Raksts

Klusē! Nerunā! Baidies no Koķes!


Datums:
09. aprīlis, 2010


Autori

Dita Arāja


No Koķes es nekad neesmu gaidījusi daudz, bet šā rīta viņas paziņojums ir ministra necienīgs un vienkārši amorāls.

Koķe pieļauj augstāko izglītību tikai par maksu

Izglītības un zinātnes ministre ir izpaudusies, ka paši studenti un augstskolu vadītāji un pasniedzēji ir vainojami pie tā, ka Pasaules Banka (PB) ierosina samazināt līdzekļus augstākajai izglītībai Latvijā. Jo, redz, tā vietā, lai izglītības problēmas risinātu augstskolu iekšienē, diskusijas par studiju kvalitāti uzsāktas publiskajā telpā. PB eksperti to dzirdējuši un secinājuši, ka līdzekļu izlietojums jāpārskata.

Jauki! Tātad ministre Koķe mūs aicina atgriezties pie padomju tradīcijas, kad visi ar visu it kā bija apmierināti un „diskutēja iekšienē” vai, precīzāk, savās virtuvēs. Dzēra un diskutēja, un baidījās publiski pateikt, ka karalis ir kails. Un vara triumfēja.

Vai varas pārstāve, izglītības (!!!!!!!) ministre, vispār saprot, ka ar šādu tekstu viņa cenšas jau saknē nokaut publiskas diskusijas par valstij un šīs cilvēkiem ļoti svarīgām lietām? Par izglītību, no kuras kvalitātes taču ir atkarīga šīs valsts un šīs valsts cilvēku turpmākā nākotne. Tad kādēļ gan neļaut visiem interesentiem iesaistīties šādā diskusijā? Kādēļ gan neļaut plašākai publikai uzzināt par augstākās (un jebkādas) izglītības pašreizējām kvalitātēm? Kādēļ neuzklausīt plašākas sabiedrības viedokli par to, ko tā domā par augstskolām (un citām skolām)?

Nevaru šādu Koķes paziņojumu uztvert citādāk kā par absolūto tumsonību un draudiem sabiedrības līdzdalībai. Ko tad Koķe grib — visus putekļus un mēslus paslaucīt pagultē un publiski rādīt tikai rozēm kaisītu istabiņu? Nesanāks! Agrāk vai vēlāk īlens izlīdīs no augstākās izglītības maisa. Jā, varbūt ne Koķes ministrēšanas laikā, bet vēlāk pavisam noteikti. Kaut gan — jau tagad lien! Un Koķei šādā situācijā ērtāk, protams, ir nevis ķerties pie problēmu risināšanas, bet vainu ļoti tradicionāli mūsu varai uzgrūst tam zemākajam slānim, izpildītājiem, un, protams, studentiem. Un kāpēc es brīnos? Kā jau padomju skolotāja — skolēns (students) vienmēr vainīgs! Tam — ar lineālu pa pirkstiem! Lai nebrūķē lielu muti!

Bet varbūt ministrei (nespēju gan Koķi par tādu nosaukt) Koķei derētu vispirms sākt ar sevi? Padomāt, ko viņa ir darījusi, lai PB (ne)rastos priekšstats, ka Latvijas augstākajai izglītībai ir par daudz naudas? Ko viņa ir darījusi, lai sakārtotu Latvijas izglītības sistēmu vispār? Lai mums līdzīgi kā Somijā būtu gudri bērni un jaunieši, kas spēj argumentēti diskutēt, nevis iebiedēti nolien kaktiņā vai arī bravūrīgi uzšķauda visam un par visu slaidi nospļaujas.

Patlaban Koķe vedina tieši uz šādu modeli — nerunāt. Iebiedē ar PB. Ministra necienīgi. Tāpēc man ir gan žēl, gan kauns, ka Latvijai ir tieši šāda izglītības un zinātnes ministre.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!