Raksts

Flika vieglprātīgās atbildības nepanesamais vieglums


Datums:
05. augusts, 2010


Autori

Didzis Melbiksis


Lielo uzņēmumu vadītāju algas ir lielas. Turklāt pēdējo 30 gadu laikā tās ir visu laiku augušas. 2000. gadā amerikāņu topdirektors ik mēnesi saņēma vairāk nekā 500 vienkāršo strādnieku algas. Divdesmit gadus agrāk summa bija salīdzināma tikai ar 42 plebeju algām. Un visi saprot, kāpēc tam tā ir jābūt – uz šo cilvēku pleciem guļas milzīga atbildības nasta. Par to ir attiecīgi jāmaksā. Visam ir sava cena. Un brīvais tirgus nosaka šādu cenu direktoru elitei.

„aiBaltic” prezidenta Bertolta Flika atalgojums pagājušajā gadā sasniedza 240 000 latu. Jāsecina, ka atbildība, ko Fliks uzņemas šajā amatā, ir milzīga. Darbs arī laikam ļoti smags. Šonedēļ esam uzzinājuši par vienu no kompānijas prezidenta 2009. gadā paveiktajiem darbiem, kas noteikti paveikts ar neizmērojamu atbildības sajūtu un turklāt licis kungam arī krietni pasvīst. Ne jau katrs var tā izvilkt no kabatas 9 miljonus latu un iegādāties „airBaltic” zīmolu un preču zīmes. Turklāt darījumam bija cēls un nesavtīgs mērķis – uzlabot „airBaltic” finanšu stāvokli.

Un te nu mūsu valdība astoņus mēnešus vēlāk pēkšņi attopas, ka tik skaista tā bilde nemaz nav. Maigi izsakoties. Fliks esot darbojies pretēji uzņēmuma interesēm, izmantojis valsti! Līgums jāanulē!

Klau, bet varbūt tomēr daži atbildīgie – teiksim, Satiksmes ministrijas amatpersonas – varētu paskaidrot, kāpēc tāds darījums vispār notika? Mūsu politiķi parasti izceļas ar dedzīgu tieksmi slavēt brīvo tirgu. „airBaltic” gadījumā šī tieksme pēkšņi ir zudusi. Izrādās, arī notikušus darījumus varam anulēt, lai gan, slēdzot līgumu, nevienam iebildumu nebija. Interesanti gan. Vai pār kungiem beidzot nākusi apgaismība, ka dabā pastāv tikai vairāk vai mazāk regulēts tirgus? Šaubos. Drīzāk te ir saskatāma kārtējā valdības bezatbildība. Kad jāparaksta līgums, tad mēs guļam (kamēr Fliks gan uzmanību nezaudē ne sekundi). Kad atjēdzamies, tad sākam vaimanāt.

Fliks tagad, protams, stāstīs par saviem cēlajiem mērķiem, pērkot kompānijas zīmolu. Un ļauno valdību, kura pret viņu, atbildīgu uzņēmuma vadītāju, šitā izrīkojas! Nu jā, vispār jau Hitlers arī tikai gribēja darīt kaut ko labu – cīnīties pret ļaunajiem ebrejiem. Smaga atbildība, tiešām. Tāpat Fliks cīnās. Pret tiem „neliešiem”, kuri grib ierobežot brīvo tirgu. To pierādīja jau viņa spītēšanās, neiesniedzot amatpersonas deklarāciju. Tāpat arī vēršanās pret lidostu „Rīga”.

Varbūt ir laiks nopietni padomāt par to, cik regulētu tirgu mēs vēlamies Latvijā. Padomāt, vai valsts funkciju nodošana privātajiem tiešām uzlabos situāciju. Un par kādu atbildību kādu algu mēs Latvijā vēlamies maksāt. Vieglprātīgs kapitālisms mums par labu nav nācis, tas nu ir skaidrs. Ir laiks sākt uzņemties atbildību pašiem par sevi.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!