Raksts

Kas vēl nebūs???!


Datums:
08. jūnijs, 2011


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Saeimas "gudro galvu" bezkaunībai absolūti nav ne gala, ne malas. Ziņots, ka "zaļo zemnieku" pārstāvis Jānis Klaužs ir ierosinājis domu, ka žurnālistus vajag izraidīt no Saeimas sēžu zāles, jo viņi "apgrūtinot" deputātu darbu. Konkrēti: "Viņi vienkārši ir jāmet ārā no turienes. Viņi kāpj uz galvas un pārsniedz elementāras pieklājības robežas." Un vēl: "Nekur nav tā, ka parlamentā aiz muguras stāv bars ar kamerām."

Muļķības. Pirmkārt, parlamenta sēdes televīzijā raida i Amerikā i Lielbritānijā, Londonā tas sākās jau pirms 20 gadiem. Tiesa, tās nav žurnālistu kameras, tā ir video sistēma, kuru ieviesis pats parlaments, bet tas lietas būtību nemaina. Piedevām, žurnālistiem abās valstīs ir visas tiesības atrasties sēžu zālē — Amerikā tas ir balkonā, un žurnālistiem ar kongresa deputātiem un senatoriem ir jākontaktējas citur, nevis pašā zālē, bet tur viņi ir. Klaužs ir sašutis, ka kameras ir uzfilmējušas deputātu darba laikā sūtām īsziņu. Acīmredzot viņš nezina, piemēram, ka kameras Lielbritānijā reiz uztvēra bijušo premjerministru Gordonu Braunu urbinām degunu.

Ja Jānis Klaužs un viņa atbalstītāji vēlas parunāt par video kameru izslēgšanu no plenārsēžu zāles, par to var runāt, bet tikai tādā gadījumā, ja Saeima ievieš pati savu video sistēmu, no kuras televīzijas var ņemt attēlus. Deputātiem pašiem ir jārūpējas par to, ka sēdes laikā viņi neknosās, neguļ, neurbina degunu, nekasa pēcpusi, u.tml. Ja nebūs kameru, varam ticēt, ka to vienalga aprakstīs rakstošie žurnālisti. Jo viņus izslēgt no Saeimas zāles būtu absolūti kliedzošs tiesību pārkāpums, tajā skaitā preses brīvība netieši ir atrunāta Satversmes 100. un 101. pantā. Protams, deputātiem būtu daudz ērtāk, ja viņi varētu darboties pavisam slepeni, bet tas nav demokrātiskas republikas princips, un tas, ka šodien Saeimas Mandātu komisijā vairākums balsoja par to, ka žurnālisti no Saeimas zāles būtu izraidāmi, rāda cik ļoti daudz kretīnu tur darbojas. Vienkārši nožēlojami un, ja deputāti šajā jautājumā gūs virsroku, tad Satversmes tiesa var ļoti drīz gaidīt sūdzību, kuru tā pilnīgi noteikti apstiprinās. Labāk deputātiem būtu no šīs idiotiskās domas atteikties jau pašā iedīglī.

***

Un vēl. Šajās dienās Valsts prezidents Valdis Zatlers ir Vīnē, kur viņš piedalās Pasaules ekonomiskā foruma pasākumos. Cita starpā viņš citiem valsts vadītājiem ir teicis, ka Latvija rādot piemēru par to, kā cīnīties pret korupciju un oligarhu ietekmi. Jādomā, ka prezidentam padomā bija tas, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs pagājušajā mēnesī veica ievērojamu kratīšanu un izmeklēšanu, bet teikt, ka Latvija šajā ziņā ir priekšzīmīga? Nu, nē. Jo tādā gadījumā valsts reitings, piemēram, starptautiskās pretkorupcijas organizācijas Transparency International pētījumos būtu daudz, daudz augstāks, un kamēr Saeimā vairākums “gudro galvu” tieši turpina cīnīties pret pretkorupcijas centieniem (piemēram, stiepjot gumiju jautājumā par kriminālatbildības noteikšanu partiju un kampaņu finansēšanas pārkāpumiem, kā arī par to, ka sabiedrībai tomēr ir tiesības zināt, kas ir ofšora kompāniju patiesie labuma guvēji), runāt par to, ka šajā ziņā Latvija kaut kā rāda piemēru? Absurdi!

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!