Foto: Foto - E. Rudzītis © AFI
Lauksaimniecība ir vēsturiski svarīga Latvijas tautsaimniecības nozare. Lauksaimnieku iesaistīšanās nozares politikas veidošanā ir īpaši svarīga pirmsiestāšanās sarunu ar Eiropas Savienību (ES) beigu posmā, kad no sarunu rezultātiem ir atkarīga nozares attīstības turpmākie 10 – 20 gadi. Zemnieki ir apvienojušies Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP), lai veiksmīgāk pārstāvētu savas intereses un nodrošinātu šīs nozares turpmāko lauksaimniecības - galvenās lauku attīstības sastāvdaļas – sakārtošanu.
Visas Latvijas un visu nozaru pārstāvība
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome ir dažāda mēroga lauksaimniecības ražošanas un produkcijas pārstrādes sabiedrisko organizāciju izveidota konsultatīva institūcija. Organizācija darbojas kopš 2000.gada 17.aprīļa un tās statuss, pamatojoties uz lauksaimnieku iniciatīvu, Zemkopības ministrijas atsaucību un savstarpējo ieinteresētību sadarbības veidošanā, ir noteikts Lauksaimniecības likuma 41.pantā.
LOSP darbības mērķi:
- iesaistīt lauksaimnieku sabiedriskās organizācijas un nozaru asociācijas lauksaimniecības politikas veidošanā un īstenošanā;
- veicināt konkurētspējīgas lauksaimniecības produkcijas ražošanu, pārstrādi un eksportu;
- veicināt alternatīvu nodarbošanās veidu attīstību laukos.
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē darbojas 44 sabiedriskās organizācijas, aptverot visu Latvijas teritoriju un pārstāvot visas lauksaimniecības nozares.
Zemnieki iesaistās likumu un normatīvo aktu izstrādē
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome ir izvērsusi ciešu sadarbību ar Zemkopības ministriju (ZM). Ikgadēji tiek slēgts sadarbības līgums, lai nodrošinātu iespēju lauksaimniekiem realizēt savas intereses. Caur LOSP produkcijas ražotāji un pārstrādātāji organizē kopējas sarunas ar ZM un citām valsts pārvaldes institūcijām.
Ar LOSP palīdzību tiek izstrādāts organizāciju kopējais viedoklis aktuālajos jautājumos un nodrošināta atklātība lauksaimniecības nozares būtiskāko problēmu risināšanā. Caur organizācijas darbību tiek nodrošināta informatīvā saikne: ražotājs – ZM – ražotājs.
LOSP un ZM sadarbības rezultātā lauksaimniecībā būtiskākie normatīvie akti tiek saskaņoti ar zemniekiem, dalīborganizāciju biedri piedalās normatīvo aktu izstrādes darba grupās un sniedz priekšlikumus veicamajām izmaiņām likumdošanā. Reizi mēnesī zemkopības ministrs tiekas ar LOSP dalīborganizācijām, lai uzklausītu zemnieku vēlmes.
Latvijas lauksaimniekiem – savs pārstāvis Briselē
Organizācijas darbībā īpaša nozīme tiek pievērsta integrācijas ES jautājumiem – gan sabiedrības informēšanai, gan iesaistīšanās noteikumu veidošanai.
ZM darba grupās ES pirmsiestāšanās dokumentu izvērtēšanā ir iesaistīti LOSP pārstāvji. Ar LOSP tiek saskaņotas visas Pozīcijas dokumenta izmaiņas sarunu sadaļā “Lauksaimniecība”, kas nodrošina lauksaimniekiem iespēju pašiem piedalīties savas nākotnes izlemšanā.
2002.gada aprīlī ir izveidots LOSP Briseles birojs, kas nodrošina tiešu informācijas saikni ar ES institūcijām. Latvija ir vienīgā kandidātvalsts, kuras nevalstiskās organizācijas pārstāvis ar novērotāju tiesībām piedalās pirmsiestāšanās sarunās ES – šo faktu kā īpaši svarīgu akcentējusi arī ES sarunu puse.
Lauksaimnieku centri rajonos
2002.gada novembrī tiek paplašināta LOSP darbība, nodrošinot iespēju rajonu lauksaimniekiem plašāk iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesos, nedodoties uz Rīgu. Tiek veidoti rajonu Lauksaimnieku centri Jelgavā, Preiļos, Talsos, Valmierā un Cēsīs, 2003.gadā plānots izveidot vēl desmit centrus.
Lauksaimnieku centri nodrošinās tiešu informācijas apmaiņu starp rajona lauksaimniekiem un LOSP, kā arī rajona, valsts un pašvaldību institūcijām un paplašinās lauku iedzīvotāju informētību par tos interesējošiem ekonomiskās un sociālās attīstības jautājumiem.
Rajonu Lauksaimnieku centri īpašu uzmanību savā darbībā pievērsīs informēšanai par ES un ieviešamām lauksaimniecības un lauku attīstības atbalsta programmām.
Vislabākā līdzdalība – kopā ar domubiedriem
Katram sabiedrības loceklim, tai skaitā lauksaimniekam un lauku iedzīvotājam, ir būtiski iesaistīties lēmumu pieņemšanas procesā, lai tieši viņa intereses būtu pārstāvētas un viedoklis ņemts vērā. Visvienkāršāk to ir izdarīt kopā ar līdzīgi domājošiem – nevalstiskās organizācijās. LOSP aicina aktīvāk iekļauties nevalstisko organizāciju darbā, nodrošinot lielāku iespēju sadarbībā ar valsts institūcijām pieņemt sev labvēlīgus risinājumus būtiskajos jautājumos un iegūstot tiešu informācijas saikni.