Raksts

Izmantot savu skaistumu (ne īpaši) cēliem mērķiem


Datums:
04. jūlijs, 2012


Foto: christianmontone

Kad sievietes runā par citu sieviešu seksualitāti, tas nepatīk ne vīriešiem, ne citām sievietēm. Bieži vien tiek norādīts, ka attiecīgā viedokļa paudēja ir vai nu lesbiete vai neglīta, resna, pumpaina vientuļa nelaimes čupiņa vai arī karjeriste-ragana. Pret šo argumentu nav iespējams cīnīties. Tomēr, ja par šiem jautājumiem nerunās sievietes, vīrieši jau nu noteikti to nedarīs un viss paliks pa vecam.

Stāsts sāksies ar to, ka es zinu jaunu sievieti, kura zina vēl vienu jaunu, ļoti skaistu sievieti. Un šī skaistā sieviete ir tikko atgriezusies no Anglijas, uz kurieni devās, lai noslēgtu aprēķina laulības ar pakistānieti, kurš viņai par šo pakalpojumu samaksāja vairākus tūkstošus. Tā kā vienošanās noteica, ka pāris gadi jāpavada šajā valstī, meitene neapjuka un nolēma likt lietā savus dabas dotumus un saņemto finansējumu investēt laika pavadīšanā dārgos Londonas klubos. Investīcijas nesa tūlītēju atdevi un sākās vairāki gadi tuvas draudzības ar bagātiem vīriešiem, kas viņai dāvināja dārgas dāvanas, naudu un ceļojumus. Paralēli, protams, tika meklēts vīrs, kas spētu nodrošināt ierasto dzīvesveidu (pagaidām neveiksmīgi). Atgriežoties Latvijā, meitenei ir kultūršoks, jo vīriešiem šeit vispār esot maz naudas, nemaz nerunājot par to, ka iztrūkst svarīgākās vīrieša īpašības – dāsnuma. Kā arī, tiek veikti pārsteidzīgi secinājumi par to, ka viņa ir prostitūta, kas tiek secināts, balstoties uz ārējo izskatu.

Galu galā – kurš gan nezina blondīnes, kuras tikai tēlo stereotipiskas blondīnes, lai iegūtu varu pār vīriešu prātiem un makiem? Daudzas no viņām turklāt ir izglītotas, gudras sievietes, kuras ar saviem ārējiem dotumiem cenšas iegūt dažādus labumus no vīriešiem – uzmanību, apbrīnu, iekāri, dāvanas un naudu. Un, ja tu mēģini norādīt, ka tas ir nepareizi, nereti pietrūkst argumentu. Jo kāpēc gan tērēt laiku izglītībai, 8 stundu darba dienai, apmācībām, stresam, ja tā vietā var investēt savā ārējā izskatā, brīvo laiku pavadīt SPA un iegūt daudz vairāk? Vairāk brīva laika, ceļojumu un Lietu.

Patiešām – kur tad ir problēma? Kāpēc gan sievietei neizmantot savu seksualitāti, lai iegūtu no tās labumus?

Galu galā, popkultūra to jau ir absolūti normalizējusi.

Tagad neliela atkāpe – man ir jautājums Jums – vai Jūs ziniet, kas ir Kim Kardashian? Tā ir realitātes TV zvaigzne, par kuru mīl rakstīt arī pašmāju portāli. Nē, viņa nav filmu zvaigzne, viņa nav uzrakstījusi grāmatu vai īstenojusi kādas ievērojamas labdarības akcijas. Viņai ir savs realitātes šovs un lieli dabas dotumi. Arī savas smaržas un neliels modes preču veikals. Holivudas vaska muzejā nesen tika izstādīta šīs sievietes vaska figūra, blakus starptautiski atzītiem māksliniekiem un valstsvīriem. Jautāsiet – kāpēc? Oficiālā atbilde ir sekojoša – Kima Kardašjana tiek cildināta tādēļ, ka ir spējusi kapitulēt patriarhāta priekšā.

Izmantojot savu skaistumu un seksuālo un sociālo kapitālus kā rīkus, Kima ir izveidojusi karjeru un slavu, iegūstot vīriešu uzmanību.

Tas, par ko runā šis citāts un bloga sākumā minētās sievietes, tiek saukts par patriarhālo darījumu. Tas ir lēmums pieņemt dzimumu noteikumus, kas nostāda sievietes neizdevīgās pozīcijās apmaiņā pret to varas apjomu, ko tās var izspiest no sistēmas. Tā ir individuāla stratēģija, kas ir veidota, lai manipulētu sistēmu savā labā, to nemainot.

Kopumā šī stratēģija strādā līdz noteiktam brīdim un tad pagriežas pret sievieti. Piemēram, cita realitātes šovu zvaigzne Tila Tequila, kura arī izmantoja patriarhālo darījumu, lai iegūtu popularitāti, nonāca neveiklā situācijā, kad viņas bijušais draugs nolēma bez viņas atļaujas publiskot viņu seksa video. Tiesas prāvā šī jaunā sieviete zaudēja, jo tiesa uzskatīja, ka viņa izmanto savu seksualitāti kā rīku ikdienā, līdz ar to šāds video nenodarīs nekādu ļaunumu.

Tāpat šis darījums pagriezās pret tenisa zvaigzni Serenu Viljamsu, kura neilgi pēc tam, kad kāds fanāts apdraudēja viņas drošību, izlika apskatei savu fotogrāfiju apakšveļā. Sabiedrība uzskatīja, ka tādā veidā viņa veicina, ka citi viņu uzskata par seksa objektu un nav ko brīnīties, ka draud ar izvarošanām un seko viņai uz katra soļa. Viņa sevi padara par seksa objektu – lai tagad nesūdzas, ka viņu par tādu arī uztver.

Tātad, ja tu izmanto savu seksualitāti, lai kaut ko iegūtu, arī citi var izmantot tavu seksualitāti savā labā. Pat pret tavu gribu. Un tā ir šīs patriarhālās vienošanās cena – pasaule, kurā sievietes ķermenis ir sabiedrības īpašums, kuru tā publiski izrāda, lai vīrieši gūtu no tā baudījumu.

Es šo rakstu tāpēc, ka ceru, ka manas meitas dzīvos citādākā sabiedrībā – tādā, kurā sievietes seksualitāte nav prece un vīriešu izprieca. Sievietes seksualitāte ir viņas īpašums un viņa var to realizēt tā, kā vēlas – arī noslēdzot patriarhālo darījumu. Tomēr vai šis darījums ir tā vērts un vai viņa apzinās, kas ir rakstīts līguma noteikumos sīkiem burtiem?


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!