Raksts

Intelektuālais zaķītis


Datums:
28. oktobris, 2010


Autori

Anda Rožukalne


Foto: Paul Hocksenar

Playboy ir žurnāls, ko sievietes var pirkt saviem vīriešiem bez riska, ka viņas varētu aizvainot piedāvātais saturs. Izdevums, kas tev ļauj nepiespiesti parunāties ar savu vīrieti.

Pāris nedēļu pēc iznākšanas jaunais žurnāls Playboy ir izpirkts. Tas nav pārsteigums.

Žurnāla veidotāji mazliet taisnojās, ka tas nav par seksu, bet par dzīvi.

Tas bija gan pārsteigums, jo, domājot par Playboy, seksam ir nozīme.

Deja vu

Playboy pirmā Latvijā izdotā numura panākumus atnesa zīmola spēks, mīts par žurnālu, kas apgriezis kājām gaisā Ameriku, vīriešiem paredzētu presi, līdz šai dienai liekot ar sevi rēķināties. Kaut ko no tā varējām gaidīt arī Latvijā.

Piederu pie tiem, kas domā, ka ir vajadzīgs jauns žurnāls vīriešiem — spēcīgs un atšķirīgs. Žurnāls, kas uzrunātu to vīrieti, kuram netiek piedāvāts nozīmīgs saturs, bet kam tikai iestāstīts, ka esošo žurnālu saturs ir viss, ko var pateikt par vīrieti.

Playboy lielākoties pirka cilvēki ar žurnālu lasīšanas pieredzi — esošo žurnālu lasītāji, nevis kādi, kas skumjām acīm staigāja ap kioskiem, gaidot, kad iznāks jauns žurnāls, piemēram, Playboy. Šis žurnāls neradīja jaunu auditoriju, tas galvenokārt cīnīsies par lasītājiem, ko saista jau citi izdevumi.

Ko ieraudzījām Playboy saturā? Labas intervijas ar Andri Biedriņu un Vestardu Šimku, bet uz tādām varētu saņemties vismaz puse Latvijas labāko žurnālu. Jā, Vonnegūta stāsts bija stilīgs. Labas bildes ar Playboy meiteni Annu.

Pārsteidza “atkal jau” sajūta. Ja sarindoti un mazliet verbāli izģērbti turīgi vīrieši, tad šo topu gatavojis Lato Lapsa. Ja niknas sāpes par vīrieša vērtību sieviešu acīs, tad autors ir Dienas mediju redaktors Guntis Bojārs. Ja atklāts stāsts par sevi un vecumu, tad to raksta Kluba kolumnists Jurģis Liepnieks. Raksti bija labi, bet vai līdzīga satura salikšana vākos ar citu nosaukumu rada jaunu žurnālu? Runa nav par pazīstamajiem autoriem, bet par attieksmi, stilu, uzrunas formu — visu, kas rakstu čupiņu padara par unikālu žurnālu.

Mazliet nesapratu vīru skaistumkopšanas stāstus. Padomus vīriešiem bīstami dot tik nopietnā veidā — neklausīs. Lasītāju jautājums par bīstamību čurāt uz vadiem — kā iemaldījies no pirdienu filmu apjūsmotāju preses. Brīnījos par redaktora Egila Zirņa sleju — tā ir par zaķīti nevis zaķi. Kā ievads bērnu izdevumam, nevis žurnālam, kur vīri lasa sakarīgas lietas, bet vienlaikus jūtas seksīgi.

Sieviešu žurnāls

Piekrītu tiem, kas saka, ka Playboy ir sieviešu žurnāls — gan rakstu intonācijā, gan iekšējā enerģijā. Žurnāls, ko sievietes var pirkt saviem vīriešiem bez riska, ka viņas varētu aizvainot piedāvātais saturs, bez bažām, ka vīrietim tas nepatiks. Izdevums, kura saturs nepiespiesti tev ļauj parunāties ar savu vīrieti. Tāds žurnāls, ko vīriešu auditorijai pirms pāris gadiem gatavojās izdot britu salās ar saukli: „Vīrietim, kam prātā vairāk nekā viena doma”. Mēs visas par tādu sapņojam.

Galvenais iespaids, kad vietējā izskata Playboy mīts atšifrēts, izšķirstīts un palasīts? Tas ir kā pretruna starp vairākām izjūtām: it kā tev ilgi apkārt bijuši cilvēki slavena modes mākslinieka drēbju atdarinājumos, bet, kad ierodas īstais, ar visīstākā zīmola uzvalku, tu viņu gandrīz nespēj atšķirt no pārējiem.

Playboy lasītāji esot lielākoties jauni vīrieši, liecina manu studentu interneta aptauja. Lasītāko rakstu topā intervijas, bet pirmajā vietā — Vonnegūts. Savukārt sarunas ar kiosku darbiniekiem rāda, ka puse Playboy pircēju esot sievietes (pēc datu apkopošanas pētījums tiks nodots redakcijai).

Kāpēc pirkt nākamos Playboy? Tāpēc, ka Latvijā pirmais jauna žurnāla numurs tradicionāli ir sliktāks par nākamajiem. Žurnāls vēl mainīsies, tieši radīšanas procesā iegūstot pievilcības spēku. Playboy ir notikums, un tā nr.2 var kļūt par Latvijas mediju telpu ietekmējošu izdevumu jau pēc nedēļas.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!