Raksts

Latvijas gudrie bērni izsalkuši pēc izglītības


Datums:
04. decembris, 2012


Pēc privātpersonas iniciatīvas nedēļas laikā savāktas jau 3300 balsis izglītības reformas atbalstam. Vietnes gudratauta.lv mērķis ir paust atbalstu pārmaiņām izglītības sistēmā un norādīt, ka ievērojama daļa Latvijas inteliģences iestājas par studiju formas un satura reformu. Atbalstu pauduši arī vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki.

Lapas www.gudratauta.lv izveidei nav nekāda sakara ar politiskajiem spēkiem, turklāt tā veidota nemaksājot par reklāmām vai cita veida mārketinga aktivitātēm. Tās mērķis ir savākt simboliskās 10 000 balsis – vērā ņemamu iedzīvotāju daļu, ar ko lēmumu pieņēmējiem būtu jārēķinās.

Ticu, ka kvalitatīva izglītība ir jebkuras sevi cienošas un attīstītas sabiedrības pamatā – tā nepieciešama gan ekonomikas izaugsmei, gan konkurētspējas un eksportspējas veicināšanai, gan panākumiem jebkurā citā jomā. Tauta nav politiķi, tauta esam mēs paši un katrs no mums. Tāpēc aicinu katru iesaistīties un paust atbalstu izglītības reformai. Esmu pārliecināts, ka 10 000 balsis būs pamudinājums arī rektoriem, Ministru prezidentam un sabiedrībai kopumā aktīvi darboties, lai attīstītu izglītību Latvijā.

Mēs nezinām, vai pretošanās reformām ir bailes no pārmaiņām, nevēlēšanās rīkoties vai interešu konflikts. Skaidri zinām, ka šobrīd Robertam Ķīlim nepieciešams cilvēcīgs atbalsts, kā arī – profesionāla līdzdarbošanās no rektoru puses. Uzsāktais darbs ir sarežģīts un ar augstu varbūtību kļūdīties. Koleģiāls atbalsts nozīmētu konstruktīvu kritiku un profesionālu diskusiju, nevis demisijas pieprasīšanu.

„Latvijas gudrie bērni ir izsalkuši pēc izglītības, kas būtu vienlīdzīga ar citām attīstām valstīm,” saka Baņuta Rubesa, rakstniece, režisore, pasniedzēja Toronto universitātē. „Latvijas izglītības sistēma jau gadiem ir kā slimnieks, kas kliedz pēc ātrās palīdzības. Dr. Roberts Ķīlis ir pirmais Latvijas izglītības ministrs, kas pacientam patiešām nāk palīgā. Cīnīties pret Ķīļa reformām nozīmē cīnīties par tiesībām stāvēt uz vietas. Mūsdienās tas nozīmē strauji rāpot uz atpakaļ. 21. gs. izglītības sistēmai jābūt ņiprai un jāmainās tikpat ātri, kā mainās tehnoloģijas, ekonomika, kultūra un zinātnes,” uzsver māksliniece.

Rubesai, tāpat kā citiem reformas atbalstītājiem, ir skaidra vīzija par kvalitatīvu izglītību: „Labi rēķināt nenozīmē būt labi izglītotam. Laba izglītība uzrunā abas smadzenes puses, veicina radošo un kritisko domāšanu, ļauj kļūt drosmīgākiem un sociāli atbildīgākiem. Tā palīdz orientēties globālā vidē. Labā izglītības sistēmā skolotāji ir finansiāli nodrošināti.” Rubesa ir pārliecināta – vecāki un darba devēji, kuriem rūp Latvijas jaunatne, atbalstīs reformas, jo „bez tām Latvijas iztukšošana strauji turpināsies”.

„Gudra tauta” veidota par personīgajiem līdzekļiem, balstoties uz individuālu iniciatīvu. Vietnes uzdevums ir mudināt cilvēkus aizdomāties par nepieciešamajām pārmaiņām un aktīvi iesaistīties izglītības jautājuma risināšanā. Platforma aicina ikvienu, kas domā progresīvi un atbalsta kvalitatīvu mācību procesu, sekot līdzi aktualitātēm un paust attieksmi, sniedzot atbalstošo „par” balsi vietnē www.gudratauta.lv.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!