Raksts

Gidu skola – karjeras iespējas dzimtajā novadā


Datums:
31. oktobris, 2006


Autori

Ilze Ramāne
Inese Rebaine


Foto: Foto - G. Dieziņš © AFI

Laikā, kad arvien vairāk jauniešu no reģioniem dodas darba meklējumos uz Rīgu vai strādāt uz ārzemēm, Limbažu vakara vidusskolas pedagogi nolēma dot pretsparu šai jauniešu aizplūšanai un radīt jauniem cilvēkiem iespējas veidot savu profesionālo karjeru dzimtajā novadā.

Lai piesaistītu vidusskolēnus dzimtajai pilsētai un attīstītu cilvēkresursus rajonā, Limbažu vakara vidusskola īstenoja licencētu gidu apmācības programmu, kas dod lielisku iespēju vidusskolas jauniešiem savu nākotnes profesionālo karjeru saistīt ar tūrisma attīstīšanu dzimtajā novadā.

Šajā „Gidu skolas” projektā pedagogiem veiksmīgi izdevies apvienot darba tirgus pieprasījumu pēc gidu profesijas ar jauniešu profesionālās karjeras izaugsmi un iespēju veidošanu reģionos. Tādā veidā mazinātos jauniešu aizplūšana no novadiem, kas jau kļuvusi par aktuālu problēmu reģionos. Gidu skolas projektā piedalījās Limbažu vakara vidusskolas, Limbažu 1. un 3.vidusskolas un Liepupes vidusskolas audzēkņi.

Īsa informācija par projektu:

Projekta nosaukums:
Gidu skola – solis uz profesionālo karjeru dzimtajā pusē

Projekta iesniedzējs:
Limbažu vakara vidusskola

Projekta mērķauditorija:
Limbažu vakara vidusskolas komerczinību klašu un pieaugušo līmeņapmācības klašu audzēkņi

Projekta finansējums:
Ls 6 995

Aktivitāte, kuras ietvaros projekts atbalstīts:
Profesionālās orientācijas un konsultēšanas pasākumi izglītības iestādēs

Aktivitāti administrējošā institūcija:
Profesionālās izglītības attīstības aģentūra

Vairāk par projektu

Limbažu vakara vidusskolas pedagogiem ideja par ”Gidu skolu” radusies pēc kādas sarunas ar Limbažu muzeja krājuma glabātāju Irīnu Noriņu, kas pilda galvenos gida pienākumus pilsētā. Palielinoties tūristu pieplūdumam pilsētā, Limbažos vajadzīgi tūrisma gidi – sekojot šai aktualitātei, radies ”Gidu skolas” projekts. Projekta autores – Limbažu vakara vidusskolas direktores vietniece informātikas jautājumos Ilze Žūriņa-Davidčuka un direktores vietniece un skolas sociālā pedagoģe Maruta Laganovska stāsta: „Bija skaidrs, ka pilsētai vajag gidus. Un tas jau vispār ir aktuāli – gidi, tūrisms. Skolas direktore sameklēja attīstības partnerus – Minhauzena muzeju, keramiķi Ingrīdu Žagatu. Daudz partneru, kas katrs nāk ar savu ieguldījumu – piemēram, Limbažu televīzija ar savu aparatūru, „Minhauzena Pasaule” un Limbažu rajona padome piedalījās ar finansiālu ieguldījumu, piešķirot naudu kartes „Jaunā gida palīgs” publicēšanai.”

Atceroties projekta aizsākumu, skolotājas ar smaidu atzīst: „Mēs nemaz negaidījām, ka gidu projektu akceptēs. Varētu pat teikt, ka bijām pārsteigtas (abas gardi smejas), jo bijām jau uzsākušas darbu vienā citā ESF. Slodze bija liela, jo mēs jau nenodarbojamies ar projektiem vien, esam arī direktores vietnieces un audzinātājas.”

