Raksts

Kad divi mūzikas gabali izklausās līdzīgi


Datums:
18. maijs, 2009


Autori

Kārlis Streips


Labdien, lasītāji. Vēlreiz no manas puses šodien.Lasot komentārus internetā par Aleksandra Ribaka uzvaru Eirovīzijas dziesmu konkursā, atradu arī sarunu par to, ka viņa dziesma "Fairytale", šķiet, ir milzīgi līdzīga citai dziesmai, kuru kādreiz dziedājis cilvēks vārdā Vitass. Dziesma saucas "Opera Nr. 2" un ir atrodama šeit:

http://www.youtube.com/watch?v=YjO_VXHxsRw

(Ceru ka AKKA/LAA man piedos šo linku). Paskatieties un paklausieties. Es personīgi tur sadzirdu pat ļoti lielas līdzības. Bet līdz ar to man, kuram attiecības ar mūziku ir stipri uz “jūs” pusi (esmu dziedājis koros, bērnībā mācījos klavieres, bet ar to arī viss ir pateikts) rodas jautājums: Kurā brīdī beidzas līdzības un sākas plaģiātisms? Atcerēsimies, ka Marijas Naumovas uzvarošā dziesma 2003. gadā bija visnotaļ līdzīga kādai Rikija Mārtina dziesmai. Atceros, ka kāds pat bija uztaisījis radio klipu, kur abas skanēja paralēli un līdzība bija absolūti nepārprotama. Šogad pat žūrija Latvijā izbrāķēja Ivetas Baumanes un Ivo Grīsniņa-Grīšļa manuprāt lielisko dziesmu “Tic Tac,” jo tajā saklausīja paraleles ar Toma Džonsa “Sex Bomb.” Neticu, ka Marijas dziesmas autori tīšām nokopēja R. Mārtina dziesmu, un vēl mazāk, ka Ivetas un Ivo dziesmas autori kopēja T. Džonsu (vēl jo vairāk tāpēc, ka ārpus notīm, kādas pieder vārdiem “tic” un “tac” un “sex” un “bomb”, dziesmas nemaz nav līdzīgas). Ko domā lasītāji?

Jauku visiem atlikušo dienu!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!