Raksts

Ko tik visu zinātnieki neizdomā!


Datums:
22. janvāris, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labvakar, lasītāji! Kā esmu rakstījis citreiz, ar eksaktajām zinātnēm esmu uz "jūs." Skolas laikā mums bioloģijā bija jāuzšķērž varde. Man likās, ka kāds to jau ir izdarījis pirms manis, un tāpēc visi jau zina, kas ir vardes iekšpusē. Ģeometrijā mums lika pierādīt teorijas. Es uzskatīju, ka Einšteins teoriju pierādīja jau pirms 50 gadiem un tāpēc man nebūtu jāpūlas. Lieki teikt, pie ļoti labām atzīmēm es tā netiku, bet zinātnieks no manis katrā gadījumā nesanāca.

Taču tas nenozīmē, ka mani neinteresē tas, kas zinātiskajā pasaulē notiek. Piemēram, šonedēļ žurnālā The Economist ir stāsts par jauna veida zālēm, kādas patlaban tiek izstrādātas un pārbaudītas. Tajās būs mikročips, kurš, tabletei vēderā kūstot, nosūtīs signālu uz vēl vienu mikročipu, kas būs pacientam iedēstīts zem ādas. Šis čips, savukārt, ar satelīta palīdzību nosūtīs ārstam vēsti, ka pacients ir iedzēris attiecīgās zāles. Ārsts tādējādi zinās, ka pacients tā ir izdarījis un varēs redzēt, vai zāles ir dzertas pareizajā daudzumā, pareizajā laikā u.tml.

Vai tas nav viens brīnums? Godīgi sakot, man neliekas īpaši patīkama doma, ka man zem ādas kāds gribētu likt datora čipu, taču cilvēkiem, kuriem ir grūtības ar atmiņu, šāda ierīce varētu būt gluži piemērota. Spēja, cilvēka veselību monitorēt no attāluma, šķiet pavisam laba lieta ļaudīm, kas ir gados vecāki un, iespējams, dzīvo vieni un vientuļi. Taču par visu vairāk šis stāsts demonstrē to, cik ļoti zinātnieki strādā, lai izgudrotu kaut ko jaunu un nepieciešamu. Pirms 15 gadiem mēs neviens nezinājām, kas ir internets, vismaz es dzīvi bez tā vairs nevarētu iedomāties. Kā esmu rakstījis citreiz, ir interesanti pafantazēt par to, ko zinātne izdomās nākamajos piecos, 10 vai 20 gados. Varbūt patlaban ārā ir neadekvāti auksts (un brīvdienās būšot vēl aukstāks — nāksies turēt krānus visu nakti atvērtus, lai tie nesasalst), bet pasaule tomēr ir viena brīnumaini interesanta vieta, vai ne?

Jauku visiem vakaru!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!