Raksts

Kārtējo reizi valdošā “elite” neko nav mācījusies — Godmanis un KNAB


Datums:
21. oktobris, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Nekas nav mainījies, un valdošās "elites" pārstāvji acīmredzot turpina būt gatavi ignorēt absolūti visus iebildumus pret to, kā viņi rīkojas. Valdība šodien ir apstiprinājusi tieši to Ivara Godmaņa galvā dzimušo koncepciju par KNAB direktora meklēšanu, kāda jau daudzu dienu garumā ir tikusi kritizēta ij no nevalstisko organiāciju, ij arī no dažādu institūciju un ekspertu puses. Proti, politikāņi nekādi nespēj sevi atbrīvot no pārliecības, ka tieši viņiem visā ir jāspēlē galvenā loma, un tas attieksies arī uz KNAB direktora posteņa kandidātiem.

Valdības kanceleja izvērtēs kandidātus, lai pārliecinātos, ka viņi apmierina pamatprasības. Tas vismaz pēc idejas ir objektīvs process. Tālāk tiks lūgts Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras un Satversmes aizsardzības biroja viedoklis. Šis, iespējams, ir visidiotiskākais elements minētajās instrukcijās, gan tāpēc, ka, piemēram, SAB ar pretkorupcijas cīņu nav nekāda sakara, gan arī tāpēc, ka KNAB direktora rīcību, iespējams, kādreiz pārsūdzēs arī Augstākajā tiesā, kuras piedalīšanās kandidātu vētīšanā tāpēc var radīt šķietamu vai reālu interešu konfliktu, gan arī — un īpaši — tāpēc, ka instrukcijā nav pateikts, kādā veidā minētajām instancēm būtu jāsniedz savs viedoklis, un vispār nav pateikts, ka tam tā būs jādara. Tā skaitās nopietna instrukcija?!

Nākamajā vētīšanā jau ir pozitīvāks moments. Pēc tam, kad AT, Ģenerāprokuratūra un SAB būs vai nebūs snieguši viedokli, kandidātus izvērtēs Ministru kabinets, un tas notiks atklātā sēdē, kur katram kandidātam būs iespēja izklāstīt savu viedokli par to, kas KNAB būtu darāms tālāk. Atklāta sēde ir daudz labāka, nekā slēgta sēde, tur žurnālisti varēs sekot tam, vai ministri tiešām ir interesēti KNAB darbā, vai arī viņi tomēr meklē tā dēvēto pašu lielāko kretinu.

Taču tad seko nākamais idiotisms. Kandidātu pieteikumi tiks iesniegti Nacionālajā Drošības padomē. Atkal, tā nav instance, kurai ar pretkorupcijas darbu ir īpaši daudz sakaru. Otrkārt, tā ir instance, kuru veido gandrīz tikai un vienīgi politikāņi (tajā skaitā Jaundžeikars un Veldre, par kuru kompetenci vispār ir pietiekami lielas šaubas), un tas viens, kurš nav politikānis, ir SAB direktors, kuram vismaz pēc idejas valdība būs viedokli lūgusi jau iepriekš. Tā nu ļoti noteikti nav nopietna instrukcija.

Vienu vārdu sakot, politikāņi kārtējo reizi rīkojas pa savam. Neatbildēts ir arī jautājums par to, kāpēc NDP būtu jārisina jautājums par vienas valsts iestādes vadību, ja ne par citām. Nav nekādu šaubu, ka Godmanis te mēģina radīt iespaidu, ka viss process notiks ļoti nopietni un atklāti un perfekti. Tas nekas, ka NDP sēdes ir slēgtas un tajā runātais ir valsts noslēpums. Viss būs ļoti nopietni un atklāti un perfekti. Tas nekas, ka viņš jau a priori ir pateicis, ka konkursā nevarēs piedalīties pašreizējie KNAB darbinieki, tātad — tie, kuriem valstī ir visspecifiskākās zināšanas par pretkorupcijas darbu. Viss būs ļoti nopietni un atklāti un perfekti. Tas nekas, ka Godmanis jau ir pateicis, ka viņš pats uzrunās kandidātus, kas ne vien var radīt, bet patiešām rada domas par zoodārziem un to apmeklētājiem. Viss būs ļoti nopietni un atklāti un perfekti.

Baisi tas ir tāpēc, ka šī procesa rezultātā izvirzīto kandidātu valdība nosūtīs uz Saeimu, un tur nopietnā un atklātā un perfektā balsošanas mašīna vēl diemžēl nav salūzusi. Nekompetentam kandidātam vismaz pārdesmit automātisku balsu ir garantētas, jo Saeimā ir pietiekami daudz “gudro galvu,” kurām viss ir pilnīgi pie vienas pakaļas, un tad nu sekos “frakciju disciplīna.” Gribas ticēt, ka Godmanis rīkojas labsirdīgi un labticīgi. Taču diemžēl to pašu nevar teikt par citiem valdošās bandas locekļiem, un pilsoniskajai sabiedrībai šis process tomēr būs jāuzmana ļoti, ļoti rūpīgi. Lielākais kretins varbūt der “Tautas” partijas tēva pasaulē. Korupcijas novēršanas un apkarošanas jomā tāda nedrīkst būt.

Jauku visiem atlikušo dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!