Projekta dalībnieki pēc apmācības programmas apguves saņems īpašu beigšanas apliecību, un, kā uzsver Ilze Žūriņa-Davidčuka, „Limbažos tai ir svars”. „Šiem jauniešiem tas ir pozitīvs stimuls un papildu iespēja nopelnīt. Mums vēl nav, kā citur, kur par pilsētu var stāstīt tikai sertificēti gidi. Ja arī kādreiz šāda sistēma tiek ieviesta, šie ir tie cilvēki, kas varētu kandidēt uz sertifikāta saņemšanu,” piebilst Maruta Laganovska. „Gidu programma ir iespēja vismaz pāris cilvēkiem dot pozitīvu stimulu. Varbūt viņiem pašiem nemaz nebūtu ienācis prātā doties, piemēram, uz Minhauzena muzeju un prasīt darbu. Programma ir kā atbalsta punkts, kas dod iespēju vēlāk izsisties, šajā jomā attīstīt karjeru,” uzsver projekta autores.

„Gidu skolas” projekta ietvaros organizētajos kursos tā dalībnieki varēja apgūt svešvalodas – angļu, vācu un krievu, kā arī tulkošanas pamatus un gida darbā nepieciešamo svešvalodu specifiku. Projekta dalībnieki arī devās dažādās ekskursijās uz pilsētas un rajona nozīmīgākajiem apskates objektiem, kā arī izveidoja piecu tūrisma maršrutu karti „Jaunā gida palīgs – iepazīsti Limbažu rajonu”. Gan projekta autorēm, gan Limbažu muzeja pārstāvjiem ir gandarījums, ka šī projekta rezultātā pilsētas viesu uzņemšanā var iesaistīt jaunus gidus: „Tagad zinām, ka, uzrodoties ciemiņiem, būs vēl kāds, ko paaicināt. Divas meitenes no apmācības grupas jau nolēmušas studēt tūrismu un kļūt par profesionālām gidēm”.

Limbažu 1.vidusskolas 12.klases skolniece Aiga Špona lielā mērā tieši pateicoties gidu skolai savu nākotni domā saistīt ar tūrisma studijām. „Liekas, mācīties nekad nav par daudz. Gida profesija mani interesē jau labu laiku, un par iespēju piedalīties šajā projektā vislielākais paldies projekta komandai,” saka meitene. Pateicoties gidu skolas projektam, viņa vasaras brīvlaikā strādāja par gidi „Minhauzena pasaulē”. „Uzsākot darbu, bija uztraukums, taču tagad tā vairs nav it nemaz. Bija prieks, ka, vasaras darbam beidzoties, „Minhauzena pasaules” direktore man vaicāja, vai es būtu ar mieru arī vēlāk aizstāt kādu no darbiniekiem,” stāsta Aiga.

Projekts ir beidzies, bet pilsētas jauniešu interese par gida profesiju un karjeras izvēle nav apsīkusi, tāpēc šogad Limbažu vakara vidusskolā izveidots karjeras pulciņš, lai nezustu gidu programmas laikā veiksmīgi uzsāktais. Ilze Žūriņa-Davidčuka un Maruta Laganovska ar prieku atzīmē – vēl viens apliecinājums tam, ka ar programmu izdevies jauniešiem dot pozitīvu stimulu, bijusi nesen saņemtā ziņa, ka divas „Gidu skolas” kursu audzēknes šogad uzsākušas studijas augstskolā tūrisma jomā.

Eksperta komentārs:

Ieva Morica, Amerikas partnerattiecību fonda direktore: Limbažu vakara vidusskolas projekts ir piemērs, kā ar nelieliem līdzekļiem, sadarbojoties skolai, pašvaldībai un uzņēmējiem, var dot pozitīvu impulsu jauniešu izglītībai un nodarbinātībai.
Projektam ir daudz ieguvēju. Pirmkārt, ieguvēji ir Limbažu puses jaunieši, kuriem ir iespēja apgūt jaunas iemaņas gida profesijā, sociālajā saskarsmē, svešvalodās, kā arī nopelnīt. Labums ir vietējiem uzņēmējiem, kuri ieguvuši kvalificētas darbarokas no vietējo jauniešu vidus. Ieguvējs ir arī pašvaldība, jo tiek sekmēta novada attīstība.
Gribas novēlēt, lai šis projekts motivē limbažniekus arī turpmākai sadarbībai starp dažādām sabiedrības grupām, lai veicinātu vietējo attīstību un cilvēku motivāciju dzīvot un strādāt dzimtajā pusē.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!