Raksts

Kā pirms vēlēšanām atspoguļot politiku? 3 labi piemēri


Datums:
06. aprīlis, 2013


Autori

Mediji pirms vēlēšanām


Foto: tpholland

Sižeti, no kuriem var mācīties.

Priekšvēlēšanu laikā parastā politiskā dzīve valstī neapstājas – tas ir normāli un pareizi, ka mediji turpina to atspoguļot. Vienlaikus priekšvēlēšanu laikā tomēr pienāktos būt vairāk uzmanīgiem nekā citkārt, lai kādām no partijām neradītu nepelnītas priekšrocības vai, tieši otrādi, nepelnītu sitienu to reputācijai!

Šīs piektdienas un sestdienas sešu televīziju ziņu raidījumos atradu piemērus tam, kā to var profesionāli izdarīt:

1. TV3 ziņu sižets par partiju attieksmi pret prezidenta ierosinājumu par premjera pilnvaru palielināšanu. Sižets pats par sevi nav nekas ļoti īpašs, bet pievērsiet uzmanību, ka īsi viedokļi ir lūgti visu Saeimas frakciju pārstāvjiem! Labs balanss starp pozīcijas un opozīcijas skatpunktu atspoguļošanu ir raidorganizāciju ikdienas pienākums (izriet no Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteiktajām prasībām), bet pirmsvēlēšanu laikā tas ir īpaši svarīgi un diemžēl (vismaz kā rāda iepriekšējo vēlēšanu pieredze!) ne visiem Latvijas medijiem ir pašsaprotami.

Sižetu var aplūkot šeit (sākot ar 10.minūti)

2. TV5 rāda piemēru, kā pirms vēlēšanām atspoguļot kādas pašvaldības aizdomīgus darījumus. Konkrēti – Rīga, kur izsolē tika pārdoti trīs nekustamie īpašumi. Žurnāliste aptaujājusi gan pozīcijas, gan opozīcijas deputātus, pati veikusi nelielu analīzi un palūgusi izskaidrot nekustamo īpašumu speciālistu par to, vai izsolē bijis kas neparasts. Neviena cita televīzija šo stāstu nebija paņēmusi, tas nav triviāls un viedokļu ziņā tas ir sabalansēts.

Sižetu var aplūkot šeit.

3. LTV1 sestdienas sižets par Madonas novadu manās acīs reabilitēja pašvaldību vērtēšanas ieceri “mēri, vērtē, balso”. Salīdzinot ar Baldones sižetu, šeit viss tika izdarīts pareizi: 1) 5minūšu sižets ir rūpīgi izstrādāts, norādot gan uz problēmām, gan labajām lietām; 2) iedzīvotāju aptauja kā elements nav pārspīlēts (3 viedokļi); 3) mēra pašslavinošajiem vārdiem kontrastēts vietējās avīzes žurnālista viedokļi – abi viedokļi ir argumentēti, 4) mērs tiek konfrontēts ar pašvaldības iedzīvotāju sūdzībām, 5) sižetā veiksmīgi ievīts izklāsts par plašāko kontekstu (ES fonu apguvi, u.tml.)

Sižets aplūkojams šeit.

[Šī ieraksta autore: Iveta Kažoka]


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!