Raksts

Integrācijas krājkasīte


Datums:
05. decembris, 2001


Autori

Ramona Umblija


Foto: AFI

Harmoniskas, patiesi tolerantas sabiedrības veidošanā būtiska loma atvēlama arī tā saucamajai "krieviski runājošai" inteliģencei, kuras potenciāls aktuālajos sabiedriskajos procesos šobrīd izmantots pasīvi.

Līdz ar brīdi, kad, atbilstoši likumam, sācis darboties Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), viens no pirmajiem un būtiskākajiem uzdevumiem – definēt katras valsts institūcijas pienākumus un atbildību valsts Sabiedrības integrācijas programmas īstenošanai. Šajā darbā iesaistīta gan Sabiedrības integrācijas padome, gan Tieslietu ministrija kā programmas izpildi koordinējošā atbildīgā institūcija, gan SIF. Fonds ir tikai viena no institūcijām, kas nodarbojas ar Latvijas sabiedrības integrācijas procesu veicināšanu, jo par programmas izpildi jāgādā visām nozaru ministrijām, procesā jābūt iesaistītām pašvaldībām.

Fonda galvenie uzdevumi ir:

  • piesaistīt budžeta un ārpusbudžeta (tajā skaitā – ārvalstu donoru) līdzekļus,
  • nodrošināt piešķirto līdzekļu mērķtiecīgu, efektīvu un “caurspīdīgu” izlietojumu konkrētu projektu realizācijai visā Latvijas teritorijā.

Par SIF līdzekļiem īstenotu projektu rezultātiem vēl runāt pāragri, taču ceru, ka tie būs konkrēti, sabiedriski nozīmīgi (šis nozīmīgums var būt ne tikai valsts līmenī, bet arī pašvaldības ietvaros) un kalpos kā piemērs un mudinājums integrācijas procesu veicinošu projektu izstrādei.

Runājot par problēmām, domāju, ka SIF kā ikvienai jaunai institūcijai ir jāatrod sava vieta un partneri, jāizstrādā savi darbības principi, jāatrod savs tēls un stāja. Taču Latvijas valstiskās dzīves telpas ārkārtīgā politizācija šos centienus var sarežģīt.

Institūcija, kas šobrīd mērķtiecīgi un konsekventi realizē vienu no sabiedrības integrācijas jomām – pilsonisko līdzdalību – ir Naturalizācijas pārvalde. Taču atvērtas, demokrātiskas sabiedrības izveidi nosaka gan sociālā un reģionālā līdzsvarotība, gan – un tas ir viens no pašiem būtiskākajiem aspektiem – pilnveidota izglītības sistēma, kas nodrošina valsts iedzīvotājiem kvalitatīvas valsts valodas zināšanas, kopīgu vērtību sistēmas apguvi, un tajā pašā laikā veicina Latviju kā multikulturālas pilsoniskas sabiedrības valsti.

Šādas harmoniskas, patiesi tolerantas sabiedrības veidošanā būtiska loma atvēlama arī tā saucamajai “krieviski runājošai” inteliģencei, kuras intelektuālais un garīgais potenciāls šobrīd aktuālajos sabiedriskajos procesos izmantots pasīvi.

Par šiem un līdzīgiem jautājumiem, par integrācijas procesa pastāvīgu monitoringu (jeb uzraudzīšanu) un analīzi Latvijā būtu jārūpējas SIF. Uzskatu, ka viens no būtiskākajiem tā uzdevumiem – sniegt sabiedrībai vispusīgu, neatkarīgu ieskatu par integrācijas procesiem valstī, apkopot un analizēt informāciju par dažādu institūciju veikumu, lai Latvijas valdība, nozaru ministrijas un pašvaldības, plānojot savu darbu un budžetu, apzināti un programmatiski tajos paredzētu finansējumu sabiedrības integrāciju veicinošai darbībai.


Diskusiju rutīnas likumi


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!