Raksts

Līdz mācībām latviski – 1,5 gadi


Datums:
13. decembris, 2002


Autori

Ilze Grīnuma


Diena, 12.12.2002.

Ministrijai ir skaidra programma rīcībai no 2004.gada 1.septembra, pedagogi šaubās

Mazākumtautību skolu direktoriem apspriešanai nodotais vidusskolas programmas projekts, saskaņā ar kuru pāreja uz mācībām valsts valodā no 2004.gada 1.septembra jāsāk 10.klasei, aptuveni trešdaļu mācību priekšmetu arī turpmāk paredz apgūt dzimtajā valodā. Izglītības likuma normu par pāreju uz mācībām valsts valodā atcelt nav pamata, — uzskata izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (JL). Nevarot vēl nosaukt darbības plānu 2003. jeb pēdējam gatavošanās gadam, ministrs sola īpašās grūtībās nonākušajām skolām izstrādāt individuālu pārejas grafiku.

Izglītības likums nosaka, ka pāreja uz mācībām valsts valodā sākama no 2004.gada 1.septembra un pirmajā gadā īstenojama tikai 10.klasēs un profesionālo skolu 1.kursos. Pārējās divās vidusskolas klasēs joprojām būs spēkā 1995.gadā noteiktā norma: mazākumtautību skolās valsts valodā mācāmi ne mazāk kā trīs priekšmeti. Tā kā šim jumta likumam pakļautais Vispārējās izglītības likums nosaka, ka vidusskolas programmu var apvienot ar mazākumtautību izglītības programmu (tātad mācībām arī dzimtajā valodā), Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paspārnē tapusi valodas lietošanas koncepcija 2004.gada jaunajai vidusskolas programmai.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!