Raksts

Labs gājiens ASV Kongresā


Datums:
19. decembris, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji.Vakar manas dzimtenes ASV Senāts izdarīja kaut ko ļoti labu -- ar ievērojamu balsu vairākumu senatori apstiprināja likumu, ar kuru tiks atcelts "nejautā, nestāsti" (Don't Ask, Don't Tell) princips valsts bruņotajos spēkos. Runa ir par principu, kurš homoseksuāliem cilvēkiem, kuri dienē bruņotajos spēkos, lika slēpt savu identitāti. Teorētiski tas arī paredzēja, ka neviens šādam cilvēkam par to nedrīkst jautāt, bet tas neliedza bruņotajiem spēkiem arī DADT pastāvēšanas laikā izraidīt ievērojamu skaitu personu. Minēto likumu jau pirms tam apstiprināja Tautas vietnieku palāta, ASV prezidents Baraks Obama ir solījis to apstiprināt, un tas stāsies spēkā pēc tam, kad bruņotie spēki rūpīgi izpētīs to, kā tam jānotiek. Cita starpā, DADT atcelšanu konkrēti atbalstīja arī lielais vairums ASV bruņoto spēku visaugstākā līmeņa komandieru un pavēlnieku.

Šajā nozīmē ASV ir spērusi vēl vienu soli civilizācijas virzienā. Par sevi atklāti LGBT cilvēki jau labu laiciņu dienē tādu valstu bruņotajos spēkos, kā Lielbritānija, Nīderlande, Kanāda, Norvēģija, Zviedrija, Izraēla u.c. Nekas traģisks minētajās valstīs nav noticis. Likuma oponenti cita starpā apgalvoja, ka geja klātbūtne kaujas situācijā varētu radīt apstākļus, kuros zaldāts vairāk domā par geju sev blakus nekā par cīņu kā tādu. Pagalam muļķīgs arguments. Kaujas apstākļos visi zaldāti domā par kauju un tās sekām. Tādi paši “argumenti” Amerikā tika lietoti tad, kad jautājums bija par tumšādainu cilvēku un sieviešu iekļaušanu bruņotajos spēkos. Taču vēl vairāk lēmums apliecina, ka arī LGBT cilvēki vēlas kalpot savai valstij. Geji un lezbietes Amerikas (un visu pārējo pasaules valstu) bruņotajos spēkos ir dienējuši vienmēr. Senajā Grieķija homoseksuālisms tika uzskatīts par kaut ko pagalam normālu un nebūt ne apkarojamu. Tas ir bijis baznīcas ietekmē, ka tas ir sludināts par kaut ko briesmīgu, savukārt mūsdienās arvien biežāk vismaz Rietumu pasaules valstis atzīst, ka tās ir muļķības. Nezinu, vai Latvijai šajā ziņā ir oficiāla politika, bet pazīstu gejus, kuri Latvijas bruņotajos spēkos ir kalpojuši pagātnē un arī tādus, kas to dara patlaban. Nav dzirdēts, ka tāpēc bruņotie spēki būtu piedzīvojuši kādas specifiskas problēmas.

Senātā par likumprojektu balsoja visi Demokrātu partiju, kā arī astoņi Republikāņu partiju pārstāvošie senatori. It īpaši republikāņu gadījumā tas ir apsveicami. Laikā kopš amatā stājās B. Obama, republikāņi lielākoties bijuši pazīstami ar to, ka viņi saka “nē” visam pēc kārtas, ja to iesaka prezidents. Tas sevišķi bijis tā kopš novembra vēlēšanām, kurās Republikāņu partija guva zināmus panākumus Senātā un ievērojamus panākumus Tautas vietnieku palātā. Republikāņi Senātā paziņoja, ka viņi neatbalstīs absolūti neko iekams nebūs apstiprināts nodokļu atlaižu pagarinājums valsts visbagātākajiem cilvēkiem, tātad — tiem, kuriem tas vismazāk ir vajadzīgs. Cita starpā tas ir nozīmējis gumijas stiepšanu jautājumā par ārstniecības finansēšanu tiem ļoti daudzajiem cilvēkiem, kuri laikā pēc 11. septembra notikumiem dienām, nedēļām un mēnešiem ilgi darbojās ārkārtīgi toksiskā vidē, vispirms, lai meklētu notikuma upurus, un pēc tam, lai satīrītu vidi. Viņdien ASV raidījumā “The Daily Report” uzstājās četri šādi cilvēki. Visi cieš no vēža, viņiem ir arī citas veselības problēmas, bet naudas nav, lai ārstētos. Šī neapdomība no republikāņu puses nav citādi nosaucama, kā par grēku, par briesmīgu grēku. Nodokļu atlaižu pagarinājums tika apstiprināts. Nu ir apstiprināta arī DADT atcelšana. Labi, ka tā.

Jauku visiem atlikušo dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!