Foto: E.Rudzītis © AFI
Ekonomiskā attīstība ir svarīgs nosacījums tautas attīstībai, bet ne mērķis. Līdzās tai arvien biežāk tiek apzināta nepieciešamība mērīt sociālo efektivitāti, jo sekmīgai sabiedrības attīstībai vajadzīgs šo divu skatījumu līdzsvars. Diemžēl, Latvijā pagaidām absolūti dominē ekonomiskās vērtības.
Nesen pie lasītājiem nonākusi ilgi gaidīta grāmata – mācību līdzeklis “Tautas attīstība”, kura sagatavota un izdota ar Apvienoto Nāciju Attīstības programmas un Sorosa fonda – Latvija atbalstu. Grāmatas nozīmību, pēc manām domām, nosaka jauns skatījums uz sabiedrības attīstības procesu, kas arvien vairāk iekaro vietu cilvēku prātos.
Grāmata paver iespējas visai plašam lasītāju lokam iepazīties ar Tautas attīstības koncepcijas būtību, tautu attīstības pakāpes mērīšanas instrumentāriju un arī stāvokļa novērtējumu Latvijā daudzās dzīves sfērās. Kopš 1996. gada Latvijā regulāri iznāk ziņojumi par tautas attīstību, kas parasti ir veltīti kādam noteiktam jautājumu lokam. Salīdzinājumā ar šiem ziņojumiem, grāmata sniedz pilnīgāku priekšstatu par tautas un to veidojošo grupu attīstības nosacījumiem un rezultātiem, sākot no ekonomikas un politikas, nevienlīdzības un nabadzības jautājumiem un beidzot ar līdzdalības un sociālās iekļaušanas problēmām.
Tautas attīstības koncepcijas izpratnē, man šķiet svarīgi vismaz divi aspekti.
Pirmkārt, ekonomiskā attīstība, ekonomiskie rezultāti ir svarīgs nosacījums tautas attīstībai, bet ne mērķis. Tautas attīstības galvenais rādītājs, kā tas rakstīts grāmatā, ir uzlabot cilvēku spējas vai paplašināt cilvēka izvēles iespējas (skat. 23.-27.lpp). Līdz ar to ekonomiskai efektivitātei kā mērinstrumentam arvien vairāk līdzās nostājas sociālās efektivitātes mērīšanas nepieciešamība un sekmīgai sabiedrības attīstībai ir vajadzīgs šo divu skatījumu līdzsvars. Diemžēl, Latvijā pagaidām absolūti dominē ekonomiskās vērtības, sociālās atstājot ne tikai otrajā, bet bieži pat tikai trešajā vietā. To uzskatāmi parāda pašreizējais veselības aizsardzības sistēmas stāvoklis un iedzīvotāju iespējas saņemt medicīnisku palīdzību.
Otrkārt, katra cilvēka spēju uzlabošanu un izvēles iespēju paplašināšanu nosaka ne tikai vide, apstākļi, kuros darbojas cilvēks, bet ne mazākā mērā arī paša cilvēka griba, darbība, iesaistīšanās apkārt notiekošajos procesos un sadarbība ar citiem cilvēkiem.
Protams, katrs lasītājs ir individuāls un grāmatā meklēs atbildes uz saviem jautājumiem un izlasīs to, kas viņam ir tuvāks vai saprotamāks. Tomēr jebkurā gadījumā lasītāja skatījums uz pasauli un tās izpratne papildināsies un bagātināsies.
Grāmatas iznākšanai ir arī tīri empīrisks uzdevums – vairākās Latvijas augstskolās studenti apgūst vai nu kā obligātu vai arī kā izvēles disciplīnu mācību priekšmetu “Tautas attīstība”. Tie, kuri šo priekšmetu ir klausījušies, pozitīvi vērtē iegūtās zināšanas un uzsver iegūto kopskatu uz sabiedrībā notiekošo. Par trūkumu vienmēr ir atzīmēta mācību līdzekļa neesamība šajā kursā. Turpmāk bez ziņojumiem par tautas attīstību un dažādiem materiāliem presē būs iespējams izmantot arī iznākušo mācību līdzekli, kas, protams, atvieglos darbu un veicinās jaunās attīstības izpratnes izplatīšanos mūsu sabiedrībā.