Raksts

Māte diktatore


Datums:
25. maijs, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Cilvēks skaitās augsti izglītots. 2008. gadā doktora grādu saņēmis. Daudzas valodas prot. Bet atsevišķos jautājumos ir, piedodiet, atvainojiet, vienkārši pārāk slinks, lai padomātu. Vai arī, piedodiet, atvainojiet vēlreiz, vienkārši stulbs.

Runa ir par personu vārdā Zbigņevs Stankevičs, viņš pēc pāris mēnešiem kļūs par Latvijas nākamo Pujātu, proti, par valsts Romas katoļu baznīcai piederīgo ganu. Lūk, šī it kā augsti izglītotā cilvēkbērna skaidrojums par to, kā rodas homoseksuāli cilvēki: “Homoseksuālisms kā tendence ir objektīva realitāte, kura ir sastopama cilvēkos un kuras iemesli ir pieredze, kas tikusi uzspiesta konkrētam cilvēkam. Par šo tendenci viņš nav atbildīgs, tā nav viņa vaina, ka viņam bijusi slima ģimene, māte diktatore, kas ieaudzinājusi riebumu pret sievietēm. Tur nav morālas vainas.”

Šis vārdu savārstījums ir tik pretīgi nejēdzīgs, ka grūti zināt, kur sākt, bet sākšu ar to, ka mana māte, kas pāragri nomira 1991. gada aprīlī, pilnīgi noteikti nebija diktatore un mana ģimene, lai arī ar dažāda veida problēmām, kādas var rasties un rodas pilnīgi visās ģimenēs, “slima” nu nebija gan. Vispār Stankeviča apgalvojums, ka mamma bija diktatore, ir godu un cieņu aizskarošs, un gandrīz vai žēl, ka mirušas personas viņu tiesā iesūdzēt nevar. Nemaz nerunāsim par to, ka geju mūsu pasaulē ir miljoniem un miljoniem un miljoniem, un diez vai visiem tiem, kuri auguši ģimenē ar māti, viņa ir bijusi “diktatore.” Ceru, ka iegūstot doktora grādu cilvēks nemēģināja apgalvot, piemēram, ka visiem pasaules heteroseksuālajiem vīriešiem ir bijusi māte cukurzirnītis un varbūt tēvs diktators, kas ir ieaudzinājis “riebumu pret vīriešiem.” Tālāk. Man tuva persona gejs visu bērnību pavadīja bērnu namā. Kura persona tur būs bijusi tā “diktatoriskā mamma”? Kurai piešķirt šo “lomu”? Treškārt, no kurienes šis dabas bērns ir ņēmis ideju, ka kādam ir “riebums pret sievietēm”? Ja manī tāds ir, tad kaut kā neesmu to pamanījis. To nav pamanījušas arī tās ļoti daudzās sievietes, kuras man ir labas draudzenes. Ceturtkārt, interesanti, ko melnsvārcis domā par lezbietēm, jo viņām, ja arī mamma ir bijusi ar diktatoriskām nosliecēm, “riebuma pret sievietēm” pilnīgi nekādā gadījumā nav.

Laikrakstā Diena, kur topošais arhibīskaps ir muldējis savu muldējamo, viņš ir nācis arī ar reportiera Ata Rozentāla pārfrāzētu lūk, kādu apgalvojumu: “Z. Stankevičs piesauc pētījumus ASV, kuros esot pierādīts, ka luterāņu garīdznieku vidū pedofilu un homoseksuālistu esot vairāk, tāpat ievērojami vairāk pedofilu esot sporta treneru vidū, tāpēc apgalvot, ka šo problēmu iemesls ir celibāts, esot pretzinātniski.” Gribētos cilvēku palūgt — uzrādiet, lūdzu, šos pētījumus, bet, lūdzu, pavisam, pavisam konkrēti. Ļoti iespējams, ka runa ir par kādu no pietiekami daudzajiem evaņģēlisko “kristiešu” “pētījumiem,” kuros ir sarakstīts viss kas pēc kārtas, bet kurus par zinātniskiem uzskatīt nu nevar nekādi. Tādā gadījumā nākamais bīskaps ir mazliet naivs. Vai arī, iespējams, tādu pētījumu vienkārši nav, kaut vai tāpēc, ka aptaujājot sporta trenerus, diez vai zinātnieks nonāks pie īpaši daudziem, kuri teiks “Jā, es esmu pedofils.” Tādā gadījumā viņš vienkārši melo. Abos gadījumos — ne īpaši labas kvalifikācijas baznīcas galvai. Lai gan, ja padomā par to, kādas viņa pārstāvētās baznīcas attiecības ļoti, ļoti, ļoti daudzu gadu garumā ir bijušas ar pierādītiem pedofiliem, kuri mugurā ir vilkuši priestera mantiju …

Jauku visiem dienu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!