Raksts

Jaunas prasmes pirmspensijas vecumā


Datums:
31. oktobris, 2006


Autori

Ilze Ramāne
Inese Rebaine


Foto: Foto - N. Mežiņš © AFI

Limbažu rajona padomes projekts radījis iespējas darboties pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēkiem, lai dotu viņiem pozitīvu stimulu būt ne tikai palīdzības saņēmējiem, bet arī pašiem aktīvi darboties un pat nedaudz nopelnīt.

Pensijas gadi un dzīve pansionātā nebūt nav nepārvarams šķērslis aktīvai dzīvei un jaunu iemaņu apgūšanai! To pierādījuši pussimts Limbažu rajona pirmspensijas vecuma ļaudis, pensionāri un pansionātu iemītnieki, kas Limbažu rajona padomes organizētajā sociālās rehabilitācijas programmā apguva jaunas prasmes – darboties ar datoru, veidot rokdarbus, kā arī veikt floristikas un galdniecības darbus.

Limbažu rajona padomes projekts radījis iespējas darboties pirmspensijas un pensijas vecuma cilvēkiem, lai dotu viņiem pozitīvu stimulu būt ne tikai palīdzības saņēmējiem, bet arī pašiem aktīvi darboties un pat nedaudz nopelnīt. Rokdarbu un keramikas kursi projekta dalībniekiem sniedz prieku par darbošanos un jauniegūtām prasmēm, un dod arī praktisku un „taustāmu” rezultātu – Stārķu pilsētu salidojumā Staicelē kā suvenīri pārdoti projekta dalībnieku pagatavotie māla stārķīši. Savukārt uzņēmums „Sedums” projekta dalībniekiem pasūtīja Ziemassvētku kartiņas, ko nosūtīt sadarbības partneriem. Kartiņas gatavoja cilvēki ar īpašām vajadzībām un pensionāri, kuriem uzņēmums bija sarūpējis dāvanas.

Īsa informācija par projektu:

Projekta nosaukums:
Limbažu rajona sociālās rehabilitācijas programmas izstrāde un ieviešana

Projekta iesniedzējs:
Limbažu rajona padome

Projekta mērķauditorija:

Projekta finansējums:
Ls 30 867

Aktivitāte, kuras ietvaros projekts atbalstīts:
Sociālās rehabilitācijas programmu izstrāde un ieviešana

Aktivitāti administrējošā institūcija:
Sabiedrības integrācijas fonds

Vairāk par projektu

Limbažu rajona padomes darbiniekiem ideja par sociālās rehabilitācijas programmu pansionātu iemītniekiem, pirmspensijas vecuma cilvēkiem un sociāli atstumtajiem radusies, domājot par cilvēkresursu attīstību rajonā. „Prioritāte ir cilvēkresursu attīstība, tur arī iekļaujas sociālā joma. Cilvēkiem nepieciešamas zināšanas, tā tie projekti rodas. Daļa pansionātu iemītnieku iziet rehabilitāciju, lai nav jāsēž pansionātā. Tā vietā viņi var iet uz galdnieka darbnīcu un iemēģināt roku plauktu taisīšanā. Darbnīcās paredzēts novietot stelles, adāmmašīnas, lai būtu iespēja veidot kādus suvenīrus, ko pēc tam pārdot,” stāsta viena no projekta autorēm – Limbažu rajona padomes galvenā speciāliste reģionālās attīstības un projektu koordinācijas jautājumos Dace Romberga.

Eiropas Sociālā fonda atbalstu guvušais sociālās rehabilitācijas projekts norisinājās trīs vietās Limbažu rajonā – Urgas pansionātā Braslavā, Staiceles lauku teritorijā un Lēdurgas pagastā. Projekta dalībnieki apguvuši rokdarbus – adīšanu, tamborēšanu un šūšanu. Mācību laikā viņi šuvuši tēju glabāšanai paredzētus maisiņus, gatavojuši citus suvenīrus. „Vēlāk pagasta priekšsēdētājs lielījās, ka ir arī pasūtījumi, kur šos pašu radītos darbus realizēt,” stāsta otra projekta autore Limbažu rajona padomes vecākā speciāliste-plānotāja Anna Siliņa.

