Raksts

Krūtis ir/nav seksam


Datums:
09. decembris, 2012


Foto: Eleanor Ryan

Izskaidrot, kādēļ sabiedrībai ir pieņemami skatīt kailas vīrieša krūtis, bet ne kailas sievietes krūtis, nav vienkārši. Sievietes krūtis rada konkrētas izjūtas, emocijas un tās nepakļaujas likumiem - tām mūsu prātā piemīt erotiska, intīma vērtība. It kā.

Pagāja samērā ilgs laiks, kamēr es spēju formulēt savu viedokli par feministisko kustību FEMEN. No vienas puses, viņas runā par dzimumu līdztiesību un sieviešu tiesībām, tomēr no otras puses viņas to dara kailām krūtīm, tā izmantojot savu ārējo izskatu mērķu sasniegšanai, pievēršot uzmanību un izmantojot visuresošo sieviešu seksualizāciju. Mediju ziņas ir pilnas kailu krūšu, nevis saukļu un man šķiet, ka viņas neviens neuztver nopietni. Manuprāt, tādā veidā mērķis nav sasniedzams.

Noteikti arī būsiet pamanījuši, ka parasti FEMEN protesta akcijas beidzas ar sieviešu arestu, jo viņas publiski ir rādījušas kailas krūtis. Tas ir interesants aspekts. Kāpēc kailas sieviešu krūtis publiskajā telpā ir kas nepieņemams? Galu galā, komercializēti produkti ar kailām sieviešu krūtīm ir absolūti pieņemami. Žurnālu plauktus pārpludina kailas sieviešu krūtis. Preces kailu krūšu formā un izskatā ir atrodamas nevis intīmpreču veikalos, bet teju jebkurā produktu kategorijā. Un nesakiet man neko par precēm ar vīriešu dzimumlocekļiem – tādas ir, tomēr to apjoms nav salīdzināms ar krūšu preču apjomu. Pavērojiet paši:

Tas, ka ir pieņemami redzēt kailas komercializētas krūtis-produktus, bet absolūti nepieņemami – sievietes krūtis, kas viņai pieder, ir absurds. Sievietei pieder tiesības uz viņas kailajām krūtīm un, ja viņa tās vēlas izrādīt publiski, viņai uz to ir ne mazāk tiesību kā žurnālam Klubs.

Kāpēc tāds apjoms ar krūšu precēm man šķiet raksta vērts? Tāpēc, ka produkti, kuri sastāv tikai no vienas sievietes ķermeņa daļas, samazina sievietes vērtību un jēgu līdz šai ķermeņa daļai. Tas leģitimē daudzos vīriešos uzskatu par to, ka sievietes vērtība slēpjas viņas krūšu lielumā.

Lekcijā par bērnu audzināšanu interneta laikmetā sanāca daudz runāt arī par dzimumaudzināšanu internetā, ar kuru sastopas zēni. Šādas preces jauniem vīriešiem sūta ziņu, ka sieviete=krūtis un lielas krūtis=forši. Nemaz nerunāsim par to, kādas krūtis jauni vīrieši uzskata par ‘normālām’. Salīdzinājumam – google meklētāja atbilde uz to, kas ir krūtis un projekts, kas dokumentē parastu sieviešu krūtis.

Visi šie piemēri mums pasaka vienu – krūtis ir domātas seksam, tām ir erotiska funkcija.

Man šeit gribas protestēt – jebkura cilvēka ķermeņa daļa var būt paredzēta seksam, savukārt krūtis primāri tomēr ir domātas nevis seksam, bet gan bērna barošanai. Es saprotu, ka mūsdienās runāt par to, ka krūtis tiek izmantotas šai funkcijai šķiet nepiedienīgi. Vērot sievietes, kas atklāti ar krūti baro bērnu publiskajā telpā, šķiet sociālo normu pārkāpums. Kāpēc? Man tomēr šķiet, ka krūts izmantošana bērna barošanai ir kas daudz dabiskāks, nekā peles paliktņa-krūts izmantošana ikdienas darbā.

Sabiedrības apsēstība ar krūtīm, to lielumu, izskatu un formu savukārt noved pie tā, ka sievietes ikdienā visu laiku sevi monitorē – vai manas krūtis ir pietiekoši lielas un skaistas? Pubertitātes periodā lielāku stresu rada krūšu augšanas gaidas, nevis akadēmiskie sasniegumi. Kad sieviete ir pieaugusi un viņas krūtis (ar lielu garantiju) neatbilst tam standartam, kuru mums uzspiež tādas preces un skaistuma industrija, rodas domas un nepieciešamība pēc ķirurģiskas iejaukšanās. Ne velti krūšu palielināšanas operācijas ir vienas no populārākajām operācijām visā pasaulē.

Protams, apsēstība ar krūtīm ietekmē arī cilvēku seksuālo dzīvi – vīriešu uzskatu, ka krūtis ir galvenais faktors, lai sieviete būtu seksīga, kas sievietēs, kurām ir mazas krūtis vai nav krūšu pēc krūts vēža operācijas, rada uzskatu, ka viņas nav skaistas un. Bailes zaudēt krūtis ir viens no iemesliem, kādēļ sievietes nereti baidās no krūts vēža pārbaudēm vai ārstēšanas. Jo būt bez krūtīm ir nebūt sievietei, kas, protams, nav taisnība.

Šodien, ejot mājās no darba, pavērojiet ielas un vides reklāmas un veikalu plauktus. Cik viena vakara laikā seksīgas kailas vai puskailas krūtis Jūs redzēsiet? Bieži vien bloga lasītāji darbojas kā slepenie aģenti, sūtot man rakstus, filmas, video, fotoattēlus, kuri mani varētu interesēt. Šoreiz man ir aicinājums – pievienojiet komentāros vai sūtiet man reklāmas/preces, kuras ir par krūšu tēmu. Epasts – curika@providus.lv vai twitter (@curiha).

P.S. Rakstā izmantoti attēli no portāliem www.gudriem.lv, www.kleoo.lv, www.ssexystyle.lv, www.expresshop.lv, www.gizmos.lv, www.aio.lv, www.e1.lv, www.neoshop.lv


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!