Raksts

Kampaņas griestu pārkāpumi 2005.gada vēlēšanās


Datums:
31. janvāris, 2006


Sakarā ar gaidāmo diskusiju Saeimā par priekšvēlēšanu kampaņas regulējumu politika.lv vēlējā noskaidrot, vai Saeimā pārstāvētās partijas ir sodītas par vēlēšanu kampaņas limitu (0,20 Ls uz vēlētāju) pārsniegšanu 2005.gada pašvaldību vēlēšanās.

KNAB nav tiesīgs atsevišķi publiskot informāciju par pabeigtajām pārbaudēm, tāpēc politika.lv lūdza visas parlamenta partijas atbildēt uz sekojošiem jautājumiem:

1) Kādu pārtēriņa summu KNAB ir konstatējis partijas 2005.gada vēlēšanu kampaņā?

2) Ja pārtēriņš konstatēts, kāds sods ir piemērots?

3) Kur un kad esat to pārsūdzējuši, ja sodam nepiekrītat?

Jaunais Laiks

Artis Kampars, JL frakcijas priekšsēdētāja vietnieks informēja, ka KNAB ir konstatējis kampaņas izdevumu pārtēriņu 4200 latus, nosakot naudas sodu šajā pat apmērā. JL ir nolēmis pārsūdzēt KNAB priekšniekam vienu no KNAB konstatētajām izdevumu pozīcijām – sarakstu iesniegšanas drošības naudu 7200 latu apmērā, kuras pieskaitīšanu kampaņas izdevumiem JL uzskata par formālismu, jo drošības naudu vērtē kā depozītu, ko pēc saraksta ievēlēšanas partija saņem atpakaļ, turklāt likums skaidri nenosaka, ka šīs iemaksas ir kampaņas izdevumi.

Tautas partija

Arno Pjatkins, Ministru prezidenta padomnieks informēja, ka Tautas partija no KNAB līdz šim nav saņēmusi nekādas ziņas vai jautājumus par 2005.gada vēlēšanu kampaņas izdevumiem.

Latvijas Pirmā partija

LPP preses sekretārs Edgars Vaikulis politika.lv informēja, ka KNAB vēl turpina saziņu ar partiju, lai precizētu informāciju par priekšvēlēšanu kampaņas tēriņiem, un nekāds lēmums par līdzekļu pārtēriņu un sodu nav saņemts.

Zaļo un zemnieku savienība

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis politika.lv norādīja, ka KNAB vēl turpina saziņu ar partiju, lai precizētu informāciju par priekšvēlēšanu kampaņas tēriņiem, un nekāds lēmums par līdzekļu pārtēriņu un sodu nav saņemts.

Tautas saskaņas partija (tagad apvienība “Saskaņas centrs”)

Frakcijas konsultante Gunta Šagbazjana informēja, ka KNAB pārbauda 2005. un 2004.gada grāmatvedības pirmdokumentus, kas saistīti ar vēlēšanām un līdz ar to vēl nav iespējams atbildēt uz jautājumiem.

Tēvzemei un brīvībai/LNNK

TB/LNNK ģenerālsekretārs Juris Saratovs:

1) KNAB uzskata, ka TB/LNNK 2005.gada pašvaldību vēlēšanās ir pārtērējusi atļautos priekšvēlēšanu kampaņas līdzekļus par 10 232,86 latiem, tā pārkāpjot Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likuma 8.4 panta otrās daļas prasības.

2) KNAB, pamatojoties uz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.34 panta otrās daļas nosacījumiem, ir noteicis naudas sodu 5000 latu apmērā.

3)TB/LNNK 2005.gada 14.decembrī Administratīvajā rajona tiesā ir pārsūdzējusi šo KNAB lēmumu, jo uzskatām, ka neesam vainīgi.

“Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”:

Frakcijas konsultants Sergejs Kristapsons: Apvienība PCTVL ne reizi, tajā skaitā arī 2005. gada pašvaldību vēlēšanās, nav pat pietuvojusies limitam, tāpēc atbilstoši nav arī sodīta par limita pārtēriņu.

Latvijas Sociālistiskā partija

LSP priekšsēdētājs Alfrēds Rubiks: Latvijas Sociālistiskā partija 2005. gada vēlēšanu kampaņā nav pārsniegusi likumā noteikto naudas summu vēlēšanu organizēšanai un KNAB LSP nav sodījis.


Politisko partiju izdevumu analīze pirms 2005. gada pašvaldību vēlēšanām


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!