Raksts

Kad laba darba darītāja kļūst pavisam stulba


Datums:
23. aprīlis, 2010


Autori

Kārlis Streips


Labvakar, lasītāji!Rīt būs Lielā talka, kas pats par sevi ir ļoti apsveicams pasākums, bet omu par to šorīt sabojāja tā galvenā organizētāja Vita Jaunzeme, kura Latvijas televīzijā stāstīja, ka atkritumu dedzināšana varot nozīmēt, ka dedzinātāja bērns kļūs impotents vai homoseksuāls.

Te nu reiz ir jācitē Einšteins. Viņš reiz atzina, ka pasaulē ir divas lietas, kas ir bezgalīgas. Viena ir Visums, otra — cilvēku stulbums. Bet par Visumu, tā viņš atzina, viņš vēl šaubās. Interesanti, kur šī dāmīte ir rāvusi savu muļķīgo pārliecību. Cilvēka seksualitāte ir noteikta ģenētiskajā līmenī, un, ja arī nav prāta darbs elpot dūmus, kas rodas no atkritumu dedzināšanas, jo tajos nudien var būt indīgas vielas, nav pat mazāko pierādījumu domai, ka no tiem mainās cilvēka seksualitāte. Ja tā būtu, tad kāpēc tas attiektos tikai uz bērniem un ne pieaugušajiem? Vienu vārdu sakot, cilvēks vienkārši muldēja.

No tā, protams, neizriet, ka Lielā talka ir kaut kas stulbs. Nē, mūsu valstī ir pietiekami daudz lopu, kuri absolūti jebko, kas ir rokā, vienkārši met zemē. Piemēram, kad izkusa ledus Rīgas kanālā, tas bija pārpilns ar plastmasas pudelēm un visādu citādu drazu. Pirmajā Lielajā talkā 2008. gadā ļaudis no mežiem iznesa 13 tūkstošus tonnu (!!!) atkritumu. Šodien Latvijas radio korespondents ziņoja no vietas, kur kāds bija atradis par vajadzīgu izmest tualetes podu, dažādas mēbeles un sazini ko vēl citu. Par cigarešu galiem nemaz nerunāsim — tie mētājas visās iespējamās malās. Tīri jābrīnās, kur šie ļaudis ir auguši — kūtī vai? Pie lopiem? Acīmredzot, jo cilvēks, kurš visu met zemē, pats ir lops. Tiesa, ne visur valstī ir parocīgas atkritumu tvertnes, bet tas tomēr nav arguments. Es pat izmantotu sabiedriskā transporta biļeti nemetu zemē, bet gan ielieku kabatā līdz brīdim, kad atrodas tvertne.

Lielajai talkai nebūtu jābūt vajadzīgai, ja vien cilvēki prastos. Neviens taču neiedomātos savā mājā atkritumu tvertni vienkārši izgāzt uz tepiķa. Protams, Latvijas cilvēku izpratne par tīrību un sakārtotību ļoti bieži beidzas pie namdurvīm, kas notiek ārpus tām, tā vairs it kā neskaitās viņu darīšana. Bet rīt desmitiem tūkstoši cilvēku ies un satīrīs netīrumus, kādus ir atstājuši citi. Tas ir administratīvs pārkāpums ar sodu no 250 līdz 10 tūkstošiem latu. Manuprāt, tam būtu jābūt kriminālnoziegumam. Kaut kādā brīdī tomēr cilvēkiem ir jānāk pie prāta.

Jauku visiem atlikušo vakaru!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!