Raksts

Ievērojami samazinās par korupciju tiesāto amatpersonu skaits


Datums:
09. decembris, 2014


Autori

Valts Kalniņš


Par korupciju tiesāto amatpersonu skaits 2013.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir samazinājies vairāk nekā divas reizes - no 46 uz 20 amatpersonām. Turklāt tas ir zemākais notiesāto skaits kopš 2004.gada, kad domnīca PROVIDUS sāka apkopot un vizualizēt šāda veida statistiku.

Kā atzīst PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš, visas 2013.gadā iztiesātās lietas bijušas salīdzinoši vienkāršas. “Uz to norāda fakts, ka 2014.gada vidū visās lietās spriedumi jau bija stājušies spēkā. Par smagu korupcijas gadījumu trūkumu netieši liecina arī tas, ka pagājušajā gadā neviena persona nav attaisnota un nevienai personai nav piespriesta reāla brīvības atņemšana,” norāda pētnieks.

Kopš 2004.gada ar reālu brīvības atņemšanu notiesātas 14 salīdzinoši augstas amatpersonas – viņu vidū ir tiesnesis, prokurori, tiesu izpildītāji un izglītības iestāžu vadītāji.

Korupcijas lietu spriedumu statistikas vizualizācijās redzams, ka visvairāk kukuļus bija iecerēts dot Valsts policijai. Lielākā daļa krimināllietu bija saistītas ar kukuļu piedāvāšanu vai došanu ceļu policijai, kas pēdējos gados ir visvairāk apkarotais korupcijas veids. Taču 2013.gadā par korumpētību notiesātas tikai deviņas Valsts policijas amatpersonas, kas ir mazākais skaits kopš 2004.gada.

Korupcijas iztiesāšanā novērojama arī tendence, ka pēdējā laikā spriedumu sagaida gandrīz tikai tādas korupcijas lietas, kurās iesaistītas zema līmeņa amatpersonas, veikti nelieli koruptīvi maksājumi un nav izmantotas sarežģītas shēmas. “Tas nozīmē, ka sarežģītu, liela mēroga korupciju apkaro mazāk. Ir bijis daudz ziņu par uzsāktiem apjomīgiem kriminālprocesiem, taču vēlamā rezultāta nav, ja lietas nenoslēdzas ar spriedumiem”, skaidro Valts Kalniņš.

Apkopotā statistika ir par krimināllietām, kurās personas tiesātas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā (Krimināllikuma 24.nodaļa). Šie nodarījumi ietver dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļņemšanu, kukuļdošanu u.c.

Datus drīkst brīvi pārpublicēt ar atsauci uz PROVIDUS. Datu vizualizāciju pēc PROVIDUS pasūtījuma sagatavoja Jurģis Bērziņš.

(Dati tabulāspdf)

Plašāka informācija: PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš, valts.kalnins@providus.lv, 67039280, 67039251

Vizualizācija sagatavota projekta „PROVIDUS – valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros. NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.


Korupcijas °C


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!