Raksts

Kas notiks tālāk? Tviterī biežāk uzdotie jautājumi pēc Zatlera lēmuma


Datums:
28. maijs, 2011


Autori

Iveta Kažoka


Kas notiks tālāk? Tviterī biežāk uzdotie jautājumi pēc Zatlera lēmuma

1. Vai Zatlers drīkstēja ierosināt Saeimas atlaišanu tik neilgi pirms sava termiņa beigām?

Jā. Prezidentam nav nekādu konstitucionālu šķēršļu ierosināt Saeimas atlaišanu (kaut vai dienu līdz sava termiņa beigām). Zatlera prezidentūras termiņš beidzas jūlija sākumā. Bieži piesauktais Satversmes 14.pants attiecas TIKAI uz gadījumiem, kad tauta (nevis prezidents) ir iniciējusi Saeimas atlaišanu – tas nedrīkst notikt gadu pēc un gadu pirms Saeimas vēlēšanām un pusgadu pirms prezidenta vēlēšanām.

Jā, zinu, ka tas izskatās dīvaini, bet iemesls dažādiem termiņiem ir tāds, ka iepriekšējais Saeimas sasaukums šos jautājumus pameta pusratā, lai gan Zatlera Konstitucionālo tiesību komisija bija piedāvājusi idejas Satversmes grozījumiem.

2. Kas tagad notiek ar Saeimu?

Līdz referendumam tā turpina strādāt tā, kā līdz šim. Saeima pati nosaka savu dienas kārtību.

3. Vai Saeima drīkst ievēlēt jaunu prezidentu? Kas notiek, ja neievēl?

Saskaņā ar likuma burtu drīkst. Pēc likuma gara – strīdīgs jautājums, jo sagaidāms, ka pēc mēneša tauta referendumā izteiks Saeimai neuzticēšanos.

Ja neievēl preizdentu, tad pēc Zatlera termiņa beigām (jūlija sākums) līdz jauna prezidenta ievēlēšanai prezidenta funkcijas pilda Saeimas priekšsēdētājs (šobrīd: S.Āboltiņa). Ja ievēl, bet jaunais Saeimas sasaukums nav apmierināts ar iepriekšējās Saeimas apstiprināto prezidentu, tad jaunais sasaukums ar 2/3 balsu vairākumu var atlaist prezidentu.

4.Vai jaunais prezidents drīkst atcelt Zaltera lēmumu?

Nē, Satversme to neparedz. Neatgriezeniski iedarbināts referenduma mehānisms. Līdzīgi kā prezidents nevar atsaukt aicinājumu būt par ministru prezidentu vai kāda likumprojekta nosūtīšanu Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.

[Piebilde 23:57: par šo jautājumu tomēr viedokļi juristiem atšķiras. Edgars Pastars LTV1: ja varētu pierādīt prezidenta rīcībnespēju, iespējams, ka varētu atcelt. Bet ļoti diskutabli un grūti iedomāties, kāds pamatojums.]

5.Kad notiks referendums?

Likums “Par tautas nobalsošanu un likuma ierosināšanu” paredz: “ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc ierosinājuma paziņošanas Centrālajai vēlēšanu komisijai.” Ja pieņem, ka šis ierosinājums CVK nonāks 30.maijā, tad referendumam jānotiek aptuveni starp 30.jūniju un 30.jūliju

6. Cik cilvēkiem jāierodas uz referendumu?

Šis ir referendums, kam nav NEKĀDA kvoruma. Ja ierodas 3 cilvēki un 2 no tiem nobalso par Saeimas atlaišanu, Saeima ir atlaista.

7. Kas notiek, ja referendums par sliktu Saeimas atlaišanai?

Satversme saka šādi: “Ja Saeima ir atlaista vai atsaukta, tad Saeimas locekļu pilnvaras tomēr paliek spēkā līdz jaunievēlējamās Saeimas sanākšanai, bet līdzšinējā Saeima var sanākt uz sēdēm tikai tad, ja Valsts Prezidents to sasauc. Šādām Saeimas sēdēm dienas kārtību noteic Valsts Prezidents. Ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc Saeimas atsaukšanas jānotiek jaunām vēlēšanām.[…] Ja tautas nobalsošanā vairāk nekā puse no nodotām balsīm izsakās pret Saeimas atlaišanu, tad Valsts Prezidents uzskatāms par atlaistu un Saeima ievēlē jaunu Valsts Prezidentu uz atlaistā Prezidenta atlikušo pilnvaru laiku.”

Interesantais jautājums: ja vēlētāji nobalso pret Saeimas atlaišanu, vai jāuzskata par atlaistu jaunievēlētais prezidents? Šis ir diskutabli. Drīzāk nē, jo tas tomēr jau ir cits prezidents. Jebkurā gadījumā tas ir ārkārtīgi mazticams scenārijs, ka referendumā bez kvoruma vairākums atnākušo nobalsos pret jaunām vēlēšanām.

8. Ja referendums par sliktu Saeimai, kas pieņem lēmumus līdz jaunās Saeimas sanākšanai?

Satversmes teksts:” Ja Saeima ir atlaista vai atsaukta, tad Saeimas locekļu pilnvaras tomēr paliek spēkā līdz jaunievēlējamās Saeimas sanākšanai, bet līdzšinējā Saeima var sanākt uz sēdēm tikai tad, ja Valsts Prezidents to sasauc. Šādām Saeimas sēdēm dienas kārtību noteic Valsts Prezidents.”

9. Cik ilgi pēc referenduma jāsarīko jaunas vēlēšanas?

Maksimāli: 2 mēneši. Tātad, visticamāk septembrī.

10.Vai uz vēlēšanām var paspēt tapt jauna politiska partija?

Ja vēlēšanas ir septembra beigās, tad teorētiski jā, jo kandidātu sarakstu iesniegšanas termiņš ārkārtas vēlēšanās ir 30 dienas pirms vēlēšanām. Partija gan jāpaspēj nodibināt un piereģistrēt Uzņēmu reģistrā, kas ir aptuveni 1 mēnesis.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!