Projekta koordinatore, rehabilitācijas un terapijas centra „Vīķi” direktore Sandra Bērziņa atzīst, ka projekta dalībniekiem tas nācis par labu un devis pozitīvus rezultātus. „Īpašs prieks ir par vienu no mūsu pansionāta iemītniecēm – Zigrīdu Kupci, kas ir invalīde. Projekta ietvaros viņa izveidoja apsveikuma kartītes ar izšuvumu – Staiceles pilsētas simbolu stārķi, ko tūristi tagad labprāt iegādājas pilsētas muzejā par piemiņu no Staiceles apmeklējuma,” stāsta centra direktore, kas Kupces kundzes darinātās māla suņu un kaķu figūriņas bieži dāvina rehabilitācijas centra viesiem. „Šis projekts rehabilitācijas centra klientiem radīja tik nepieciešamās pārmaiņas vienmuļajā ikdienā,” saka Sandra Bērziņa.

Projekta autores atzīst, ka lielu sarežģījumu tā īstenošanā nav bijis, taču zināmas grūtības bijušas ar pasniedzēju atrašanu. Uz nodarbībām ar projekta dalībniekiem braukuši pasniedzēji gan no Alojas un Limbažiem, gan no Rīgas. „Grūtības jau ir, taču darot pamazām jau aiziet,” stāsta Dace Romberga. Abas projekta autores Limbažu rajona padomē nodarbojas ar Eiropas Sociālā fonda projektu sagatavošanu. Anna Siliņa atzinīgi vērtē komandas darbu un atzīst, ka, „ja brauktu uz pagastiem, tur droši vien būtu trakāka aina, jo viņiem nav cilvēku, kas projektus vilktu un darītu.”

Ir prieks gan tad, kad pašu uzrakstīto projektu apstiprina, gan, kad saņemtas labas atsauksmes no dalībniekiem pēc kursu beigām, stāsta Dace Romberga. „Sociālajai darbiniecei no Lēdurgas uz ielas pienācis klāt viens no kursu dalībniekiem un izteicis nožēlu, ka mācības beigušās. Tas liecina, ka dalībniekiem projekts paticis un ka tas viņiem bijis vajadzīgs. Kursu noslēguma pasākumos cilvēki parasti ir ļoti priecīgi un būtu gribējuši, lai mācības būtu ilgākas. Daudz nozīmē arī tas, ka apmācībās iesaistītie pasaka paldies”, atzīst Anna Siliņa.

Padomē, protams, ir deputāti, kas redz jēgu tikai tiem projektiem, kuru rezultātā kaut ko uzceļ, stāsta Dace Romberga. Anna Siliņa atzīst – kad projekta dalībnieki nāk un stāsta, ka viņiem ir paticis, prasa vēl, un daži pat atraduši darbu, “nu, tad ir tā priecīgi”.

Eksperta komentārs:

Liesma Ose, portāla dialogi.lv valdes locekle, Sociālā darba un sociālās pedagoģijas augstskolas „Attīstība” docente:

Profesionālā rehabilitācija Latvijā ir jauna prakse, piemērota vairākām sociālā darba klientu grupām: cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ieslodzījuma vietu iemītniekiem, personām ar invaliditāti. Sekmīgi šo praksi īsteno valsts probācijas dienesta struktūras un sociālās un ārstniecības institūcijas, piemēram, Aknīstes un Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas.
Projektā izstrādātā rehabilitācijas programma īstenota inovatīvi: pansionātā Urga, darba terapijas un rehabilitācijas centrā Vīķi un veco ļaužu mītnē Pēterupe ar tās palīdzību rajona invalīdi un pirmspensijas, pensijas vecuma iedzīvotāji atguvuši dzīvesprieku un personiskās nozīmības apziņu. Veci cilvēki kļūst gaiši, laimīgi un apmierināti ar dzīvi, ja viņu darbu novērtē un priecājas kopā ar viņiem. Paldies projekta īstenotājiem par pilnvērtīgu un kvalitatīvo vecumdienu projektu – īpaši domājot par to, ka projektā izstrādātā rehabilitācijas programma būtu noderīga arī citām pašvaldībām un sociālām institūcijām.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!