tur, kur valda vēl jo mazāk diži gudrie, tauta no viņiem baidās, bet kur valda nepavisam ne diži, – tauta viņus nicina,” tā uzskatīja ķīniešu domātājs Lao-dzi. Un es esmu ar viņu vienisprātis.


PCTVL: balsu vairāk nekā ietekmes

PCTVL: veca dziesma vecās skaņās


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!