Raksts

Kas to Rīgu dimdinās?


Datums:
18. jūnijs, 2002


Autori

Guntra Aistara


Foto: Foto - B. Koļesņikovs © AFI

Lielākā sabiedrības daļa nav pārliecināta par savām zināšanām un viedokļa nozīmi, jo nav speciālisti pilsētplānošanā. Taču ne arhitekts, ne transporta speciālists nezinās labāk par mani, kas man patīk un no kurienes līdz kurienei man ikdienā ir jānokļūst.

Vai Rīgas vēsturiskā centra nākotni veidos privātās ekonomiskās intereses, politiskas priekšvēlēšanu spēles vai plašas sabiedrības un speciālistu dialogā apspriestas prioritātes un mērķtiecīga rīcība? Ar nepacietību gaidām atbildi.

Šobrīd Rīgas vēsturiskā centra attīstības plānošanā ir trīs galvenie “spēlēt gribētāji”: speciālisti, politiķi un plašāka sabiedrība. Taču šo pušu savstarpējais dialogs līdz šim brīdim ir bijis nepārliecinošs, pēdējie varbūt labi neapzinās savu lomu, un visi trīs šķiet pakļauti investoru un būvprojektu ierosinātāju pavēlēm. Tāpēc Sabiedriskās politikas institūts (SPI) ir uzsācis projektu Rīga 801 mūsu nākotnei: Sabiedrībai atbildīga attīstības plānošana. Tā mērķis ir panākt sabiedrības viedokļa vērā ņemšanu Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības plāna izstrādei, kas tiek gatavots 1997. gadā UNESCO Pasaules kultūras mantojumu sarakstā iekļautajai teritorijai.

Ko sabiedrība zina? Kas tai klausa?

Šis ir jau otrais SPI projekts par Rīgas vēsturisko centru. Pagājušā gada projekta Atstāsim Rīgu saviem bērniem pieredze liecina, ka plašākā sabiedrības daļa nav pārliecināta par savām zināšanām un sava viedokļa nozīmi. Aicinot dažādu mērķgrupu pārstāvjus piedalīties diskusijās, bieži nācās dzirdēt: “Nu, es jau neesmu nekāds speciālists, ko tad es varēšu pateikt? Labāk zvaniet kādam citam.” Taču ne arhitekts, ne transporta speciālists nezinās labāk par mani, kas man patīk un no kurienes līdz kurienei man ikdienā ir jānokļūst.

Otra problēma – ja arī viedoklis ir un tiek izteikts, tā vērā ņemšana nav obligāta. Tāpēc SPI, no vienas puses, cenšas atvieglot sabiedrībai tās viedokļu izteikšanas iespējas, no otras puses, uzņemas uzturēt dialogu ar speciālistiem un politiķiem un sekot līdzi, cik lielā mērā sabiedrības viedokļi tiek iekļauti plānā. Tātad sabiedrības uzdevums ir aktīvi līdzdarboties, bet speciālistu un politiķu uzdevums ir ļoti uzmanīgi klausīties un izvērtēt kā dažādās intereses salikt kopā. Pēc tam sabiedrībai atkal būs iespēja izteikties, vai tās viedoklis ir iestrādāts Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības plānā.

Sabiedriskā plānošana

SPI mudina sabiedrību visu laiku būt vienu soli priekšā speciālistiem un politiķiem, izvērtējot, kas (un kur) tai ir vajadzīgs, pirms būvprojekti ir ierosināti, un jau ir par vēlu. Pagājušā gadā 1322 cilvēki piedalījās sabiedrības vīzijas veidošanā pirms Rīgas domes vīzijas izstrādes, kas joprojām vēl nav tapusi. Šogad sabiedrības izstrādātie ieteikumi plāna izveidei tiks apkopoti līdz gada beigām, kad Rīgas domes plānam ir paredzēti pirmie starpposma rezultāti.

Projekta Rīga 801 uzdevums būtībā ir sabiedrības veidoto vīziju par Rīgas vēsturiskā centra nākotni iezīmēt kartē, tas ir, padziļināt vīzijā izvirzītās prioritātes, izstrādājot konkrētus priekšlikumus par prioritārām tēmām un noteiktām teritorijām. Ja kādam ir šaubas par sabiedrības kompetenci to darīt, vīzija pati liecina par sabiedrības vispusīgo pieeju attīstībai, jo visi svarīgākie līdzsvarotās attīstības aspekti parādījās vīzijā: sociālās vides uzlabošana, vides aizsardzība, caurskatāma plānošanas politika, vides aizsardzība, sabiedriskā transporta prioritāte un kultūras mantojuma saglabāšana, ne tikai ekonomiskā attīstība.

Sabiedrība tiek aicināta ieguldīt savu laiku divos intensīvos sabiedriskās plānošanas semināros šā gada 29. – 30. jūnijā un 7. – 8. septembrī. Pirmajā būs iespējas diskutēt par dažādo arhitektūras stilu iederību un funkciju nepieciešamību Rīgas vēsturiskajā centrā, kā arī par sabiedriskās ārtelpas uzlabošanas iespējām. Darbs notiks grupās, dalītās gan pēc centra lietotājiem, gan pēc vēsturiskā centra konkrētām teritorijām. Otrs seminārs būs veltīts transporta vajadzību noskaidrošanai un ilgtspējīgas attīstības īstenošanai Rīgas vēsturiskajā centrā.

Taču visi, kuri vēl nav pārliecināti, ir aicināti uz Kongresu nama laukumu šo ceturtdien no pulksten 12 – 20, kur būs izstādītas lielmēroga pilsētas centra kartes, kurās varēs izteikt komentārus par moratoriju un tā izņēmumiem, iezīmēt mīļākās atpūtas vietas un tās, kuras būtu vēl jāpilnveido, aizpildīt aptauju par transporta problēmām Rīgā. No 15.30 sāksies Jāņu ielīgošana ar mūziku dažādām gaumēm un pieaicināto viesu uzrunām. Būsiet laipni gaidīti! Tuvāka informācija un pieteikšanās uz semināriem pa e-pastu spi@lanet.lv vai mobilo tālruni 6889842.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!