Raksts

Korupcija partiju priekšvēlēšanu programmās


Datums:
06. septembris, 2011


Autori

Valts Kalniņš


Partiju programmas pirms 11.Saeimas vēlēšanām vērtē korupcijas pētnieks Valts Kalniņš.

Vienotība

2010. gadā Vienotībai bija vienīgā pretkorupcijas programma, kas pelnīja nopietnu attieksmi. Programmas tēzēs, kas kopš tā laika nav atjauninātas, ir jūtams pretkorupcijas profesionāļu pienesums. No vienas puses vecās redakcijas saglabāšana nav liela nelaime, jo lielākā daļa solījumu tāpat nav izpildīta. Aizvien nav nodrošināts, lai valsts finansējums partijām tiktu tērēts to organizatoriskās struktūras uzturēšanai, konferencēm un kvalitatīvas rīcībpolitikas izstrādāšanai; lai ierēdņus un valsts/pašvaldību uzņēmumu amatpersonas ieceltu amatā, balstoties uz profesionalitātes un politiskās neatkarības principiem; lai visus priekšvēlēšanu izdevumus pakļautu likumā noteiktajiem griestiem. No otras puses, pārliecību par partijas nodomu nopietnību tikai veicinātu programmas parediģēšana, lai gadu pēc valsts finansējuma noteikšanas partijām nebūtu jālasa solījums „ieviest politisko partiju finansēšanu no valsts budžeta” un vienlaikus ar diezgan skaidras KNAB priekšnieka kandidātu atlases procedūras pieņemšanu valdībā — „izstrādāt un ieviest skaidru, saprotamu un pārskatāmu biroja vadītāja iecelšanas procedūru”. Pārdomas raisa arī izredzes šos solījumu īstenot, ja tik maz kas izdevies Vienotības popularitātes zenīta laikā (domājams, ka 33 deputāti parlamentā šai partijai vairs nebūs nekad).

Zatlera reformu partija

Interesanti, ka Zatlera partijas programmā vārds „korupcija” nav minēts ne reizi, un līdz ar to nav arī solīts ieviest nekādus pasākumus specifiski pret korupciju. Tā vietā ir virkne apņemšanos politiskās sistēmas reformu jomā, piemēram, tiešās demokrātijas stiprināšana (pašvaldību referendumi, vēlētāju ierosinātu jautājumu iekļaušana Saeimas dienas kārtībā, pirmsreferendumu aģitācijas regulējums u.c.), atklātības nodrošināšana Saeimas balsojumos par valsts amatpersonu iecelšanu, demokrātiskas preses nostiprināšana (redakcionālās neatkarības nostiprināšana likumā, mediju īpašnieku atklāšana u.c.) un deputātu imunitātes sašaurināšana. Ņemot vērā, ka lielās līnijās pretkorupcijas tiesiskais regulējums Latvijā ir gatavs, Zatlera partijas vērstais skats uz plašākiem politiskās sistēmas atklātības un demokrātiskuma veicināšanas jautājumiem ir pamatots. Tomēr dīvaini, ka pretoligarhu karogu uzvilkušā eksprezidenta partijai nav ko teikt, piemēram, par KNAB statusu un iespējām to labāk pasargāt no neleģitīmas politiskās iejaukšanās; par nosacījumiem, pēc kādiem partijas iegūst vai zaudē valsts finansējumu, un par valsts uzņēmumu pārvaldības uzlabošanu.

Šlesera reformu partija LPP/LC

Ir frāze „stiprināsim korupcijas apkarošanu” un precizējums „bez tiesībsargājošo institūciju politizēšanas”. Vai tas būtu jālasa kā „bez izmeklēšanām pret oligarhiem”, lai paliek katra paša ticības ziņā.

Saskaņas centrs

Korupcijas temats pazudis kā tuksneša smiltīs. Saskaņas centra programmu arheoloģijā pēdējie mājieni uz to tēmu bija saglabājušies vēl pērn kā frāzes par ministriem, kas būšot godīgi cilvēki, un Saeimas koalīciju, kas neļaušot politiķiem izmantot dienesta stāvokli.

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK

Pretkorupcijas jautājumos programma (saskaņā ar internetā norādīto — tās 20. jūlija versija) ir nobriedusi salīdzinājumā ar 2010. gadu. Papildus sabiedrības līdzdalības un tiesu efektivizācijas priekšlikumiem ir solīts noteikt kriminālatbildību par partiju „melnajām kasēm”, panākt plašsaziņas līdzekļu īpašnieku atklātību, izstrādāt lobēšanas likumdošanu. Nav jau tā, ka šie priekšlikumi solītu revolucionārus sasniegumus un būtu ārkārtīgi oriģināli. Virkni pārkāpumu partiju finansēšanas jomā 10. Saeima paspēja kriminalizēt šā raksta tapšanas dienā (8. septembrī), kamēr ar lobēšanas regulējuma palīdzību panākamais efekts ir grūti prognozējams. Tomēr kontekstā ar e-demokrātijas idejām, solījumiem pilnveidot valsts uzņēmumu pārvaldību un vispār korupcijas kā problēmas nozīmes apzināšanos programma ir vērtējama kā diezgan kvalitatīva.

Zaļo un zemnieku savienība

Kā jau iegājies, ZZS programmā korupcijas temats ir ignorēts. Tomēr ir jauna, 2010. gadā nebijusi prioritāte — tiesiskuma stiprināšana valstī un sabiedrībā. Acīmredzot pretoligarhu temats kā tālas zvaigznes uzliesmojums tomēr radis vāju atstarojumu arī šajā dokumentā.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!