Raksts

Megasistēmas projekts – moderna e-pārvaldes modeļa kodols


Datums:
14. septembris, 2001


Autori

Edvīns Karnītis


"Diena", 02.03.2001.

Laiku pa laikam atsevišķās avīzēs joprojām parādās izteikumi par valstī veidojamās vienotās valsts informācijas apstrādes sistēmas (megasistēmas) it kā kaitīgumu valsts iedzīvotāju interesēm, par to, ka tā kalpos vispārējai iedzīvotāju izsekošanai dažādos aspektos, ka nekur pasaulē tā netiek darīts. Tāpēc lieku reizi atkal un atkal jārunā par to, kas ir megasistēma, kam tā kalpos un kam traucēs. Tad arī kļūst skaidrs, kuri ir sistēmas veidotāji un kā intereses pārstāv tās pēlēji.

Megasistēmas izveides principi tika izvirzīti 1996.gadā, tie ir vairākkārt tikuši akceptēti izpildei valdībā. Tie precīzi parādīti Nacionālajā programmā Informātika (atrodama Akadēmiskās bibliotēkas mājas lapā), kuru akceptēja Krištopana kunga Ministru kabinets 1999.gadā: izveidot vienotu informācijas lauku, kurā katra valsts informācijas sistēma uztur kopējās datu struktūras noteiktu daļu, veidojot vienotu megasistēmu — loģisku (un ne tehnisku vai administratīvu) sistēmu apvienību. Ieraksts par vienu un to pašu objektu izdarāms tikai vienu reizi, tie dažādās sistēmās saistāmi ar vienotas kodifikatoru sistēmas palīdzību.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!