Raksts

Kārtējā politikāņu butaforiskā rīcības imitācija: Veco ļaužu diena


Datums:
14. oktobris, 2008


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji!Paredzēts, ka parīt Saeimā varētu notikt kaut kas ļoti, ļoti neparasts, proti -- valdošā banda varētu pārkāpt savam "savējie pirmie, savējie vienīgie" principam un atbalstīt opozīcijas priekšlikumu. Nelaime tāda, ka opozīcijas priekšlikums šoreiz ir visnotaļ butaforisks. Runa ir par Veco ļaužu dienas iedibināšanu katra gada 1. oktobrī. "Tautas" partijas pārstāvji ir teikuši, ka nīstā "Jaunā laika" priekšlikumu šoreiz varētu atbalstīt, jo Veco ļaužu diena tiekot atzīmēta citās Eiropas valstīs.

Jādomā, ka daudzos gadījumos tās ir valstis, kurās veciem ļaudīm nav katru dienu jādomā par iztiku un iztikšanu. Latvijā pensionāri nereti dzīvo ļoti izmisīgu dzīvi. Kas tādā gadījumā tiks atzīmēts Veco ļaužu dienā? Jebšu, citiem vārdiem sakot, vai mūsu valstī ir vērts īpaši atzīmēt to, ka cilvēki kļūst veci? Gabals jau nevienam nenokritīs, ja 1. oktobris turpmāk būs Veco ļaužu diena, lai gan pieredze ar Latvijas ļoti daudzajām atzīmējamām un svinamām dienām liecina, ka īpaši lielu vērību tai neviens nepievērsīs. Taču patlaban ir tomēr ļoti, ļoti daudz kā cita, kam politikāņi varētu pievērst uzmanību un kas vecāku cilvēku dzīvē ir daudz būtiskāk. Piemēram, šodien izskanējusi ziņa, ka pacienta iemaksa ārsta vizītei no jaunā gada visticamāk dubultosies, ja ne pieaugs vēl vairāk, lai kompensētu veselības sistēmā iztrūkstošo naudu. Patlaban iemaksa ir 50 santīmu, dubultota tā būtu viens lats, bet arī tā cilvēkam ar 53 latu pensiju ir nauda, vēl jo vairāk, ja vizītes rezultātā tiks izrakstītas dārgas zāles. Tajā pašā veselības sistēmā ir runāts arī par to, ka valsts varētu sašaurināt kompensējamo zāļu sarakstu, kurš jau tā ir visnotaļ šaurs (skat. blogu pirms pāris dienām par leikēmijas pacientiem). Vēl nav ar pilnu švunku sākusies apkures sezona, bet dārgāka apkure ir pilnīgi noteikti, un arī tas pensionāriem sit pa kabatu smagāk, nekā dažam labam. Un vērts padomāt arī par pensionāriem nākotnē. Ziņots, ka pasaules finanšu krīzes apstākļos 2. pensiju līmenī iemaksātie līdzekļi ir krietni zaudējuši savu vērtību. Šīs visas ir jomas, kurās būtu ļoti labi, ja valdība vismaz diskutētu iespējas, kā izvairīties no veco ļaužu dzīves pasliktināšanas vēl tālāk, vismaz meklētu risinājumus. Manuprāt, pašreizējos apstākļos Veco ļaužu diena daļēji būtu ņirgāšanās, it īpaši ņemot vērā to, ka šogad tieši 1. oktobris bija diena, kad tika paaugstināti komunālo pakalpojumu tarifi.

Jauku visiem dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!