Raksts

Konservatīvisma beigas?


Datums:
09. novembris, 2008


Autori

Pēteris Timofejevs Henriksson


Pēc Republikāņu pazemojošās sakāves gan prezidenta, gan Kongresa vēlēšanās amerikāņu ideju vēsturnieks un konservatīvais (lai arī viņš pats sevi rakstā sauc par liberāli) politiskais komentētājs Marks Lilla (Lilla) piedāvā savu skatījumu uz notikušo. Bijušais "Public Interest" redaktors raksta "Wall Street Journal" par "Peilinas farsu" kā amerikāņu konservatīvisma pretrunīgu produktu, kura izcelsme meklējama pārprastā "anti-intelektuālismā". Lillas spriedums par konservatīvismu, kā mēs to pazīstam, ir ļoti bargs:

“The Palin farce is already the stuff of legend. For a generation at least it is sure to keep presidential historians and late-night comedians in gainful employment, which is no small thing. But it would be a pity if laughter drowned out serious reflection about this bizarre episode. As Jane Mayer reported recently in the New Yorker (“The Insiders,” Oct. 27, 2008), John McCain’s choice was not a fluke, or a senior moment, or an act of desperation. It was the result of a long campaign by influential conservative intellectuals to find a young, populist leader to whom they might hitch their wagons in the future.

And not just any intellectuals. It was the editors of National Review and the Weekly Standard, magazines that present themselves as heirs to the sophisticated conservatism of William F. Buckley and the bookish seriousness of the New York neoconservatives. After the campaign for Sarah Palin, those intellectual traditions may now be pronounced officially dead.”

Paškritika ir viena lieta, kas nekad nevar būt par daudz. Iesaku izlasīt Lillas rakstu visā garumā, jo tas dod interesantu amerikāņu konservatīvisma skici.

Man visinteresantākais šķita Lillas norādījums, ka īsteni konservatīvie vienmēr ir skeptiski pret populismu. Njā, no viņa mutes Dieva ausī. Kā sākums diskusijai “Quo vadis, konservatīvism?” šis raksts ir lielisks.

Tiem, kuri ir ieinteresēti konservatīvisma diskusijā gribētu ieteikt arī britu izcelsmes amerikāņu konservatīvā politiskā komentētāja Endrjū Salivaina (Sullivan) grāmatu “Conservative Soul”. Te gan ir jāatzīmē, ka Anna Koulteras (Coulter) faniem nāksies vilties Salivana garadarbā – tā ir grāmata, kas uzrunā politiski ieinteresētus, filozofiski ievirzītus un diskusijām atvērtus ļaudis.

Piedāvāju ieskatu Salivana lekcijā, kurā viņš iztirzā “Conservative Soul” galvenās idejas.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!