Raksts

Lielā piektdiena


Datums:
10. aprīlis, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labrīt, lasītāji!Šodien Lielā piektdiena, diena, kad kristieši piemin Kristus nāvi. Ir konfesijas, kurās šodien ir absolūtais gavēnis. Daudzviet pasaulē dievkalpojumi sāksies pulkst. 15.00, jo kāds ir izkalkulējis, ka Bībelē minētais jēdziens, ka Kristu piesita krustā "dienas trešajā stundā" nozīmē 15.00 (cita tradīcija vēsta, ka Viņš krustā piesists deviņos no rīta un sešas stundas vēlāk -- plkst. 15.00 -- mira savu mocekļa nāvi). Protams, tad, kad Jeruzālemē ir plkst. 15.00, tad Ņujorkā ir plkst 08.00, bet Tokijā -- plkst. 23.00, bet tas jau laikam ir sīkums. Kā saka angliski runājošie -- "it's the thought that counts."

Kristiešiem šī diena atgādina, ka reiz bija cilvēks, kurš ir gājis bojā visas cilvēces labad, kurš savas dzīves laikā saviem cilvēkiem (un, starp citu, antisemītiem, kuru antisemītisma pamatā ir “kristietība,” der atcerēties, ka Jēzus un viņa sekotāji visi bija ebreji) iemācīja vienu ļoti būtisku patiesību: Ja sabiedrībā katrs cilvēks rīkojas tikai tā, kā viņš vēlētos, lai cits rīkojas pret viņu, tad sabiedrība ir mierīga un saticīga, protams, neaizmirstot arī par to, no kurienes visa šī mīlestība nākusi. Marka evaņģēlijs, no 28. panta: “Un kāds no rakstu mācītājiem, kas bija noklausījies šai viņu sarunā, ka viņš tiem labi bija atbildējis, nāca un viņam vaicāja: ‘Kurš ir augstākais bauslis par visiem?’ Jēzus atbildēja: ‘Tev būs to Kungu savu Dievu mīlēt no visas savas sirds un visas savas dvēseles un no visa sava prāta un no visa sava spēka. Otrs ir šis: Tev būs mīlēt savu tuvāku kā sevi pašu; cita lielāka baušļa par šiem nav.'”

Cilvēks var būt ticīgs vai neticīgs kristietības vai jebkurā citā nozīmē, bet šī ir tāda pamata patiesība. Diemžēl mūsu pasaule ir iekārtota tā, ka cilvēki ļoti bieži citiem dara to, ko viņi nebūt nevēlētos, lai kāds cits dara viņiem. Mēs katrs varam būt tik vien labticīgs, cik vēlamies, bet brīdī, kad parādās zaglis ar pistoli, diez vai viņš gribēs dzirdēt vārdus: “Klausies, nedari tā, jo esmu tavs tuvākais un tev tā nav brīv darīt, jo tā ir teikts Bībelē.” Saeimas deputātus neinteresētu jēdziens “Tas nav smuki, ka tu visu laiku melo, jo tu taču negribētu, lai kāds cits dara tāpat.” Bet vienalga, šajā Lielās piektdienas dienā varam bez šaubām konstatēt — ja vien visā pasaulē ļaudis attiecībās ar citiem ievērotu tādus jēdzienus, kā laipnība, pieklājība, godīgums u.tml., tad kreņķu nudien būtu mazāk. Un tas ir sakāms ne vien tiem, kuri šodien dosies baznīcā, bet arī tiem, kuriem šodien vienkārši ir brīvdiena.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!